ELTE programtervező informatikus vagy BME mérnökinformatikus ?
Nem rég derültek ki az írásbeli eredmények és a pontjaim alapján (szóbelikre tanulok rendesen, szóval csak nem rontják majd le) bőven betudnék jutni mind a kettő szakra.
Egyenlőre eléggé tanácstalan vagyok, hogy hova lenne érdemesebb mennem, mivel még én sem tudom, hogy majd mivel szeretnék pontosan is foglalkozni az informatikán belül.
Felvire ezt a sorrendet írtam:
1. ELTE-IK programtervező informatikus
2. BME-VIK Mérnökinformatikus
2. DE-IK Mérnökinformatikus
Mindegyik, államilag támogatott, nappali.
Viszont még meglehet változtatni a sorrendet és vacilálok.
Csak szeretném meghallgatni egy pár ember véleményét, akik hasonló helyzeten estek át.
Rém egyszerű. Programtervező informatikus. Ez a klasszikus "computer science" szak.
Ahogyan az előző írja, a mérnökinformatikus szakon (a computer science rovására) sok felesleges "mérnöki" tárgy van. Feleslegesen szopatnak olyasmivel, amire soha az életben nem lesz szükséged. Viszont az időt elveszi attól, amire meg szükséged lenne.
Úgyhogy ha csak teheted, menj a proginfóra, jót teszel vele magadnak. (A mérnökinfó is ugyanolyan jó diploma, félre ne érts, csak felesleges szopatásokkal, amikre 99%, hogy nem lesz szükséged.)
Üdítőek ezek a válaszok. Végzett bmesként beállok a sorba: menj oda, ami közel van és ahol nem kell szívnod végtelen sokat a kettesért is. Már én is átértékeltem, hogy milyen a jó képzés: mindenből annyit tanulsz, hogy legyen fogalmad róla (ez a kettes szint), de mellé figyelnek rá, hogy megadják azokat az alapokat, amikkel meg tudod érteni azt, ami NEKED a szakma egy szeletében fontos lesz. Ez a hely nem a bme. A rangsor pedig nem az oktatás minőségét tükrözi, hanem a kutatók (és többnyire szar oktatók) eredményeit.
A középmezőny egyetemeit javaslom, ahol van választási lehetőséged, hogy mire fekszel rá jobban és mi az, amit csak elfogadsz kiegészítésnek. Oda menj, ahol tudod minél kevesebb fölösleges szivatás nélkül tanulni annak a kb 10 tárgynak az anyagát, ami neked kelleni fog, tudsz készíteni hobbiprojekteket és idővel értelmes óraszámban dolgozni/kutatni mellette. A jövőd szempontjából ez kifizetődőbb, mint 3-5 év után kiszakadni a burokból a munkaerőpiacra sután, mert az összes időd és idegzeted tárgyak teljesítésére ment el.
Most borzasztó pangás van a munkaerőpiacon, egy pályakezdő IT pozícióra érkezik 500-600 jelentkezést mert hiring freeze van, van hogy egyetem után a frissdiplomások több hónapig egy visszajelzést sem kapnak.
Azok tudnak elhelyezkedni nehezen a jelenlegi helyzetben akik egyetemi diploma mellé fel tudnak mutatni hosszabb gyakornoki tapasztalatot vagy egyéb szakmai tevékenysétet (demonstrátorkodás, nemzetközi kutatási projektek stb...)
Mivel szeptemberben 15 000 ember kezdi meg az egyetemi IT képzést és a bootcampek, FOKSZ, OKJ, karrierváltó programok ontják magukból a "pályakezdő" informatikusokat ezért továbbra is hatalmas verseny várható 1-1 pozícióért, szóval azzal jársz a legjobban ha egy közepesen nehéz egyetemet választasz ami mellett van időd szakmai gyakornokoskodni komolyabb cégeknél / diákmunkázni / lehetőséged van kutatni hogy mire lediplomázol ne egy 0km-es CV-t tudj küldeni, hanem elég impozánsra fel tudd húzni.
ELTE IK-n több és durvább a matek, mint a BMEn.
Meg a BME picit általánosabb infós ismereteket ad, amivel szerintem jobban jársz ha még nem tudod pontosan mi akarsz lenni.
Plusz attól, hogy az ELTE IK kérpzésének nevében benne van, hogy "programtervező" nem jelenti azt, hogy jobb programozó leszel, mintha BMEre mentél volna.
A BME diákélet meg jobb, mint az ELTE IKs élet, szintlán mert több BMEre hangolt közeg van körülötted. Kb 20x annyi BMEs épület van a környében, mint ELTÉs.
A BMEnek meg szerintem jobb kapcsolata van az ITs cégekkel.
DE-t meg nem választanám, szimplán, mert Budapesten sokkal több IT lehetőség van. Már csak ha az infó parkot nézzük van legalább 40 cég 1km körzetben, ahol simán tudsz programozni.
IBM, Morgan Stanley, Evosoft, Ericsson, NI stb... és rengeteg kevésbé "ismert" +100-200 fős cég, ahol konkrétan az ablakból munka közben látod az egyetem épületét. (Én konkrétan így jártam)
8. "ELTE IK-n több és durvább a matek, mint a BMEn."
Vagyis ez a jobb, értékesebb képzés.
9# Nem :D ITn belül nem a matek mennyisége a fontos.
Ha megy úgy érted, hogy jobb képzés, mert több gondolodásra késztetnek az ELTE IK-n a matekkal akkor meg ez sem állja meg a helyén, mert a BMEn is szinté elég durván ránevelnek, hogy gondolkodj és önállóan oldj meg 4 órás laborokat, ahol nem, hogy "beugró" van, de van ahol "kiugró" is.
Az főleg jó, hogy többrétegűen késztetnek gondolkodni, nem úgy hogy "akkor tanítsunk matekos és azzal szivassuk agyon a diákot". A BMEn matek mellett fizikával is találkozik az ember. Hálózatokkal. Adatbázisokkal és a mögötte lévő matematikai háttérrel. Meg rengeteg beágyazott rendszeres cucc is van.
A BME is elég durvá megizzasztja a diákokat mentálisan.
Fejtsd ki, pontosan mire gondoltál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!