Mi a különbség a szakmunkás és a technikus között?
Így, így.
De azért hozzá kell tenni, hogy a képzés végeredménye nagymértékben függ az oktatást irányító hivataloktól és az oktató intézményektől.
És ehhez még nem árt tudni, hogy nagy vargabetűket írt le az állam a technikusokkal kapcsolatban. Addig volt tiszta a kép, míg a technikust a 4 éves technikumban képezték, amely tele volt szaktárgyakkal, pár más tárgy kárára (nem volt például biológia), majd azt az elvileg jó döntést hozták, hogy a technikus helyett legyen üzemmérnök, és bevezették a főiskolákat. Az indoklás az volt, hogy az atomkorszakban többet tudó és értő szakemberekre van szükség. De az első vargabetű mindjárt jött, továbbra is lehetett technikumi oklevelet szerezni, a szakközépiskola elvégzése után külön 2 év tanulással. Ez 73-ban volt, és a vargabetű ott kezdődött, hogy azóta is van technikusi fogalom és képzés, a főiskolákat meg az egyetemekkel közös csoportban találjuk pár év múlva. És míg a technikusra azt mondhattuk volna, hogy az nagy gyárban egy középfokú termelésirányító (csoportvezető, művezető), a világ nem a technikusi fogalom alól húzta ki a talajt, hanem a gyáripar fogalom alól. Mennyi gyár van az országban? Kettő? Ma technikus például az áramszolgáltatónál a hálózat egy részének gazdája, vagy egy alállomás kezelője. Ja, hát én főleg villanyban gondolkodom, de persze van sajtipari meg kiskabátipari technikus is.
Már évek óta szeretnék birtokolni egy szakképző intézményből egy tankönyvfelsorolást, hogy összehasonlíthassam a régi képzéssel, ma több-e? kevesebb-e? lehet elvileg a követelmény, de magamtól nem találok ilyent, arra még nem fanyalodtam, hogy egy intézményhez levelet küldjek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!