A pénzügy és számvitel típusú munkák miért nem lesznek automatizálva?
Ezt a szakot elakarom végezni, nem lesz automatizálható ugye?
Max csak segíteni fog a technológia fejlődése de elvinni a munkát nem?
Ne nyugtasson, hogy a ChatGPT nem tudja követni a Magyar Közlönyt, és számolni se tud rendesen, mert már a fél AI szakma rajta van ezeken a dolgokon. Hamarosan folyamatosan frissülő, formális logikát és matematikát alkalmazni képes modellek jönnek. Már most is cégek, startupok százai fekszenek rá a feladatspecifikus megoldásokra.
Ha AI-biztos szakmát akarsz, rosszabbul nem is választhatnál. Elpampog neked itt pár pénzügyes, hogy ez egy micsoda diverz és emberi szakértelmet igénylő szakma, de 2030-ban ők is ugyanúgy betonoznak majd, mint mindenki más
Igazából hiába ez meg az. Az a lényeg hogy az ember tanuljon folyamatosan. Az AI úgyis a munkák 90%+ át áttudja venni vagy segíteni.
Ugyanúgy amikor internet bejött vagy valami nagy dolog történt akkoris szorongtak az emberek. Semmi nem történt, sőt több munka jelent meg.
De simán az is lehet hogy univerzális fizetés bejön hamar(10év után kb vagy nemtom) és nem kell dolgozni.
Hülyeséget csináltam, egyáltalán nem kell AI-tól félni. Ha Informatikus akar lenni az ember meg érdekli a programozás akkor menjen annak ne foglalkoztassa h mi lesz pár év múlva mert semmi. Mindig is munka lesz teremtve
Attól hogy eddig az új munkakörök szinte mindig teljesen felszívták a kiautomatizált munkaerőt, nem biztos hogy ezután is így lesz. De valóban felesleges ezen rágódni.
Sokkal nagyobb paradigmaváltás ez annál, hogy a tyúkszaros egyéni döntéseivel meg tudja védeni magát az ember. Valószínűleg ismét teljesen átalakul a társadalom, és nem látjuk előre, hogy hogyan. Jön ami jön.
Egyáltalán nem kell félni, amit a #11-es válaszoló vizionál az nagyon messze van még. Hamarabb esik ki a programozók túlnyomó része a szakmából, mint az igazi számviteli szakemberek.
Először is különbséget kell tenni a sima OKJ képesítéssel végezhető, T-K könyvelést végző személyek és a valódi számviteli szakemberek között.
A sima könyvelés rövid időn belül (10-20 év) valóban automatizálható lesz, bár a gyakorlatban ez is gyerekcipőben jár. Vannak már számla beolvasó programok, illetve olyan helyek, ahol a pénztárgépből közvetlenül jönnek az adatok, de a legtöbb cég még mindig papír alapon küldi a számlát és a számlák kinézete az vállalatonként nagyon változó lehet, sokszor még a megnevezés is... ilyen-olyan hibákkal, a gép egyszerűen nem tudja eléggé pontosan kezelni mikro szinten (ahol legfőképpen használják ezeket az OKJ-s könyvelőket).
Emiatt a legtöbb helyen ez még mindig manuális munka és marad is jó pár évig.
Ugye aki ért a "számvitelhez", az tudja, hogy maga a számvitel egy hatalmas halmaz, amibe beletartoznak a nemzeti, regionális és globális rendszerek.
Na már most, a legkisebb szinteken az adott ország nyelvén íródott törvények ismeretéről van szó. Ez országonként változó, valamint az AI-nak tökéletesen meg kell értenie az adott nyelvet, feldolgozni az információt, felfedezni benne a logikai összefüggéseket és azokat helyesen értelmezze, használja.
Emellett ugye makro szinten már nem az a cél, hogy "könyvelgessünk", hanem hogy kimutatásokat készítsünk, a havi zárások, beszámolók, audit munkák, stb. stb.
Ennek túlnyomó része az adott hónaptól függ, hogy mi kell, mi nem kell, milyen új esemény történt, ami eddig nem volt, milyen jogszabályoknak kell megfelelni, akkor a nemzeti szintű eseményeket egy leányvállalat esetében át kell fordítani US GAAP-re vagy IFRS-re, ott megint új szabályok, döntések meghozatala, stb. stb.
Ezeken konkrétan egész osztályok dolgoznak, hatalmas adathalmaz, aminek az értelmezéséhez piszok erős nyelvismeret, átfogó, logikai pénzügyi-számviteli tudás szükséged, sokszor kell kapcsolatot tartanod a partnerekkel, mivel egy helyzet végtelenül "is-is" tud lenni.
Jah és még nem is beszéltem az audit részéről, adózási részéről, (ezek is léteznek nemzeti, regionális, globális szinten).
Szóval amire az AI tökéletesen megtanul minden nyelven, érti a törvényekeket, az azokban meghúzódó logikai összefüggéseket, a szakmát, emellett képes kommunikálni, keresni a kedvezőbb lehetőségeket... ki tud menni leltározni és még ezer és ezer dolgot tudnék felsorolni, addigra konkrétan 2x is nyugdíjba mész.
Amilyen jó számviteli szakember vagy, annyira rossz futurológus lennél. Olyan dolgokat sorolsz az AI számára nehéznek vélt feladatokként, amelyeknek már most a küszöbén áll, és 5 éven belül vinne akkor is, ha nem ömlene kifejezetten ezeknek a feladatoknak az automatizálására szánt venture capital.
Millió oldalnyi folyamatosan frissülő soknyelvű jogi szöveg értelmezése és optimális alkalmazása, mint emberi erősség... Aha, persze.
A listádban a kimenni leltározni az egyetlen elem, amiről valóban bátran lehet kijelenteni, hogy egy LLM nem fog :)
Elhiszem, hogy megszállottja vagy az AI-nak, de a valóság teljesen máshogy működik. Olyan rendszerek/megoldások, amik évek óta léteznek és megkönnyítik az emberek életét, még multis szinten sem "általánosak".
Vizionálsz dolgokat, de ezek csak gyermekded álmok. Kapott egy kis hypeot az AI és rápörögtél. Azonban a kedvedért használtam picit és megnéztem, hogy mire képes. Kérlek szépen, a számvitel első lépcsőfokával sem bír el. Szépen ír le számomra fogalmakat, de azokat magyar nyelven egyáltalán nem tudja átfordítani a gyakorlatba. Angolul már picit jobb, de ott sem tökéletes. A monoton munka elvégzésére lesz képes maximum 5 év múlva maximum (bár ez is egy optimista vélemény), szóval az OKJ szint.
Ha ezeket a problémákat kiküszöbölnék akkor sem tudna az AI megbirkózni az összetett adatok értelmezésével, nem tudna stratégiai döntéseket hozni, nem látná át a számok mögött rejlő kontextust, illetve kapcsolatokat sem tudna ápolni a felhasználókkal. Szimplán nem fogja megérteni azt, hogy az üzleti környezet mennyire komplex.
Hatalmas adatmennyiség, brutálisan sok felhasználó igény, komplex feladatok, változók, nagyon sok dolog kritikus gondolkodást igényel.
Persze írhatnék még ezer és ezer dolgot, azonban csak azért válaszoltam, hogy amennyiben valaki ide téved és érdekli a számvitel, az lássa azt, hogy milyen a számvitel valódi arca és hogy egyáltalán nem kell félni, hogy kihalna ez a szakma... közel sem... csak egyre fontosabb és fontosabb lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!