Minek tanuljak tovább?
Alapszituáció:
9.-ben kémia-biológia szakon kezdtem el tanulmányaimat, de rájöttem, hogy a matematika és a fizika irány jobban érdekel. Matematikához van egy minimális tehetségem, kémiát picit elhanyagoltam digitális oktatás alatt, de egész jól megy, biológia siralmasan. (Ezt a 3 tantárgyat emelt szinten tanultam.) Fizika csak középszinten van az iskolában, de a fizikatanár nem nagyon tanított semmit... Órán telefonált, 10-20 perceket késett, hamarabb elengedett minket óráról stb. Délutáni faktot is ő tartotta, ugyanilyen hozzáállással. Persze műszaki irányba készülve önszorgalomból gyakoroltam fizikát, nyáron magamnak otthon írtam egy 83%-os közép érettségit.
Továbbtanulási célom kb. másfél éve a mechatronikai-villamosmérnöki-gépészmérnöki irányban mozgott, emelt matek és kémia érettségivel. (Fizika ugye nem játszik.) Az emelt matematika és kémia már le van adva az érettségire jelentkezésnél.
Azonban egy pár napja már nem vagyok biztos abban, hogy ezt szeretném majd csinálni. Inkább kutatésokat végeznék. Na már most a matematika és kémia közül ilyen tekintetben leginkább a kémia marad, viszont a vegyész-vegyészmérnök vonal sem vonz túlságosan. (Bár abban sem vagyok biztos, hogy miben különbözik a kettő, illetve ez még egy nagyon friss ötlet, lehet, hogy majd megtetszik.)
A fizika viszont érdekel már régóta, főképp a csillagászat, fúziós erőművek, kvantumszámítógépek stb. A kvantummechanika és a csillagászat témaköre szimpatikus.
Ehhez kapcsolódóan: programozni egy minimálisan tudok C#-ban, tehát nem zárkózom el tőle a számítógépek használatától, de nem is szeretnék „egész nap” csak gép előtt ülni..
A problémát leginkább talán az szüli, hogy nem szeretnék kihagyni egy évet csak azért, hogy tegyek egy fizika érettségit utólag. (Fizika szakra kell mindenhová.)
Továbbá (lakhelyemből adódóan) a legtöbb ismerősöm és barátom Debrecenbe szeretne menni továbbtanulni, én pedig a mérnökit Budapesten szeretném elvégezni. A kémia szakok közti különbségeknek még nem néztem utána, hogy hol lenne érdemes megcsinálni. Persze ezt nem tartam túlságosan fontos szempontnak, nem e szerint szeretnék dönteni (mármint, hogy a mostani barátaim hová mennek).
Várható érettségi eredményem:
Matematika: 85-95%
Kémia: 75-90%
Összpontszám 420-460 (Nyilván attól függően, hogy mennyire nehéz feladatsort állítanak elő.)
A tantárgyaimat és az érdeklődési körömet összevetve arra jutottam, hogy vagy vegyésznek vagy mechatronikai mérnöknek kellene továbbtanulnom.
BÁR
Nem is tudom pontosan, hogy mi a különbség a vegyész és a vegyészmérnök között.
Mechatronikáról ha űrmérnöknek tanulnék tovább (Msc) (csillagászat miatt), akkor nem feltétlen fogok tudni majd könnyen elhelyezkedni. (USA, EU országok játszanak, nem ragaszkodom Magyarországhoz, de tény, hogy pl. több villamosmérnök kell, mint űrmérnök.)
Biológiánál érdekesnek tartom, hogy hogyan alakulhatott ki az élet, különösen a lehetséges marsi élet kimutatása miatt. Érdekel a biológia tantárgy is, de csak egy nagyon kis része és nem is fektettem nagy hangsúlyt a tanulására.
A kérdéseim pedig a következők:
Van-e olyan szak, amit nem vettem figyelmbe?
Hogy lehet elhelyezkedni ezekkel a szakokkal?
Mennyire számítanak nehéznek a szakok? (Mérnökinél figyelmbe véve, hogy középszintű fizikatudásom van, vegyésznél pedig az emelt kémiát és matekot.)
Milyen fizetésem lenne? (Talán ez nem a legjobb kérdés, mert túl sok dologtól függ.)
Hol lenne érdemes vegyésznek tanulni? (DE vs ELTE)
A szerves anyagok kimutatására úgy emlékszem a Perseverance marsjáró képes, az ehhez szükség műszert kik tervezi meg?
Kicsit hosszú lett, de ha még eszembe jut valami, akkor majd kiegészítem!
"ha még eszembe jut valami, akkor majd kiegészítem!"
Ezt sem olvastam végig olyan hosszú és tele van felesleges résszel. Menjél villamos vagy mechatronikai mérnöknek.
Én se olvastam végig, csak itt-ott.
Tanulj meg lényegretörően írni, mert ez borzalmas :D
Legjobb vegyész képzés az országban az SZTE-n van.
Kémia szakon és vegyészmérnökin simán megbuknak az emelt kémiából érettségizők is fél év után. Hullanak mint a legyek.
Én végig olvastam, bár tényleg nagyon hosszú.
1, A vegyész, vegyészmérnök közti különbséget már legalább 10 kérdésben kérdeztek itt a gyk-n. De tessék: vegyészmérnök sok kémia, sok mérnöki tárgy, az ipari termelésben dolgozik. Vegyész nagyon sok kémia, kutat, laboros. Nyilván ez túl van egyszerűsítve, de ez a lényeg. Nézhetsz egyetemi mintatanterveket is.
2, a természettudományos, műszaki szakokkal általában jól el lehet helyezkedni, a legnehezebb képzések közé tartoznak.
3, Nem értem miért a kémiát választottad emeltnek. Azt vettem ki a regényedből hogy a fizika a nagy szerelem, a kémiát eddig elhanyagoltad. A kémia sem könnyű ám emelt szinten, nem tudom mennyire hanyagoltad el, de az általad feltételezett erdeményhez nagyon pengének kell lenni. Én 91%-ot értem el, de 9-től tudtam hogy ebből érettségizni fogok, sokat készültem rá.
4. Az érettségire megszerzett tudás rövid ideig jelent előnyt. Az első félévben valóban jól lehet hasznosítani, de azért mindent már ott se fed le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!