Lehet e módon egyszerre több szakterülete valakinek jogászként?
Ha az 5 éves jogász szak után szakvizsgát teszek egy szakirányban, de emellett phd képzésen egy más szakterületbe ásom magam, maga a phd felér egy szakvizsgával szerzett szakterülettel? Hivatkozhatok a phd-szakterületre, pl. egy állásinterjún? Dolgozhatok vele a jogi szférában vagy mindenképp kell a szakvizsga?
Azzal tisztában vagyok, hogy a phd egy kutatásra alapozott, inkább jogelmélettel foglalkozó képzés (természetesen a jogi területen), ami tudományos fokozatot ad.
Én a képzést követő 3 év (ügyvédjelöltként végzett) gyakorlat után megszerezhető szakvizsgára gondoltam, természetesen az 5 éves osztatlanképzés még nem ad önmagában sokat. Mivel ugye, ha leteszem azt a szakvizsgát, szakiránynak megfelelően ügyvéd vagy jogász leszek, de ha mindemellett még phd-t is vegeznék, az felérne az előző szakterülethez? Vagy mindenképp szakvizsga kell, hogy "legitimmé" váljon a jogi szférában?
Bocsi, ha kesze-kusza 😬
Még egyszer: a jogászoknak egységes szakvizsgájuk van, függetlenül attól, hogy bírók, ügyvédek, ügyészek vagy akármik szeretnének lenni. Szakterületen belül sincs külön vizsga. Vannak szakjogász képzések, de az sem feltétele a szakvizsgának.
A PhD e tekintetben nem minősül szakvizsgának, viszont a 3 év kötelező gyakorlatból valamennyit el tudsz ismertetni, ha PhD képzésre jártál.
Ha csak nem arra kell a jogász diploma, hogy a doktori címmel vagánykodj, akkor igen, kell a szakvizsga.
#6-nak: igen, azt tervezem, hogy jogból phd-znék.
#7-nek: tudom mi az alapvető különbség a kettő között, csak azt nem, hogy a phd ad-e olyasfajta tudást, amit gyakorlatban is tudok alkalmazni? Tegyük fel büntetőjoggal foglalkoznék alapvetően, de lenne phd-m munkajogi területen; hivatkozhatnék munkajogra, mint általam elsajátított szakterületre, annak ellenére, hogy nincs szakjogászi végzettségem róla? Vagy a phd tényleg csak akkor lehet aktuális, ha kutat az ember? Ez érdekelne, mert amúgy szívesen elmélyíteném phd szinten is a tudásom, de ha ennek nincs közvetlen haszna, akkor inkább kétszer meggondolom.
Ami engem érdekelne az a felhaszbálói jogok, hirdetésekkel kapcsolatos jogi kérdések, a marketink jogi menedzsmentje nagyjából (nem tudom még, hogy ezt a kategóriát hogy nevezik a jogban); a másik, eléggé eltérő irány a családjog, családvédelem lenne, ami érdekel és szívesen foglalkoznék vele. És én ezekkel lehetőség szerint külföldön helyezkednék el, amit egyébként szintén nem tudok, hogy a magyar egyetemeken elsajátított jogi szaktudás mennyire alkalmazható külföldön?
Aki esetleg benne van ebben a témában és nem bánja, ha kérdezek, nagyon örülnék, ha írna nekem. Köszi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!