Mi a különbség?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem hogy mi a különbség a

Gimnázium

Szakközép

Szakmunkás-ba???



2016. jan. 15. 16:35
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Gimnázium: érettségit ad (plusz ha valamilyen orientációs szak is indul pl. belügyi rendészeti, akkor ez hozzá jön "pluszként")

Szakközép: szakmát kapsz + érettségit

Szakmunkás: csak szakmát tanulsz ki

A szakmásoknál gyakorlatot kell teljesíteni.

2016. jan. 15. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Gimnázium: Ha tovább akarsz tanulni. Legtöbb gimiben némely tantárgyat emelt szinten tanulhatod, ezzel javítva a továbbtanulási esélyeidet (sok helyre kérnek is valamiből emelt érettségit). Szakközép : Szakma + érettségi. Ezekben tipikusan nem indulnak faktok. Szakmunkás: egy szakmai képzés, semmi más, ez általában rövidebb (2-3 év).
2016. jan. 15. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szakmunkás: Általában 2-3 évbe kerül, míg elvégzed. Nem ad érettségit, gyakran a legrosszabb tanulók kerülnek ide. Ezen akar a kormány változtatni, több-kevesebb sikerrel. Azoknak jó, akik nem terveznek se érettségizni, se továbbtanulni.


Szakközépiskola: 5 éves képzés, 4+1 év, 4 év, míg leérettségizel (ebből következik, hogy érettségit ad), szakmai tantárgyakból is, és egy év, míg végleg megkapod a szakmát. Általában közepes tanulók kerülnek be, vagy azok, akik már most tudják, mit szeretnének a jövőben csinálni és nyitottak rá, hogy már most elkezdjék a tanulást eziránt. Azoknak jó, akik nem szeretnének főiskolán vagy egyetemen továbbtanulni, nem tudják, hogy mit szeretnének a jövőben csinálni, vagy egyszerűen csak az érdekli őket, ami az adott szakma.


Gimnázium: Csakis érettségit ad és tudást, semmi mást. Elvileg a legjobb tanulóknak kéne ide járniuk, de nagyon sokat felvételiznek gimibe 3-as átlaggal. Azoknak jó, akinek van tervük a jövőben egyetemi és főiskolai továbbtanulással.

2016. jan. 15. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Tömören az 1. válaszoló, aki leírta a lényeget.


A #2 és #3 válaszhoz kapcsolódóan néhány súlyos félreértést szeretnék eloszlatni:


1. Nem igaz, hogy oda kb. a közepesek kerülnek, be ez óriási tévedés. Oda is kell megfelelő követelmény, van ahova erős 4-es átlag alatt be sem lehet kerülni.


2. A szakközépiskolában ugyanúgy vannak faktok, mint gimnáziumban, azaz 3. és 4. évfolyamban emelt szintű érettségire felkészítő plussz órák indulnak, amennyiben erre igény van.


3. Szakközépiskolából ugyanúgy lehet jelentkezni felsőoktatásba, sőt szakirányú továbbképzés esetén még előnyöd is származik ebből.


4. Ha te előre tudod már most, hogy mittudomén villamosmérnök akarsz lenni, akkor nyugodtan jelentkezz pl. egy elektrotechnikára/informatikára specializálódott szakközépbe. Semmi hátrányod nem keletkezik, sőt előnyre teszel szert szakspecifikus ismeretek tekintetében.


5. Nem tudom miért van a közhiedelmben ez a súlyos félreértés. Talán annak tudható be, hogy sokan a szakközépiskolát a szakmunkásképzővel azonosítják, pedig ez nem így van.


6. A szakközépiskola általában 4 éves (néhány esetben 5, mivel indítanak idegennyelvi előkészítő évfolyamot). Ez idő alatt nem ad szakmát, de jócskán vannak szakmai orientációs tárgyak. A végén teljesen egyenrangú érettségi szerezhető, mint egy gimnáziumban.


7. Miután elvégezte valaki a szakközépiskolát, utána jelentkezhet szakmára. Ennek képzési ideje változó, általában 1 és 3 év közötti lehet, szakmától függően. A szakmára történő jelentkezés előfeltétele pedig általában a sikeres szakközépiskolai(vagy más intézményben szerzett, de vele egyenrangú) bizonyítvány megszerzése.

2016. jan. 16. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2016. jan. 16. 18:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!