Melyik karrier éri meg a legjobban, és melyikkel lehet a legtöbbet keresni?
Az igazságügyi szakértő szak nem létezik, sőt nem is egy konkrét szakma, hanem elvégzel valamit, és utána lehetsz az adott szakterület igazságügyi szakértője. Ez lehet orvos, mérnök, fizikus, pszichológus… szinte bármi. Ráadásul az nem egy fix munka, hanem ha van olyan eset, amikor valamilyen hivatalos szervnek szüksége van igazságügyi szakértőre, akkor bíznak meg.
A többi meg mind olyan, hogy ha nagyon tehetséges és szorgalmas és szerencsés vagy, akkor meg tudsz élni belőle, de a nagy százalék nem kimondottan keres jól vele.
Bár a kérdésben kerülted azokat a képzési területeket, ahol matekot is kell tanulni, a gyakorlatban ezek fizetnek jól. IT, mérnök, közgazdász. Plusz az egyéb “reálos” képzések, pl. orvos, vegyész.
Ha ezek nem opciók, akkor jog vagy pszichológia, de nagyon sokat kell tanulnod az egyetemi képzésen felül, hogy valóban érvényesülni tudj.
Pszichológián végeztem, úgyhogy arról tudok csak beszélni (annak is csak a "tipikus" irányairól, a munkapszichológiával és hasonlókkal nem vagyok képben). Légyszi, légyszi, ne legyél azért pszichológus, mert nem volt jobb ötleted! Ezt a szakmát nem lehet így csinálni, pár év alatt ki fogsz égni. Ha nem akarsz mindenáron pszichológus lenni, és egész életedben folyamatosan képezni magadat, akkor ne erre a szakra menj!
Pályakezdő pszichológusként nagyon ne számíts jó fizetésre, azt viszont biztosra veheted, hogy tovább kell képezned magadat az egyetem után, mert onnan kis túlzással gyakorlat nélkül kerülsz ki. Sokaknak a 2-4 éves szakképzések a céljaik (munka mellett, saját zsebből fizetve, persze), de bejutni elég nehéz pl. a klinikai szakképzésbe. Emellett célszerű módszerspecifikus képzéseket csinálni, amik gyakran szintén több évbe telnek, és nem is olcsók. Szóval ne arra számíts, hogy az egyetem után majd elmész magánba, 15-20 ezer forintokat elkérsz egy alkalomért, és sikeres pszichológusként 30 éves korodra jól megszeded magad, mert ez nem így működik. Egyáltalán nem könnyű "meggazdagodni" ebben a szakmában, úgyhogy ha ez a célod, akkor ezt az irányt engedd el.
Amúgy ha tényleg ezt akarja valaki csinálni, akkor ez egy nagyon jó terület, én nagyon szeretem (a látszat ellenére :)), de sokakon látom, hogy egyáltalán nem erre gondoltak, amikor elkezdték a pszichológiát az egyetemen. Több ismerősöm váltott még az egyetem közben vagy a munkába állás után nem sokkal, mert rájöttek, hogy hiába érdekli őket "hobbi szinten" a pszichológia, ennyi időt, energiát és gyakran pénzt nem ér nekik ez az egész.
Én jogra járok, de nagyon nem ajánlom. Rengeteg tanulás, és anyagilag egyáltalán nem térül meg. Túlképzés van, rosszak a kilátások egyetem után munkakeresés szempontjából. Joggal azok járnak jól, akiknek már ki van kövezve az útjuk, tehát valamelyik rokon/ismerős tud nekik segíteni. A kapcsolatok sokkal többet számítanak mint az erdemények és belefektetett energia. Én ezt látom.
A felsoroltak közül még a pszichológia a legjobb, de ott is sokat kell tanulni, és folyamatosan képezni magad
Szia! Én jogászként végeztem. El lehet vele érni egy jó életszínvonalat, de eléggé telített szakma és Budapesten kívül vagy külföldön nem nagyon tudsz mit kezdeni. Sokat is kell tanulni.
Amit én javasolnék:
a) közgáz: hidd el nekem, mennyi időt, energiát, könnyet elpazarolsz a jogon római jogra és polgári perrendtartásra, abból bőven meg tudod kettesre tanulni a matekos tárgyakat, és több lehetőséged lesz ezzel mint a joggal.
b) grafikus alatt nem tudom pontosan mit értesz, de ha van ilyen hajlamod akkor valami webdesign irányba nyugodtan elmehetsz, van olyan ismerősöm, aki ezzel foglalkozik és Londonban dolgozott, de hazajött és innen dolgozik home office-ban, londoni fizuert
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!