BGE vagy Tomori Pál Főiskola?
A kettő közül a BGE, de könyörgök miért a gazdmen? Mert benne van a nevében a “menedzsment” szó? 😳
Sokkal hasznosabbak és jobbak azok a gazdasági szakok, amelyek tanítanak is valami konkrét skillt, azaz a pénzügy-számvitel vagy a kereskedelem és marketing. Vagy a nemzetközi gazdálkodás (azaz külkereskedelem). A gazdmen egy nagyon erősen túlképzett, “nesze semmi fogd meg jól” generalista szak, azt fogod észrevenni, amikor elvégezted, hogy nem értesz semmihez…
Mért lenne már haszontalan a gazdmen?
Ráadásul ezek az idétlen sztereotípiák, hogy "semmit" sem tanulsz ott. De igenis tanulsz, és ráadásul elég sok mindenre rálátást nyersz.
Ajánlom a szakot. A szavazásnál pedig úgy érzem eldőlt az is, hogy hová kellene menned.
Egyébként, ha pesti vagy, valóban a BGE. METU van még talán, ahol elfogadható oktatás van és talán nincs szivatas sem, vagyis METU-sokat sose látok panaszkodni, viszont ott fizetősek vannak.
A gazdmen pesig egy jó általános szak, ami sok helyre jó. Elegem van ezekből a sztereotipiákból nekem is, hogy "ez generalista szak, meg csak általános tudást ad, semmire se jó stb". Valamiért azt hiszi mindenki, hogy csak a speckós tudás ér valamit. Valahol haszna van, cserébe viszont alig lehet mozogni vele, én inkább az általános, sokfelé kitekintő szakokra szavazok, mint ez.
4-5. Én azt írtam, idézem, "azt fogod észrevenni, amikor elvégezted, hogy nem értesz semmihez" -- és nem azt, amit nekem tulajdonítasz, ti. hogy "semmit nem tanulsz ott".
Van egy nüansznyi különbség az én meg a te fogalmazásod között. Én nem mondtam, hogy nem tanul ott semmit (nyilván tanul, hiszen 3.5 éven keresztül nyüstölik), én azt mondtam, hogy azt fogja észrevenni (értsd: érezni), hogy nem ért semmihez (értsd: nincs semmilyen konkrét skillje, amit közvetlenül hasznosítani tudna).
De akkor ássunk a probléma mélyére.
A pénzügyes állásokra (pénzügy, controlling, treasury stb.) szívesebben vesznek fel pénzügyeset, mivel ők azért ebben jók (és egyébként is erősebb a képzés).
A marketinges állásokra (piackutatás, marketing, termékfejlesztés, segmens menedzsment, branding, customer service, sales stb.) szívesebben vesznek fel marketing szakosokat, mivel ők meg erre fókuszáltak a tanulmányaik alatt.
Tegyük hozzá: nincsenek irreális elképzeléseim azzal kapcsolatban, hogy mennyit érnek konkrétan a hazai egyetemek – nyilván a munkahelyen kell a gyakorlatban megtanulni a szakmát. De mégiscsak van egy részrehajlás a felvételiken. A pénzügyesek a pénzügyes diákokat kedvelik, a marketingesek a marketingeseket.
Márpedig ezzel le is fedtem az üzleti területek 80%-át.
Vannak még értékes vállalati területek, pl. az egész tanácsadói szektor, a vállalati stratégia, M&A... itt tényleg van esélyük a jobb gazdmenes generalistáknak, de itt meg a GPME-sek, AK-sok, és megint a pénzügyesek (pénzügy mesterszakkal) vannak előnyben, na meg a gazdinfósok, informatikusok, matematikusok, kb. mindenki aki a nagyon okos kategória. Itt meg az a baj, hogy ha valaki ilyenre vágyik, akkor inkább menjen GPME vagy AK szakra, de tényleg.
Összefoglalva: természetesen lehet dolgozni gazdmennel controllingon, marketingen, tanácsadó cégeknél, csak – amiatt, hogy ez ilyen nagyon általános szak, emiatt mindenhol hátrányban lesz, ami pedig egy ennyire túlképzett szakmában cseppet sem vicces.
Javaslom még ezt a topicot is olvasásra (amúgy rengeteg ilyen van még): https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__karrier-f..
Érdekes, mert én meg átlag gazdasági területű álláshirdetéseknél csak annyit látok előírásnak, hogy gazdasági területen szerzett diploma a feltétel. Magyarul akár ez is.
Meg egyébként mi az, hogy a képzés végén semmihez se ért igazán? A gazdasági szakok 80%-ban megegyeznek, közös sok tárgy, csak a specializációkban van különbség, azt meg senkise magyarázza nekem, hogy pont az a 20%-nyi különbség számít, hogy mihez ért.
Érdekesek ezek a gazdmen lejáratós kérdések gyk-n mostanában. Mintha valaki nem jutott volna be vahy vmi és most idejár a kérdések alá, és kamukérdésekkel szidni a szakot. Régen valahogy csak dícsérte mindenki és köztudott volt, hogy a turizmuson kívül az összes gaudasági szak piacképes. Sőt egy időben pont a kermarkot szidták még.
7. Azt ne felejtsd el, hogy ez itt egy pályaválasztási fórum vagy legalábbis topic. Tehát nem már végzettek faxméregetése, hogy kinek volt jobb a szakja vagy az egyeteme, hanem középiskolásoknak való tanácsadás.
És miért ne adhatnék olyan tanácsot, hogy jobban jár a kérdező egy psz vagy kermark szakkal szerintem, mint egy gazdmen szakkal, ha egyszer ezt tapasztaltam a valós üzleti életben?
Tudok nyilván ellenpéldát is mondani, sok(-sok) embert ismerek, akik gazdmennel futottak be, de ehhez tegyük hozzá, hogy azt is ismerem ugyanezektől a kollégáktól, hogy a 99%-uk úgy véli, hogy mást tanulna, ha újrakezdené. A többségük informatikát, vagy legalábbis gazdasági informatikát, vagy valami erősebb gazdasági alapszakot (alk. közgázt) vagy adatelemzést stb.
Amit látok, hogy a pénzügy-számviteles messze a legrobosztusabb és legidőtállóbb gazdasági diploma, szerintem ők bánják a legkevésbé, hogy ezt tanulták, és ezzel a legkönnyebb egy masszív, jó karriert befutni.
A kereskedelem és marketing piramisjáték, ennek ellenére ez is egy nagyon keresett terület, ha jó vagy benne, akkor nagyon jó dolgokat lehet vele csinálni. Plusz kvantitatív vonalon ott van a marketing de facto numerikus mesterszakja, a survey statisztika, ami az egyik legjobb diploma manapság.
A gazdmennel leginkább egy jó mesterszakra lehet menni (a legtöbben azt a hibát követik itt el, hogy vezszervre mennek), például pénzügy vagy marketing mesterszakra, és akkor egyből felvetődik a kérdés, hogy miért nem ezzel kezdte az illető?
Vagy pedig cégen belül kiképzed magad, ha ügyes vagy. Rengeteg ilyet láttam már, leginkább projektmenedzseri funkcióban, ami egyenesen következik abból, hogy mint írtam, alapképzésen nem specializáltak, így hátrányba kerülnek a specializált diplomákkal szemben.
Még egyszer: ez nem szakok blamálása, vagy faxméregetés, hanem középiskolásoknak való tanácsadás. Én örültem volna, ha valaki őszintén elmondja ezeket annak idején.
Én azt mondom, hogy igenis sok dologra megtanít a szak, és pont emiatt van benne érték. Egy pénzügy és számvitelest nem fognak hr-esnek, vagy hr gyakornoknak akár felvenni, míg egy gazdmenes tanul emberi erőforrásokat. De ez csak példa. Pont ebben rejlik az értéke ennek a diplomának, hogy mindenről van egy erős alapod, aztán majd ha mész egy céghez, ott kiteljesedhetsz.
Basszus egy mérnökinfóst sem úgy engednek ki az egyetemről, hogy nesze neked java, meg C#, aztán te vagy a jani. Mindig változni kell, és a cég, a munkahely igényeit figyelembe venni tanulni, képezni magad tovább, amennyiben erre szükség van.
9. A HR-nek is van külön szakja, túl sok is. Ez az egyik legtúlképzettebb szak az országban, miközben HR-ese meg csak az 50+ fős cégeknek szokott lenni. De azért igazad van, HR gyakornoknak fel szoktak venni gazdmenest – igaz, itt a HR ÉS pszichológia szakosokkal is meg kell küzdeniük.
Továbbá idén 31784-en (!!!) jelentkeztek gazdmenre alapképzésben. [link]
Egyébként a psz szakon is van HR óra, bár valóban nem fog elmenni a többségük HR-esnek. [link]
"Pont ebben rejlik az értéke ennek a diplomának, hogy mindenről van egy erős alapod, aztán majd ha mész egy céghez, ott kiteljesedhetsz."
Inkább úgy fogalmaznék, hogy mindenről van egy GYENGE alapod, így nem vagy versenyképes sem a pénzügyesekkel, sem a marketingesekkel az ő területükön.
De amúgy igazad van, sok mindent meg lehet tanulni a munkában, ez kétségtelen. Nem akartalak megbántani a szakoddal kapcsolatban, lehet vele szuper karriert csinálni. Csak a frissen jelentkezőknek szoktam tanácsolni, hogy menjenek erősebb szakokra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!