Kertészmérnök, mezőgazdasági mérnök és vadgazda mérnöki szakkal kapcsolatban tapasztalatok és vélemények?
"Melyiket éri meg jobban, akár elhelyezkedés akár saját gazdálkodás szempontjából?"
Ezek olyan szakok amivel 1. egyrészt nem fogsz tudni elhelyezkedni sehol alkalmazottként 2. a fizetés is nagyon alacsony
Egyedül akkor van értelme ha az őseidnek van egy bejáratott gazdálkodásuk megfelelő ügyfélködrel amit mint vállalkozó viszel tovább. Az is rizikós és elég nagy kezdőtőkét igényel hogy magadtól építed fel a 0-ról, mert ebben a szektorban csak vállalkozóként tudsz érvényesülni egyébként éhendöglesz. Birtokvásárlás, mezőgazdasági gépek, infrastruktúra kiépítése alkalmazottak felvétele elég sok kezdőtőkét igényel mire megtérül.
Az alapszakokkal tényleg nehéz elhelyezkedni, mesterképzésekkel már egész jó lehetőségek vannak, de ahhoz viszont tényleg jónak kell lenni. Valóban a többség vállalkozóként tud elhelyezkedni, nem alkalmazottként.
Én kertészmérnök alapszakot végeztem, erről van több infóm. A kertészmérnök szak nem a kertről szól hanem a kertészeti növények termesztéséről. Főbb szakirányok, amik most eszembe jutnak: zöldség- és gombatermesztés, faiskolai termesztés, dísznövénytermesztés, gyümölcstermesztés. Mesterképzéssel már könnyebb alkalmazottként elhelyezkedni, pl. növénynemesítés, növénygenetika, vetőmaggyártás területeken. Szerintem a talajtani szakmérnökökre is egyre nagyobb szükség lesz, illetve a faápoló is egy jó lehetőség (ezek szakirányú szakképzések, Bsc-vel már végezhető), de szerintem ezekkel is inkább vállalkozás formájában lehet több pénzt keresni. Magyarországon talán a növényorvosok tudnak könnyebben pénzt keresni, de ők is inkább vállalkozóként.
Vadgazda mérnökire semmiképp ne menj, mert ebből hatalmas túlképzés van. Magánvállalkozást ezzel nem indíthatsz, a hazai vadászterületek száma limitált, és mindegyikhez elegendő egyetlen ilyen szakember alkalmazása. A vadásztársaságok bolondok lennének fizetni ezeket a szakembereket, ha nem muszáj.
Magánvállalkozás indításához a kertészmérnök és a mezőgazdasági mérnök alapszak is megfelelő. Ugyanakkor ha az anyagi háttered korlátozott, kettő közül a kertészmérnöki az előnyösebb. Egy életképes, azaz elegendő jövedelmet nyújtó kertészeti magánvállalkozás indításához ugyanis elég lehet 2-3 hektár föld megvétele, míg szántóföldi növénytermesztés esetén ennek a többszöröse kell az induláshoz, különben felkopik az állad. Az állattenyésztéshez nem feltétlenül kell sok föld, de az állatokkal sok munka van egész évben hétfőtől vasárnapig, és az állattenyésztés hazai jövedelmezősége sajnos elég rossz a magas működési költségek (pl. takarmány, fűtés) miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!