Bme gépészmérnök hallgatók, miből érdemes érettségizni, mire lehet számítani a szakon?
Nem befolyásol semmit melyek voltak az érettségi tárgyaid. Lesz egy "nulladik zh (zárt helyi azaz helyben megírandó)" matekból, 20 kérdés közép szintű matekból, felmérik a matektudásod és ha nem lett jó, akkor kötelezően az első félévben fel kell venned egy plusz alapozó tárgyat matekból. Bár ennek a létezése bizonyítja az oktatás/felvételi csődjét :D TIPP: ha sikerül akkor is vedd fel az alapozó tárgyat, mert plusz kredit ;)
I. Matekból ajánlott jónak lenni. Az első félév lefedi a gimis emelt matekot, így könnyeben kezdheted az egyetemi matekot, ha már nem ismeretlen deriválni, integrálni, ... sorozatok, sorok... A fizika tárgyak kulcsa is A matek. Nem hátrány ha jó vagy fizikából, de nincs akkora nehézségbeli ugrás itt mérnökin mint matekból, szerintem... Ott is van időd újratanulni a fizikát.
II. Kézügyesség, szépírás - precizitás, EZ KELL :)
Házi feladatot A4-es lapon pl. 6 oldalon letisztázva tollal. Egyenes sorok. Logikailag átláthatóan, tagoltan, precízen, szép ábrák. :) Tehát csak lelkiismeretesen. Műszaki rajznál ne maszatolj, legyen megfelelő vastagságúak a vonalak, szépek a betűk.
+1: Előre gondolkodj a félévek során majd, mely specializáció tetszik! 4. félév végén kell választanod, és a túljelentkezést az addigi jegyek alapján döntik le. :) TIPP: ne várj 6. félévig, a nyári szünidőben keress szakmai kötődésű diákmunkát, és ne érdekeljen a fizetés "nagysága"
-----------------
Lesznek tervezőprogramok, szimulációk és programozás is, ehhez kell egy gép amin futnak JÓL!!! a 3D-és szoftverek és tervezőprogramok: tehát a grafikai processzor(GPU) és CPU legyen legalább középkategóriás!
Kell egy jó laptop. Mire figyelj oda:
1. A grafikai processzor legyen jobb, olvass utána (Nvidia ..)
2. A belső ram(DDR4 legalább 4-8GB ÉS !!2133MHz-es!! <- ezzel vernek át hogy kisebb)
3. Operációs rendszer nélkülit vegyél, ha még nincs, mert a BME-ések/felsőoktatásban tanulók ingyen letölthetnek egyet/ Office csomag is van valami diákprogram kereten belül ingyen, még anno így volt... így jóval olcsóbb a gép!
Továbbá:
4. ODD nélküli!!, azaz nem kell lemezmeghajtó, van USB-s meghajtó ha annyira kellene, csak vastagítja a laptopot...
5. SSD, vagy SDD + HDD szokták felesben mert drága, hibridet ne!, mondjuk 128GB SSD SAT II/III csatlakozással! a rendszernek, 1TB/500GB az adatoknak, HDD fontos paramétere: 7200rpm, nem kisebb!!
Ami plusz lehet: matt képernyő, meg billentyűzet világítás!, vezeték nélküli egér - nem lehet touchpadon tervezni...
Köszi szépen a tájékoztatót, akkor ha jól értelmezem bekerülni nem nagy kunszt, a részletes laptop spec. leírást is köszi, egyébként hobbiból gépekkel kereskedem hardverapron :D zsebpenz xd tehát a pc szakértelem megvan.
És még ha jól értelmeztem, akkor eléggé sokan kiesnek a szakról. Fizikából esetleg van nulladik zh? Hogy legyen mire készülni nyáron 😂 Te pontosan melyik szakra jársz?
Nincs fizika 0.zh tudtommal. Matek meg egyszerű, nem kell parázni:)
Inkább informálódj. Pihenj rá. Olvasd el a tájékoztatókat mit kell tudni, mi a 7 féléves képzés menete, stb. Esetleg látogass el az egyetemre, nem kell ahhoz nyílt nap...
markmyprofessor weboldalon majd ellenőrizd a tanárt akinek a gyakorlatára járnál, nehogy rosszba fuss bele... csak tudd van ilyen oldal :) a helyek gyorsan betelnek a tárgyfelvétel során, hisz mindenki a legjobbhoz akar majd menni...
HA nagyon akarsz készülni, esetleg vektor, vektortér, mátrix, lineáris algebra témakörébe belekukkanthatsz egy magántanárral, miért ne? - ez a gimis anyagban nincs benne. Megijedni nem kell, én magam is utáltam a vektorgeometriát gimiben, de utána nagyon hasznosnak bizonyult és szerethető rész.
Továbbá műszaki rajzot oktató tanárhoz is elmehetsz.
Az első félév még okés, szerintem a 2. félév már nehezebb, de akkor már kiismered a dolgokat, így nem lesz ijesztő.
TIPP 1: minden órára jár be, ha nem is kötelező - gondold végig: (2x45perc)1,5 óra előadást hogy pótolsz? a csoporttársad csúnya írású és hiányos jegyzetével/ a tanár rossz előadásdiáival? nem a te logikai gondolkodásodnak megfelelően jegyzetelve? amit szégyen szemre kikunyiztál tőle?. NEM FOG MENNI. Ráadásul a kihagyott 1,5órát saját magad nem fogod 1,5 óra alatt pótolni...inkább 5 óra/kihagyott óra és ez lehetetlen!! ha ott vagy órán és FIGYELSZ és JEGYZETELSZ már a 80%-át megtanultad. Ez akkor is jusson eszedbe mikor rossz az előadó/unalmas, esetleg az óra anyaga fent van valahol digitálisan.. akkor is menj be! :)
TIPP 2: 2 dolog miatt nem tudják egyesek tartani az előbbi tanácsot. Egyik: a kövi órán zh van és inkább még arra tanul mert az utolsó pillanatban készül. Másik: későn feküdt le - persze semmi értelmeset nem csinált - és reggel ha fel is tud kelni de a 14:00 kor kezdődő órán már elalszik (valós eset h egyesek elaludnak.. :D) Tehát FIGYELJ oda arra, hogy korán feküdj, ALUDD KI magad. Reggeli és ebéd IDŐBEN. Ezt sokan elrontják és hihetetlen teljesítményromláshoz vezet. JA és ne hitesd el magaddal hogy minden oké hogy beültél órára ha nem friss elmével ültél be, totál felesleges hazudni magadnak. Ez az egyik fő oka hogy kiesnek a véleményem szerint. Vagy megengedi magának hogy nem megy be, vagy beül, de képtelen odafigyelni, dekoncentrált, fáradt. A harmadik a halogatás, hogy majd utolsó pillanatban megtanulom, elkérem, lemásolom...és végül persze hogy nehéz a vizsga.
TIPP 3: tudás rendszerezése: gépen könyvtár készítése félévre és tárgyakra lebontva rendszerezve a digitális tananyagot. 7 félév alatt sok minden lesz... :)
Jegyzetelés: ne minden tárgynak külön füzet, hanem csak egy csíkos, egy négyzethálós, épp amelyik kell, dupla spirálos hogy bírja a strapát, előperforált és előlyukasztott hogy ki lehessen tépni és befűzni egy dossziéba. A táska is könnyű lesz így, továbbá egy kemény dobozszerű műanyag! mappa ami védi a táskában a füzeted a hajlongástól mikor ledobod a sarokba, vagy akár az esőtől ha beázna a táska, mert befog mikor rohansz órára :)! Így egy db füzet mindenhez, de a dossziéba tárgyanként fűzöd le a lapokat - egy lap egy tárgy. Hogy később se legyen keveredés minden lap tetején ott a tárgy címe/félév/ hányadik előadás a tervezettből/dátum adatsorral :) így tutira le tudod ellenőrizni meg van e mind :) HIDD EL 7 félév anyagát muszáj ilyen precízen rendszerezni. Még jobb ha be is scanneled! Nehogy leöntsd kólával. Aztán ha megvan egy félév anyaga, pdf be kimentve és ha jó a jegyzeted akár kereskedhetsz is vele. :) Ha maximalista vagy , engedd el ezt, ne tökéletes jegyzetet akarj írni, hanem jót! EZ SEM FOG MENNI, hogy majd átírod mert csúnya lett, nem lesz rá időd...ezért is menj be órára mert szinte pótolhatatlan egy jegyzet, már más a másikéból tanulni. Ide még ajánlásnak írok egy dokumentum scannelőt telefonra. Befotózod, beforgatja a lapot, kifehéríti, kontrasztosítja, mintha scannelted volna nyomtatón, állati. De így még nem tanultad meg ;) !
Egyébként mechatronikát tanultam, sok közös órám volt a gépészekkel. 26F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!