Vélemények? (Építőmérnök, építészmérnök, gépészmérnök)
Sziasztok!
Idén fogok érettségizni, emeltezni infóból szeretnék. Programozni nem igazán tudok (még) és nem is tetszik. Ezért nem gondolkodom infós szakokban. Inkább műszaki. Ezek közül az építészmérnök és az építőmérnök tetszik, de az építészmérnök kilőve, mivel oda matek kellene. Építőmérnökről itt csak rosszat olvasok, tényleg nem éri meg? Sokkal jobban tetszik, mint a gépészmérnök, mert a gépek annyira nem érdekelnek jelenleg... Amivel az építőmérnök foglalkozik, az sokkal jobban tetszik. De ha tényleg annyira rosszak a körülmények... Akkor nem tudom, hogy megérné-e. Szerintetek?
A matek/fizika az építészen a legkönnyebb, csak szólok, mert az részben egy művészeti képzés.
Én építős voltam. Most egész jó a helyzet az építőiparban, mi azért szivtunk mert a 2008as válság után nem volt munka és nagyon szar fizukkal lehetett elmenni. Most jobbakat látok. Az építőben az a trükk, hogy egyetem után kb 5 év amire meg tudod szerezni a tervezői jogosultságokat. Ha ez megvan akkor saját vállalkozást is indíthatsz és abban elég jó pénz van, ha van hozzá minimális érzéked, hogy ne vesszen el a honlapod a google 10. oldalán. Aki azt írja, hogy ki kell menni terepre napi 10 órát az nem epítőmérnök. Valóban lehetsz építésvezető, de pl egy statikus simán sosem látja a terepet, vagy max kimegy 1x-2x körbesétálni és semmi dolga a munkásokkal. A kényelmetlenség az, hogy ezek általában közepes méretű magyar cégek és a céges kultúra elég változó.
A legkényelmesebb mindenféle jogosultságos hercehurca nélkül a gépész. Be tudsz ülni egy multihoz (pl Bosch) viszonylag jó fizuért és ott nyugiban el tudsz lenni éveket. A matek (3-4 félév) és az emlegetett mecha (statika szilárdságtan, dinamika) egyébként kb ugyan az mint építőn, bármelyiket is választod,rohadt sokat kell tanulni rá.
4: Azért nem nézem meg az állásokat, mert építőmérnök vagyok. Nem a professionről próbálom megszerezni az infót, hogy milyen emberek dolgoznak egy építkezésen és milyen munkakörökben... Igen, létezik kivitelezéses meló, de a többség nem abban dolgozik. Ha több pozíció van kint, az azt is jelentheti, hogy nem kell senkinek. Mint páran kifejtették: senki sem akar lemenni piripócsra irányítani az embereket és ez így is van. Aki teheti, az nem ilyen munkát vállal. Ezért kell tanulni, lehetőleg a BME-re menni és szakmai gyakorlatokkal gályázni nyáron.
A többit azért sem találod, mert rengeteg néven lehet kiírva építőmérnök állás. Az építőmérnök az 10 szakterület összefoglaló neve. Egy nagyobb építkezés előtt hetekig, hónapokig dolgozik egy nagyobb statikus iroda. Aztán ha necces a talaj, akkor az alapozás és a geotechnika egy külön szakterület. Vannak a geodéták/földmérők akik elsőként mennek ki és általában utolsóként vonulnak le, mert folyamatosan nézik, hogy mit hova kell tenni és minden oda került-e, ahova tervezték (geodétáknak 50% a terep, de ők sem irányítják a lapátkommandót, max a munkagépeket, de azok feltételezéseddel ellentétben értelmes emberek és sosem volt gondom velük nőként sem). Amúgy is teljesen más az építkezés belülről. Azok az emberek akik primitív dolgokat kiabálnak ki az építkezésről, teljesen máshogy viselkednek építkezésen belül, ha mérnököt látnak. Nem merik megpróbálni sem azt a stílust és egyetlen normális kérésre csináltak nekem mindig mindent.
Ha út/vasút kell az megint két külön szakiránya az építőkarnak, ha pedig gond van a vízzel, akkor jönnek a vízépítéssel foglalkozó kollegák. Ha kell közmú, akkor jönnek a közművekkel foglalkozóak, de környezeti hatástanulányokban is dolgoznak építőmérnökök. Amíg egy nagyobb építkezés összeáll, az építőkar 10 szakirányából 5-6 simán felvonul és nem két perc a tervezés. Utána valóban kell építésvezető is. A legjobb, különleges projekteket kb lehetetlen megszerezni. Az építőmérnökök nagy része sosem fog metrót és hidakat építeni, a kérdezőnek statikusként a lakópark, úttervezőként az autópálya, geodétaként pedig a fölhivatali épületfeltüntetés és telkek határrendezése a legvalószínűbb.
Nem azt mondom, hogy az építőmérnök a legjobb szakma és tuti megéri és ne is gondolkozzon, mert élete legjobb döntését hozza, de ne hülyeségekkel ijesszük el a kérdezőt. Az igazáság félúton van. Több ismerősöm elhagyta a pályát és programozó lett a jó fizukért és biztos megélhetésért. Voltak akik megszerezték a jogosultságokat, ők is jól élnek. Vannak akik alkalmazottként is találtak jó helyet, vannak akiket évekig kihasználtak éhbérért. 1 ismerősöm valóban építésvezető lett, de ő szereti, mert neki büntetés lenne az irodai meló. A szakma ki van szolgáltatva a politikának. Mi alvállalkozóként egyszer elvesztettük az összes megrendelésünket, amikor Simicska összeveszett Orbánnal. Az para volt a cégnek, de lett más munkánk, mert mi nem voltunk benne a politikában, csak rosszkor dolgoztunk rossz helyen. Egy újabb gazdasági válság is szopóágra küldheti újra a szakmát, de a jelenlegi trend az, hogy munkaerőhiány van és évek óta nem bírják feltölteni az egyetemen a létszámot, mert senki sem mer építőmérnök lenni. Mindneki hallott arról, hogy mi volt a válság alatt: a mérnöki napidíj 2007-ben magasabb volt mint 2013-ban. Ezen a ponton sokan külföldre mentek, az alacsony kezdő fizetések miatt meg sokan szakmát váltottak és most emiatt jobb a kezdő mérnökök helyzete, mint nekünk volt. Jósolni nem tudok, de jelenleg ez van, de egy válság más szakmákat is nehezen érint. Ha az embereknek nincs pénze, akkor nem csak új házat nem építenek, hanem nem járnak szórakozni, étterembe, színházba, fodrászhoz, körmöshöz, nem vesznek új autót, új ruhákat, új telefont. Ha meg beüt egy meglepetés járvány, mint most, akkor is teljesen új helyzet állhat elő és képzett, jó szakmával rendelkező emberek koppanhatnak, de még a mindenki által ünnepelt IT is tud meglepetést okozni. Egyik ismerősöméknél a globális chiphiány miatt nem indítanak új projektet, meg régebben volt a dotcom válság szóval semmi garancia nincs arra sem. Ennyi erővel csak az olyan szakmák, mint a tanár, orvos, gyógyszeripar és az élelmiszeripar a biztos.
Kérdező: Ez egy jó szakma, amivel külföldre is ki lehet menni, ha ezt akarod, akkor hajrá. Ha abban reménykedsz, hogy könnyű lesz, akkor elárulom, hogy nem lesz az. Sem pályakezdőként, sem az egyetemen nem lesz egyszerű, később meg hatalmas felelősség. Ismerősök akik váltottak azt mondták, hogy az eltén kb fele energiával leszel programozó, mert a matek mellé nincs végtelen tervezéses házi, amit éjjel 3-ig rajzolsz és utána is sokkal egyszerűbben kapsz jól fizető állást. IT-ban nincs tervezői jogosultság, nincs mérnökkamara, nincs izélgetés. Ha a könnyű utat akarod, akkor nem építőmérnök leszel, de ne azért ne válaszd ezt, mert páran azt hiszik, hogy akkor az lesz a munkád, hogy esőben ostorozod a lapátos embereket.
Szia!
Azt hiszem előttem tökéletesen leírták, hogy mire lehet számítani. Én ugyan nem értek hozzá, de az biztos, hogy egyszerű dolgod sajnos nem lesz vele, mert van ismerősöm, aki pl statikus.
De ha szorgalmas vagy, kitartó és talán van is hozzá egy kis érzéked, akkor nincs lehetetlen! (Ez sokmindenre igaz)
Ha ebben az irányban gondolkozol, akkor mindenképpen bíztatlak, hogy hajrá!
Viszont nagyon fontos:
Ne felejtsd el, hogy még fiatal vagy, előtted az élet. Nem most döntöd el, hogy mivel fogsz a hátralévő életedben foglalkozni. Ha most ez érdekel, próbáld ki, indulj el és meglátod. Szerencsére olyan világban élünk, hogy viszonylag egyszerű változtatni, ha néhány félév után mégsem tetszik.
Koncentrálj most az érettségire, az minél jobban sikerüljön! Így több lehetőséged is lesz a jövőben!
(Én pl tavaly érettségiztem. Emelt óraszámban tanultam törit, aztán a két fakultációmnak matekot és infót választottam, aztán ezekből emelteztem. Most pedig művészeti szakon vagyok. Az élet kiszámíthatatlan)
Sok sikert!
"Ezek közül az építészmérnök és az építőmérnök tetszik, de az építészmérnök kilőve, mivel oda matek kellene."
A matekot tekintve:
gépész > építő >> építész
Ha így állsz hozzá, jobban teszed, ha nem mérnöki szakra mész. Hidd el sok szívástól megkíméled magad. Mérnöki szakokon matek-fizika szeretete szinte kötelező. Mérnöki szakokra nem bekerülni a nehéz, hanem bent maradni.
Értem, annyival kiegészíteném, hogy ha matek-fizikából nincs meg az emeltszintű tudásod, akkor nagy hátrányból indulsz. Ha csak azért érettségizel infóból, mert így több pontra számítasz, de egyébként megvan a tudásod matek-fizikából, akkor nyílván nincs probléma. Önmagában egy emelt biosz vagy infó érettségi felér egy lábonlövéssel, mert az ezeken elért jó eredmények nem tükrözik vissza azt a gondolkodásmódot, és alaptudást, ami szükséges egy ilyen szakon. Behozni a lemaradásokat pedig sokszor plusz félévekbe kerül, ha egyáltalán valaki tényleg megpróbálja. Ez, természetesen azoknak szól, akik a felvételinél csak meg akarják úszni a matekot és a fizikát, és nem rendelkeznek belőlük megfelelő alaptudással. Többnyire őket csak a pályán elérhető (vélt vagy valós) fizetés motiválja, nem a szakma iránti valós érdeklődés.
Az én véleményem, amúgy az, hogy (mivel matekot mindenki tanul és tudomásom szerint fakultáció is elérhető belőle valamennyi helyen), ezért abból az emeltet kötelezővé tenném valamennyi mérnöki szakon. A másik felvételi tárgy meg a fizika vagy egyes szakokon a kémia, esetleg az adott szaknak megfelelő szakmai érettségi lenne. Nem látom értelmét úgyanis jelenleg összehasonlítani egy emelt biológia 90 %-kal jövő és egy emelt fizika 70 %-kal jövő felvételizőt, ahogy egy emelt környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek 89 %-kal jövő és egy emelt gépészeti alapismeretek 68 %-kal jövő fevételizőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!