Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Doktori iskolát érdemes/megéri...

Doktori iskolát érdemes/megéri elvégezni, ha nem akarok egyetemen tanítani? Munkaerőpiacon előnynek számít?

Figyelt kérdés

2023. okt. 22. 22:12
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Kevesebb nem leszel tőle, de valószínűleg ha ugyanazt az időt, energiát és pénzt olyan képzésekbe ölnéd inkább, ami direktebb módon hasznosítható, annak pusztán pénzügyi szempontból jóval több értelme van.

Az viszont, hogy megéri-e… van, aki szerint megéri a Blikk-et megvenni. Nyilván neked kell mérlegelned.

2023. okt. 22. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
De kutatni és publikálni szeretnél? Akkor van értelme, egyébként nem igazán.
2023. okt. 22. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy erre milyen lehetőségek vannak. Valamilyen szinten vonz az, hogy publikáljak, de inkább a versenyszférában dolgoznék.


Illetve még azért gondoltam jónak a doktorit, mert érdekel az adatelemzés, szívesen lennék data analyst és ha statisztika, ökonometria programra mennék , akkor ott talán megszerezném hozzá a szükséges tudást.

2023. okt. 23. 02:32
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Én data scientistként dolgozom Németországban, és felemás a PhD megítélése. A közvetlen főnököm egy egyetemi professzor (!) értelemszerűen PhD-vel, és neki nagy tisztelete van a többiek körében, de nem a papírja miatt, hanem mert többet tud mindenkinél (mondjuk 20+ éve ezzel foglalkozik főállásban, sőt tanítja is és kutat, szóval nem csoda). Ez a pozitív példa.


Egy kollégámnak 2 PhD-je is van (!), mindkettő szakmailag releváns, és őt most rúgják ki év végével, mert gyenge. Ez a negatív példa arra, hogy attól, hogy PhD-d van, még lehet, hogy alkalmatlan vagy a munkára. Gyengébb egyetemeken el lehet muzsikálni akár oktatóként is két évtizeden keresztül úgy, hogy a versenyszférában használhatatlan vagy.


Az én PhD-m irreleváns területről (bölcsészet) van. A kollégáim biztos, hogy ezt kevésbé becsülik, mint azt, hogy 45 évesen visszaültem az egyetemi padba és elvégeztem egy adatanalitika mesterszakot egy elég jó egyetemen. De amikor németekkel levelezek, szeretem benne hagyni az emailben a céges aláírásomat Dr. előtaggal, mert azért na. A németeknél ez nagyon sokat számít. Ez volt a felemás példa.


Összefoglalva: ha matekkal kapcsolatos (például statisztika, ökonometria, adatanalitika stb.) területen akarsz mozogni, akkor ad egy kis plusz önbizalmat, “jól néz ki” a CV-ben a PhD. De akkor is önmagadért csinálod. Önmagában nem leszel több, jobb azoknál, akiknek “csak” MSc-jük van.


Másfelől azért a PhD-sek SOKKAL többet tudnak, gondolj bele: 5+ évig szivatják magukat nagyon haladó irodalommal, konferencia-előadásokkal, saját publikációkkal. Egy teljesen más liga PhD-snek lenni, mint “csak” egyetemet végzett szakembernek. Más kérdés, hogy ha utána nem tudod kihasználni a tudásodat a munkahelyeden (például mert csak sima data analyst vagy, és PowerBI-ban csinálsz egyszerű riportokat), akkor tényleg nem éri meg.


TL;DR: akkor csináld a PhD-t, ha PhD akarsz lenni. A jobb fizetés, könnyebb elhelyezkedés, “megéri” kevés motiváció ehhez.

2023. okt. 23. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

"ha matekkal kapcsolatos (például statisztika, ökonometria, adatanalitika stb.) területen akarsz mozogni, akkor ad egy kis plusz önbizalmat, “jól néz ki” a CV-ben a PhD. De akkor is önmagadért csinálod. Önmagában nem leszel több, jobb azoknál, akiknek “csak” MSc-jük van."


Igazából nagyrészt azért is kacsintgatok a doktori felé, mert az Msc-m nem annyira matekos. És bár nekünk is volt ökonometria, statisztika, azért egy adatelemzéshez ez kevés. Meg kevésnek érzem ahhoz, hogy komolyabb matekos területen (pl. adatelemző, makro elemző stb) dolgozzak. És a PhD képzésen pótolnám be ezeket.

2023. okt. 23. 20:56
 6/8 anonim ***** válasza:
75%
Leszámítva azt a szituációt, ha valami ultra gagyi PhD-képzésre jársz, a doktori képzés nem felzárkóztatásra való. Valószínűleg már az alapszakos matekod is olyan gyenge (analízis, lineáris algebra stb.), hogy azzal kellene kezdened a felzárkózást. Amit te statisztikának hívsz, az nagyon-nagyon bézik ahhoz képest, ami az adattudományban kellene. Jobb terv szerintem egy rendes adatanalitika MSc. Persze, ha sikerül bejutnod valamilyen kvantitatív PhD-re, akkor sok sikert.
2023. okt. 25. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Ugyan itt maradnék Msc után doktori iskolában, azon belül Kvantitatív módszerek és ökonometria tanműhelyben.

Vagy doktorira olyan nehéz bekerülni? Sokkal nehezebb, mint az alap/mesterszakos anyag?


Én ahogy látom, már mesterre is lasszóval fogják az embereket, az enyém is már csak levelezőn indult el.


Adatanalitika mesterre felvennének egyáltalán gazdasági diplomával?

2023. okt. 25. 12:45
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Oké. Tehát, ha felvesznek kvantitatív módszerek és ökonometria phd-re, akkor menj oda. És szakosodj idősorelemzésre. Nagyon fontos, hogy rendesen, folyamatosan képezd magad a doktori program mellett és alatt. Jó programok vannak erre a Udemy-n és Courserán. Az üzleti tudás, felvértezve jó erős ökonometria / idősorelemző tudással értékes a piacon.


Építs fel magadnak egy szigorú curriculumot és tartsd magad hozzá. Szerintem ezekkel kezdeném:


Google Advanced Data Analytics Prof. Certificate

[link]


Andrew Ng ML collection -- ebből elsőre a matek, utána az ML, utána a DL.

[link]


És igazából jó lenne rendes haladó statisztikát tanulnod, bayesi módszereket stb. Ezekre is van kurzus a courserán vagy udemy-n.


Ha fegyelmezetten tudod magad tartani egy öntanuló tanmenethez, akkor jó terv a PhD és én is ezt csinálnám a helyedben.

2023. okt. 25. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!