Ha tolmács szeretnék lenni, akkor érdemes japán szakra mennem?
Láttam, hogy van japán szakon tolmàcsspecializáció, és ha van esetleg valaki itt, aki japán szakos volt vagy perpillanat az, akkor érdekelne a véleménye ha esetleg leírná. Nem csak japánul beszélek mint külföldi nyelv, de ez lenne az elsődleges nyelvem. Az érdekelne, hogy megéri-e japán szakot választanom, vagy jobban járnék, ha választanék mellé valami másik, hasznos alapszakot. (Ha nem japán szakra megyek, akkor valamilyen gazdaságira szeretnék)
Ui.: nem fogok vitát nyitni arról, hogy a tolmácsoknak nincs jövője, miért pont a japán nyelv blablabla :@
Attól függ, mit akarsz kezdeni diplomaszerzés után. Itthon Magyarországon japán-magyar tolmácsnak tanulni lutri: rendkívül szűk terület ez a hazai munkaerőpiacon. Ha sikerül egy jó állást megcsípned egy cégnél vagy diplomáciai területen, akkor biztos jövő. Ha nem, akkor viszont teljes bukta, és itthon csak arra tudod használni a diplomádat, hogy kiszögeled a falra. Ha azonban az a célod, hogy Japánba kivándorolj, akkor viszont nem rossz ötlet.
Most megnéztem: idén 159 embert vettek fel japán szakra. Ebből szerintem jó, ha 20 szerencsés (vagy jó összeköttetésekkel bíró) ember fog tudni itt Magyarországon ezzel a diplomával bármit is kezdeni. A munkaerőpiacnak kegyetlen farkastörvényei vannak: ha korlátozott a felvevőkészség, akkor a többlet falakba ütközik. Ez van.
Hajaj, én fordítói specializációra jártam japán szakon, és semmit nem ért :D Mi is azt hittük hogy hú majd ott megtanulunk japánul.. aha, szövegeket fordítottunk google fordító segítségével. Valamennyit fejlesztett ugyan a nyelvtudásunkon, de ahhoz hogy ténylegesen, élesben fordítsunk, édes kevés. A tolmácsolást meg meg sem említem, összesen egy tolmácsolásos szabadon választható tárgyat hirdettek a szakon, plusz volt nyelvgyakorlat óránk, ahol a tanár a jobbakkal eltrécselt, a kevésbé jók meg néztek mint hal a zacskóban.
Az első válaszolónak igaza van, ezzel a szakkal kb a top 10% tud érvényesülni, akik már az egyetem alatt kapnak ösztöndíjat és kint tanulnak Japánban, akik kivétel nélkül olyanok, akik már egyébként is alap japán nyelvtudással kezdik meg a szakot. Lehet arra apellálni, hogy a szerencsések közt leszel és kijutsz tanulni, ami hatalmas lehetőség és ezt követően, felsőfokú nyelvtudással már biztosan találsz fordítói/tolmácsolási munkát, viszont ha csak az egyetem berkein szerzett tudásra alapozol, nagyon nem éri meg ide járni. Én elmentem utána jogra, többeket ismerek akik szintén másik szakot kezdtek el, illetve teljesen eltérő területeken kezdtek dolgozni az évfolyamtársaim (pl. könyvelés, grafika, van aki cukrász lett). Sokkal inkább ajánlom, hogy iratkozz be nyelvsuliba, és normális egyetemi szakra, kifizetődőbb lesz hosszútávon.
Igazából eszem ágában sincs az ott megszerzett nyelvtudásomra alapozni, már több helyen is hallottam, hogy ott igazából nyelvet nem tanulunk, és csak az tud érvényesülni ha például ösztöndíjról van szó, aki az egyetemn kívűl normálisan megtanult japánul. Erre a tolmácsspecializációra voltam kíváncsi.
Már tanulok amúgy japánul, N3-as nyelvvizsgát szeretnék tenni nemsokára. Japán-magyar tolmács semmiképp sem szeretnék lenni, semmi értelme szerintem, angolból hamarosan felsőfokúzom, és németül is szeretnék megtanulni normálisan. Még legalább egy nyelvet szeretnék választani meg megtanulni amennyire csak tudok angolul.
Az, amiért úgy érzem megérné elmennem japán szakra valóban, az az hogy lehetőségem lenne kimenni japánba ösztöndíjjal. Persze tudom, hogy ahhoz kiemelkedőnek kell lennem hogy pont én kapjak rá lehetőséget, de ezért akarok minél előbb megtanulni japánul jól.
De egyre jobban úgy érzem, hogy egy gazdasági BSC-vel jobban járnék, mert úgy "bebiztosítanám magam".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!