Lehetek csillagász?
"Nem mondanám, hogy különösen jó vagyok matekból, fizikából"
Akkor esélytelen
"illetve esetleg ha valaki tapasztalatból el tudná mondani, hogy igazából mit is csinál egy csillagász nagyon hálás lennék"
Röviden kutat. Tömény matek, fizika, programozás az egész (a matek / fizika rész nagyon magas szinten).
Az összes kutatás kivétel nélkül erős matematikai, valamint fizikai alapokat igényel (differenciálegyenletek, numerikus modellezés, vektoranalízis, relativitáselmélet, hidro-termodinamika, kvantummechanika, atommagfizika) és ezek megvalósítása valamely programozási nyelven, elsősorban C++, Python, MATLAB, az utóbbi időkben pedig betört a mesterséges intelligencia és a machine learning / deep learning alapú kutatások, valamint a képfeldolgozó algoritmusok is jelentős szegmenst fednek le, ezen kívül pedig főleg a differenciálegyenletek / többdimenziós mozgásegyenletek interpolációja, közelítő megoldásai.
Csak rövid ízelítőnek, ilyen bonyolultságú egyenletrendszerekhez kell megoldásokat találni és az eredményt vizualizálni bizonyos frameworkok segítségével:
#1-re még gyorsan reagálnék:
"Akkor esélytelen"
Nem értek egyet. Ha már valaki csillagász, akkor valóban jónak kell lennie matekból és fizikából. Ha valaki még a képzés előtt van, akkor viszont csak lelkesedés és kitartás kérdése :). Az elején lehet picit lemaradva érzed majd magad, de simán be lehet hozni bármit. Én nyelvi gimnáziumból mentem az ELTE-re nagyon hiányos matek és fizika tudással, most matematikai fizikával foglalkozom.
A tudós nem attól tudós, hogy mindent tud, hanem attól, hogy bármit megtanul, ha szüksége van rá. :)
Első egy tipikus pökhendi alak, aki el szeretné hitetni a környezetével, hogy - bármi is a szakmája - ha tanult két félév differenciálegyenleteket, akkor máris napi szinten ír el a linkben szereplő bonyolultságú egyenleteket.
A kérdésedre: Magam is azt hittem a te korodban, hogy milyen jó lenne megérteni a Világegyetem működését, és ha elmegyek csillagásznak, akkor majd megértem. Aztán rájöttem, hogy egy csillagász pontosan ugyanannyira érti a működését, mint te. Rájöttem, hogy a tudom eleve csak összefüggéseket keres, nem végső válaszokat.
#2
Igen, észlelnek, majd közzéteszik a nagy semmit. A csillagászok többsége ebből él.
#4
Szerintem nem von le a szépségéből semmit sem az, hogy a tudós nem végső válaszokat keres, hanem összefüggéseket. Nem titok, hogy a tudomány így működik. Végső válaszokat a vallás ad, de ott meg más a kérdés.
#5
Sokan mások is megélnek ebből. Ki kell fejleszteni magadban az igényt, hogy értelmeset csinálj, és akkor majd nem nagy semmi lesz.
#7
Ebben nincs semmi értelem. Egy valódi tudományos munkának úgy kellene kinéznie, hogy kitűzünk magunk elé egy tudományos célt és véghez visszük. Ehhez képest a tudósok többsége azt csinálja, hogy a 600 teleírt papírjából keres egyet, amit még sehol nem tettek közzé, és közzéteszi. Nem azért, mert jelentős felfedezés lenne rajta, hanem mert szeretne megélni belőle. Gyakorlatilag a Piszkéstetőn kutakodó kisdiákok is ezt csinálják. Azt, amit közzétesznek, bármely más csillagvizsgáló alkalmazottja is közzé tudta volna tenni.
#8
Nem világos, hogy miben van köztünk vita. Egyetértek, hogy gyakran ez történik. Én csak azt jeleztem, hogy ez nincs kőbe vésve, nem kell feltételen beállni a sorba és még több értéktelen cikket írni. Persze ehhez keményen kell dolgozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!