Egyetem vagy szakma?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszú lesz a kérdés kifejtése, szóval előre is köszönöm, ha végigolvasod!


18 éves vagyok (lány), most érettségizem egy gimnáziumban. Mikor elkezdtem a középiskolát, még nagyon szerettem tanulni, direkt a megye egyik legjobbnak tartott iskoláját választottam, mivel mindenképpen egyetemre szerettem volna menni.

Ez az évek során sajnos megváltozott. Mindig is nagyon maximalista voltam, negyedik osztálytól kitűnő vagyok, már általánosban is rengeteget tanultam, pusztán azért, hogy nyugodt legyen a lelkiismeretem. Úgy érzem, hogy emiatt kicsit kiégtem, már 10. osztály második felében eldöntöttem, hogy inkább tanulok valamilyen szakmát, mivel én nem akarok még a gimi után is folyton csak tanulni és stresszelni, egyszerűen nem éri meg, hogy rámenjen erre az egészségem. Ennek ellenére jobb ötlet híján mégis megjelöltem egy egyetem gazdálkodási és menedzsment szakját (a felsőoktatási szakképzést is). A probléma az, hogy még most, júniusban sem tudok dönteni, hogy biztosan bevállaljam-e, ha esetleg felvennének. Alapból félek az egyetemtől, kicsit a matektól is, mivel középszinten jól megy, szeretem is, de emelt szinten én sosem tanultam.

A másik opció az lenne, hogy elmegyek egy pénzügyi-számviteli ügyintéző technikusi képzésre, aztán mérlegképes könyvelői tanfolyamra. Ez azért kérdéses, mert nem tudom, hogy lenne-e elég jelentkező erre a képzésre a környéken, hogy elindítsák, illetve úgy hallottam, hogy a könyvelői munka nagyon stresszes tud lenni a sok határidő és új jogszabály miatt.

Évet kihagyni nem szeretnék, tartok tőle, hogy utána már végképp nem lenne motivációm a tanuláshoz. Egyébként vannak pillanatok, mikor be szeretnék kerülni az egyetemre, és érzek hozzá kedvet, de aztán mindig visszatérnek ezek a gondolatok, és inkább elengedem.


Fogalmam sincs, hogy mi lenne a legjobb döntés. Abban biztos vagyok, hogy fizikai és szépség ipari munkát nem szeretnék. A cukrászaton gondolkoztam, de aztán az itt olvasott tapasztalatok alapján inkább elvetettem.😕



jún. 2. 20:18
A kérdező szavazást indított:
Gazdálkodási és menedzsment
Mérlegképes könyvelő
15 szavazat
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
45%

Eddig nem értél el semmit az életben csak egy mezei érettségit és már ki vagy égve... Az egyetemi szak amit kinéztél az még csak nem is nevezhető nehéznek, cserében viszont kellően értéktelen a munkaerőpiacon. "pénzügyi-számviteli ügyintéző technikusi képzés" ez pedig végképp semmit nem ér.


Én átgondolnám ezt az egészet, hogy vagy bevállalsz valami értelmes és piacképes egyetemi szakot vagy olyan szakmát keresel amivel minimálisan több lehetőséged nyílik a betanított munkás / mekis hasábsútögető állásoktól.

jún. 2. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
89%

"Alapból félek az egyetemtől, kicsit a matektól is, mivel középszinten jól megy, szeretem is, de emelt szinten én sosem tanultam."

Ne félj, az üzleti képzések messze nem teljesíthetetlenek. Ha középszinten egy stabil 4-est tudsz hozni matekból, akkor nem a matekkal lesz a legtöbb baj.


"A másik opció az lenne, hogy elmegyek egy pénzügyi-számviteli ügyintéző technikusi képzésre, aztán mérlegképes könyvelői tanfolyamra."

Ha mérlegképes könyvelői a cél, akkor felejtsd el a technikusi képzést. Az új képzési rendszerben már érettségivel is tudsz rá jelentkezni. És onnantól, ha van mérlegképesed, senkit nem fog érdekelni az, hogy van-e ügyintézőid.


"Ez azért kérdéses, mert nem tudom, hogy lenne-e elég jelentkező erre a képzésre a környéken, hogy elindítsák"

A mérlegképest konkrétan távoktatásban is indítják, ez nincs helyhez kötve.


"illetve úgy hallottam, hogy a könyvelői munka nagyon stresszes tud lenni a sok határidő és új jogszabály miatt."

Egy pénztáros munka is lehet stresszes, hogy úristen, ugye jól adok vissza... Ez egy körülmény, de nem automatikusan stresszfaktor. Nyilván ha téged egy bármilyen határidő mindig leblokkol, akkor nem feltétlenül szerencsés választás, de teszem hozzá, hogy a legtöbb munkában azért vannak határidők.


"Évet kihagyni nem szeretnék, tartok tőle, hogy utána már végképp nem lenne motivációm a tanuláshoz. Egyébként vannak pillanatok, mikor be szeretnék kerülni az egyetemre, és érzek hozzá kedvet, de aztán mindig visszatérnek ezek a gondolatok, és inkább elengedem."

Én azt javaslom, hogy kezdd el. Az első félév alatt még "büntetlenül" ott tudod hagyni, ha mégse jönne be, és akkor még mindig meg tudod csinálni a mérlegképest (azzal nem is kell sokat várni, a távoktatásos képzések a legtöbb helyen 1-2 havonta indulnak). De az is lehet, hogy az egyetemen belül a hangulat, a társaság, a bármi miatt elkap a flow, és élvezni fogod.

jún. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a gyors válaszokat!


#1, Abban egyet tudok érteni, hogy az ügyintézői képzés önmagában nem ér túl sokat, részben ezért is gondoltam arra, hogy utána elmennék könyvelőnek, amellett, hogy könyvelőként el tudnám magam képzelni. Egyébként azért tartod piacképtelennek az említett egyetemi szakot, mert nem annyira specifikus, mint mondjuk a kereskedelem és marketing vagy a pénzügy és számvitel?


#2, megnyugtató volt olvasni a

válaszod😃

Én amúgy teljesen abban a hitben éltem, hogy a könyvelői tanfolyam előtt muszáj elvégezni egy hasonló szakmát is, szóval erről jó tudni.

jún. 2. 23:02
 4/19 anonim ***** válasza:
87%

Én ezekhez a területekhez nem értek, viszont!


Ne vesd el feltétlenül az "egy év kihagyást". Sokaknak segített a kiégésen, a megcsömörlöttségükön, akár egyetem közben is. Volt olyan tanárom az egyetemen, aki elmondta, hogyha harmadév után nem passziváltat egy évet, akkor nem lenne itt, biztosan nem fejezi be. Pedig egy szuper, motivált, jó szakember, de neki ott betelt a pohár és muszáj volt "kiszellőztetnie a fejét".


Noha én nem hagytam ki egy évet (szerencsésen felvettek), de azok, akik így tettek, nem érzem úgy, hogy bánnák. Sok tapasztalatot lehet szerezni azzal, ha kicsit kiszakadsz az iskolapadból, dolgozol, pénzt keresel és kicsit "éled az életed". Ugyanakkor persze, "nehéz visszülni a padba", de őszintén, én megértem, ha nem gondolod azt, hogy most még a 12 év után van kedved és erőd még x évet lehúzni.


Ezt le kell ülni és magaddal megbeszélni, mit is akarsz. Rossz döntés nincs, az egész életed nem ezen fog múlni, emiatt ne aggódj!

jún. 2. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

A gazdmenre hova jelentkeztel?


Az ugyintezoit azt tenyleg hagyd, a merlegkepes jo dontes. (Bar en akkor mar inkabb penzugy es szamvitelt valasztanek, nem gazdment.) Penzugy es szamviteles diplomaval ki tudod valtani a merlegkepest is, raadasul tagabbak a lehetosegeid mint a merlegkepessel.

jún. 3. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Ha bejársz rendesen az órákra netán néha egy kis magán felkeszìtéssel is megtámogatod akkor azért elvégzését ám egy egyetemi gazdasági szak.
jún. 3. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


#4, ha esetleg én is pihentetném kicsit a tanulást, akkor szerintem én is inkább a passziváltatás mellett döntenék, talán akkor nagyobb eséllyel folytatnám utána a tanulást. Egyébként hasznosnak találom, hogy ezt leírtad!


#5, az ELTE szombathelyi képzésére. A pénzügy és számvitel amúgy nekem is szimpatikus, azért nem ezt jelöltem, mert úgy gondoltam, hogy előbb megjelölök egy hasonló, de könnyebb szakot, és ha nem tűnik túl nehéznek, akkor átjelentkeznék psz-re, úgy tudom, hogy az első félévek megegyeznek ezeken a szakokon.

jún. 3. 08:04
 8/19 anonim ***** válasza:

Ez nem is kérdés szerintem. Minek tanultál egyáltalán azért, hogy kitűnő legyél, ha úgyse tanulsz tovább?

Lehet, hogy most 1-2 évig jobban éreznéd magad, ha a könnyebb utat választanád, később viszont biztosan megbánnád a döntésedet.

jún. 3. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
Az egyetem csak az elején tűnik ijesztőnek. Az ember hamar belelendül, és egy ilyen szak abszolút teljesíthető, a matek sem annyira nehéz, ha valaki szorgalmas, menni fog az. Szóval nehogy a matek miatt ne menj. Szerintem amúgy a többség szintén nem tanulta emelt szinten a matekot.
jún. 3. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a biztató kommenteket!

A válaszokat olvasva nagyobb kedvet érzek az egyetemhez.


#8, igazából azért akartam mindig mindenből ötöst kapni, mert már egy szimpla röpdolgozat négyes után is nagyon bűntudatom volt, nálam talán a jegyek voltak az értékmérők (az az érdekes, hogy barátokat sosem ez alapján választottam, csak magammal szemben vannak ilyen elvárásaim). Viszont valahol én is úgy vagyok vele, hogy ha már ennyi energiát belefektettem, akkor lehet, hogy nem kéne csak úgy eldobnom.

jún. 3. 20:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!