Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Biológia tanár mikor taníthat...

Biológia tanár mikor taníthat anatómiát?

Figyelt kérdés
12.-es diákként gondolkozom, hogy, hogy s mint legyen tovább, és bármennyire is mazoistának hangzik, a tanári egyetemet is egy célomnak tartom. Viszont én specifikusan Anatómia és Élettan tantárgyat ill Biológiát (esetlegesen kémiát...) szeretnék tanítani. Információt viszont, arról, hogy mi alapján válik valaki biosz tanárból anatómia tanárrá, sehol nem találtam. (aki nem tudná, azért sokban különbözik a biosztól, hiszen orvosi szaknyelven tanítja az embertant, működést.)

2023. szept. 20. 18:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem találtál semmit, mert középiskolai szinten az anatómiát és élettant nem tanítják külön tárgyként, hanem a biológia részei. Külön tárgyak csak egyetemen lesznek. Biológia szakos tanárként viszont tanítanod kell majd egy csomó minden mást is, pl növénytan, állatok, genetikai, ökológia.


"azért sokban különbözik a biosztól, hiszen orvosi szaknyelven tanítja az embertant, működést."


A fő különbség inkább az, hogy azokon a helyeken, ahol ez külön tárgy, sokkal mélyebben, részletesebben tanítják, mint amire középiskolában szükség van. Ha nem egészségügyi területen akar továbbtanulni a diák, akkor a mostani középiskolás szintnél több felesleges lenne. Én biológus/biotechnológus lettem, és soha nem éreztem hiányát, hogy gimiben nem tanultam komolyabban anatómiát.

2023. szept. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
92%

Nálunk egészségügyi suliban (ápolói OKJ) az anatómiát pl egy orvos tanította, szóval nem hiszem, hogy létezik külön anatómia tanári szakirány


Esetleg biosz alapképzés után ha valahogy továbbképzed magad? Szerintem keress egy anatómia tanárt, és nézd meg a végzettségeit.

2023. szept. 20. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


#1 és kommentelő, ha lehet egy kérdésem, mennyire tartod jónak szubjektívan, illetve megbecsültnek magát a biológus szakmát, úgy, hogy te benne vagy?

2023. szept. 20. 22:06
 4/5 A kérdező kommentje:
#2 azért gondoltam, hogy van külön anat szakos tanár, mert én is EÜ-s suliba járok, van anatómia óránk és azt nekünk egy oktató tartja, aki egyébként biológia tanár. Ebből következtettem, hogy biztos egy továbbképzés gyaránt sajátította el a készségeket ehhez.
2023. szept. 20. 22:09
 5/5 anonim ***** válasza:

#1-es vagyok.


A biológus szakma elég nagy, sok mindent lehet ilyen végzettséggel csinálni. Én kutatok, ezért a legtöbbet arról tudok mesélni. Ha kutatni nem akarsz, akkor vannak különféle alkalmazott területek is (pl természetvédelem, egyes állami szervek, gyógyszeripar) ahova el lehet helyezkedni, illetve vannak különféle sales jellegű pozíciók is (pl orvoslátogató, kutatáshoz használt műszerek eladása/supportja). Nyilván azért ezt befolyásolja a biológián belüli szakosodásod is.


Az alap diploma viszont nem sokat ér. El lehet azzal is helyezkedni persze, de mesterképzés után sokkal könnyebb. Illetve az egyetemi képzésnek az az alapvető problémája, hogy nem elég gyakorlatias. Hogy mennyi labor tapasztalatot szerzel, az leginkább rajtad meg szakdolgozati témavezetődön múlik. Legalábbis Debrecenben ahova én jártam ez volt a helyzet. Biomérnök és biotechnológus képzések ebből a szempontból jobbak valamivel. (De azért nagyon sokra ott se számíts, hacsak nincs gyakornoki félév. Nálunk Biotechnológia Msc-n beszéltek róla, hogy tervezik bevezetni, nem tudom megvalósult-e.)


A társadalmi megbecsültségről meg csak annyit tudok mondani, hogy néhány konteófanatikust kivéve nem köpköd minket senki, de túl sok rálátása az átlag polgárnak nem nagyon van a dolgainkra, nem vagyunk annyira szem előtt, mint mondjuk az orvosok vagy a tanárok. (Leginkább azért, mert az átlagember nem nagyon találkozik velünk a munkánk kapcsán, civilben meg nem lehet nagyon megkülönböztetni minket mondjuk a bölcsészektől vagy a mérnököktől.) Ha egyetemen dolgozol, akkor a kutatás mellett tanítanod is kell majd valamit, ennek inkább van presztízse, mint a kutatásnak. Sokat mondjuk a nem szakmabeli átlagember egyikről se tud, de az oktatást könnyebben el tudják képzelni az emberek, mint a kutatást, ami inkább ilyen elvont dolog, hogy matatok valamit a laborban aztán majd tíz év múlva lesz belőle egy jobb vérnyomáscsökkentő gyógyszer. (A laikusok szemében.) De őszintén szólva a társadalmi megbecsültségünkről olyan nagyon sokat nem tudok mondani, mert nekem ez annyira nem fontos, így nem annyira jegyzem meg, mit reagálnak az emberek amikor elmondom hogy mivel foglalkozok. A doktorandusz/egyetemi dolgozói státuszomért több elismerést kapok, mint amikor a kutatásról beszélek, de lehet ez csak az én tapasztalatom.


A fizetésről pedig csak annyit, hogy iparban elég jól lehet keresni. Nem annyit mint egy hasonló karrier szintű IT szakember, de azért az éhenhalástól is elég távol leszel. Az egyetemen viszont leginkább éhbér van. Ha az alap munkabéred mellett más jövedelmed (oktatásért kiegészítő pénz, valami pótlék, személyi kiadásra költhető pályázati pénz, stb) nincs, akkor ez baromira nem éri meg. Az állami szektorról túl sokat nem tudok, de a közalkalmazottak se voltak soha túlfizetve.

2023. szept. 21. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!