Gépészmérnök vagy gazdálkodási és menedzsment szak?
Ha száraz neked a középiskolai fizika, akkor az egyetemi fizika még sokkal szárazabb lesz és amúgy nagyon nehéz… A gazdasági szakokkal az a baj, hogy azokat végzik a legtöbben és nagyon nagy a konkurencia, illetve sok a sallang amit tanítanak, sok ebből egyenesen üres bullshit.
A gazdmen értesüléseim szerint egy közepesen nehéz és közepesen hasznos szak a gazdasági szakok közül, szóval valahol a középmezőnyben van, de ha csak nehéz és könnyű halmazokra bontjuk a gazdasági szakokat, akkor mindenképpen a könnyűbe kerülne. A 10 db gazdaságtudományi alapszakról 2, vagy max 3 szak lenne ami a nehéz halmazba lenne helyezhető…
A gépészmérnöki viszont a műszaki alapszakok közül mindenképpen inkább a nehéz halmazba lenne helyezhető, akkor is ha van 1-2 ami egyértelműen nehezebb.
A műszaki menedzser szak egy remek kombinációja lehetne a két szaknak számodra, ezzel az érdeklődéssel, de az a baj hogy nem túl magas minőségű itthon az oktatása, illetve mind a munkáltatók, mind a kollégák jobban szeretik ha egy műszaki menedzser rendes mérnöki alapszakkal rendelkezik és mesteren csinálja a műszaki menedzser képzést…
Az én ismeretségi körömben egyébként van pár gépészmérnök és kezdőként baromi keveset keresnek, Budapesten alulról súrolják a 300.000 nettót.
Ennyi pénzt sok gazdasági poziban meg lehet keresni úgyis, hogy csak imitálod a munkát (ami nem jó, és mérnökként ilyet nem is lehet)… Valamint nem egy “gagyibb” gazdasági szakot (turizmus és vendéglátás, HR, gazdmen, kereskedelem és marketing) végzett egyént ismerek, aki csak úszott az árral, kivárt, “hirtelen” lett 10 év ilyen-olyan, részben szakirányú tapasztalat és pár hülye gazdasági frázis ismételgetésével ott találta magát, hogy egyrészt nettó 1 milliót keres, másrészt szökőévente egyszer ellenőrzik ténylegesen hogy mit is csinál… Persze ez vállalkozóként nincs így, az a nehéz út, de alkalmazottként simán. Pl. nézd meg profession hirdetésekben hogy egy 10 éves tapasztalattal rendelkező HR-es mennyi pénzt tud keresni, aztán meg biztos van velük személyes tapasztalatod és látod hogy a legtöbb nem egy zseniális gazdasági szakember aki feltétlenül ennyit kéne hogy érjen…
Én gazdmenen végeztem, úgyhogy ezen oldalról tudok nyilatkozni.
Jelenleg pénzügyi kontrollerként dolgozom, szerintem nagyon könnyű a szakkal munkát találni, akár egyetem közben, akár egyetem után is. (Sokat segít 1-2 nyelvvizsga)
Plusz kb. bármilyen téren eltudsz helyezkedni, szóval én is olyan területen vagyok ahol általában a pénzügy számvitelt végzettek, de ugyan úgy dolgozhatsz turizmuson, marketingen, hr-en stb.
Fizetést illetően nagyon nagy különbségek vannak, úgyhogy az igazából rajtad múlik mennyit harcolsz ki és milyen céget választasz. (Értsd az egyik helyen 500 bruttót ajánlottak egy nagyobb felelőséggel járó pozícióért, egy másiknál 750-et egy sokkal lightosabb melóért.) Szóval érdemes jól megfontolni mielőtt dönt az ember.
Ami rossz, az amit fentebb is említettek, hogy nagyon sokan végeznek ezen a szakon és valahogy ki kel tűnőd a tömegből, erre én a diákszervezeteket, szakkolikat, gyakornoki pozikat, nyelvvizsgákat tudom ajánlani. :)
4es
Komolyabb gazdasági szak alatt mire gondolsz?
Én gépészmérnökként tudok csak nyilatkozni: nem gondolom, hogy Pesten csak 300 nettó lenne a kezdő fizu, mert szintén kezdőként vidéken (az Alföldön) simán meg lehet kapni több, mint dupláját is. Tapasztalat szerzés után pedig szépen megy fel a fizetés az évek során simán 1 millió fölé is!
Ha viszont a fizikával hadilábon állsz, akkor a műszaki/mérnöki szakokat egyáltalán nem ajánlom, mert ott sok gondod lenne. Ebben az esetben én is a gazdasági szakokat ajánlom, de ott nincs javaslatom, hogy melyik lenne számodra a legmegfelelőbb. Csak a magam szempontjából tudok nyilatkozni, és én a Nemzetközi gazdálkodást választanám. Azt is, ha megteheted angol nyelven. Az üzleti élet nyelve (de a műszaki világ nyelve is) egyértelműen az angol. Nem kis lépéssel fejleszted magadat (és persze a várható fizetésedet is) egy épkézláb angol nyelvtudással!
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!