Továbbtanulás, még a kérdőívek sem visznek közelebb?
Az internet összes pályaorientációs és személyiség tesztjét kitöltöttem már, grafológushoz is elmentem egyszer.
Sajnos túlságosan sok minden érdekel, ilyen a személyiségem, hogy nagyon sok szakmában úgy gondolom, megtudnám állni a helyem.
Az összes teszt mindig ugyanazokat dobja ki:
Orvos
Jogász
Kertészmérnök, agrármérnök
Tanár
Ápoló/szülésznő stb.
HR-es
Így mégis hogy döntsön az ember, hogy milyen szakra menjen? Hisz mindegyik annyira más.
Sajnos nem úgy születtem, hogy én orvos leszek, informatikus leszek és úgy is lett, ahogy a legtöbb osztálytársam járt.
Milyen tárgyak mennek jól, jobban mint a többieknek?
Milyen munkahelyet képzelsz el magadnak, asztal mellett ülőset, aktívan jövő-menőst vagy szabadban lévőst?
Milyen munkarendben szeretnél dolgozni?
2
Minden tantárgyból jó vagyok, mert szorgalmas vagyok. A reál tantárgyakat nem szeretem annyira tanulni, az írott szöveget jobban szeretem, mint a képlet olvasást.
Tudok ülni is egész nap, de tudok jönni menni is, nem árt ha mindkettőt csinálhatom egy napon belül. :D
Nekem mindegy a munakrend.
Na látod, ezért nehéz olyan személyiségű embereknek mint én, szakmát választani.
Ez mind boldoggá tesz, csak nem minden fentebbi szakma tartalmazza őket egyenlő arányban.
A jogásszal sokat segíthetek másokon, sok mindenben lehet otthon, szeretek információkat jogszabályból bogarászni, és egy befutott ügyvéd elég sokat kaszál. Viszont, baromi nehéz jogász szakkal ténylegesen befutni, és 10 évet is felemészthet az életedből miközben kb alig keresel valamit.
Orvos szintén 7-8 év mire keresek vele bármit is, és baromi nagy a felelősség utána életed hátralévő részében.
Kertészmérnökivel is kb a szakma szeretete van csak, de keresni nem lehet vele, még állást sem találni vele nagyon. Pedig lehetne mit tenni venni vele, pörgős munkát látok egy kertészetben.
Tanárok sem keresnek túl sokat, és a fiatal korosztállyal 7-18 évesek nem is szívesen foglalkoznék, viszont maga a tudás átadás gondolata és a szellemi fejlesztés nagyon érdekel.
A HR szakma is nagyon tetszik, de ritkán keresnek HR-est, nagyon tucat diploma és nem is fizetik meg, pedig szívesen lennék ez is. Érdekel a kiválasztási folyamat, a tanácsadás, egy kis pszichológia stb.
Nem tudom mikor felvételizel, de ha van még időd, akkor esetleg érdemes lenne elmenned diákmunkára/önkénteskedni azokra a területekre amik érdekelnek.
Én pont a másik típusba tartozom. Már alsós koromtól kezdve állatorvosnak készültem, de gimiben elmentem dolgozni egy állatorvosi klinikára és ott jöttem rá, hogy én ezt huzamosabb ideig nem bírnám lelkileg. Pedig tudtam, hogy ez a munka azzal jár, hogy beteg, szenvedő állatokkal és hanyag "gazdikkal" kell foglalkozni, de teljesen más fejben elképzelni és a valóságban megtapasztalni.
Szóval mielőtt valamelyik mellett elköteleződsz, szerintem próbálj minél több helyen tapasztalatot szerezni, mert a gyakorlatban jön ki a legjobban, hogy melyik munka mivel jár (és jövő évtől pl. orvosin a munkatapasztalatért is járni fog plusz pont felvételikor).
Én is azt tudom neked tanácsolni, hogy indulj el valamelyik irányba, és amint lehet, próbáld ki a gyakorlatban. Ott szerintem sok mindenre rá fogsz jönni (miért tetszene az a munka, éa miért nem), amire nem is gondoltál elméletben.
Amúgy én leszűkíteném a kört 2 (vagy max. 3) szakmára, megcsinálnám az egyiket, dolgoznék benne, és utána még mindig nyitva állna előttem az út, hogy akár a másikat is megtanuljam. Én is hasonló vagyok, sok dolog érdekel engem is. De más az, ha elméletben érdekel valami, és más az, ha a gyakorlatban is tudnád csinálni, mert passzol az életmódodhoz, személyiségedhez, habitusodhoz, stb.
A pályaorientációs tesztek tényleg sokszor nem jelentenek semmit. Én is megcsináltam többet is, és pl. csomó matekos szak jött ki, miközben a matek volt mindig is a legutáltabb a tárgyam :D Az ember nagyon sokrétű, többször adott ki egészségügyis munkákat is, mert alapvetően segítőkész vagyok, de azt nem vette számításba, hogy a biológia és a kémia sosem ment (meg emberekkel dolgozni sem szeretnék).
Szerintem az nagyon jó dolog, amit az előző írt: elkezdesz valamit dolgozni és/vagy tanulni, aztán rájössz, hogy az tetszik vagy sem. Én nagyon régóta fordító szerettem volna lenni, nagyjából 14 éves korom óta. Élveztem magát a fordítást, direkt ezért mentem anglisztikára, majd azon belül is fordító specializációra. Egyik nyáron elkezdtem fordítóként önkénteskedni. Utáltam. Annak ellenére, hogy sokféle szöveggel dolgoztam, nagyon monoton volt, és el sem tudtam volna képzelni, hogy ezt csináljam.
Most marketing területen dolgozom. Semmi köze a végzettségemhez, egyik teszt sem dobta ezt be, de élvezem és jó vagyok benne. Nem tudom, hogy meddig maradok ezen a helyen, vagy hogy mit fogok 10 év múlva csinálni, de nekem az a lényeg, hogy most szeretem, amit csinálok. :)
Szerintem HR-re azért lenne kereslet, legalábbis amikor én munkakereső fázisban voltam, elég sok olyan munkát találtam. Szomszédom diploma után egyből kapott állást, majd pár évre elment, hogy mást csináljon, de amikor újra HR-s munkát keresett, megint nagyon gyorsan talált.
Én is nagyon sokszor jártam úgy a kérdőívekkel, hogy az érdeklődésemmel/képességeimmel teljesen ellentétes irányt hozott ki végeredménynek, de ez az oldal elég jó szerintem: [link]
Itt igazából 4 kérdőívet kell kitölteni (személyiség, kompetencia, érdeklődési kör és egy ilyen matekos-természettudományos-informatikás képesség felmérőt). Kitöltés után a szakoknál pókhálóábrával is mutatja, hogy az egyes tulajdonságaid/képességeid mennyire fednek át az adott szakkal, így az esetleges hiányosságokra is rá tudsz gyúrni. Annyi, hogy kitöltés előtt regisztrálni kell, de egyébként szerintem nagyon jó kis oldal, érdemes kipróbálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!