Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Most szeretnék felvételizni a...

Peresztegivirag kérdése:

Most szeretnék felvételizni a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetemre, természetvédelmi mérnök szakra. Földrajzból "szakmai különbözeti vizsgát" kell tennem (2001-ben érettségiztem). Találok itt valakit, aki írt már ilyent, és segítene?

Figyelt kérdés

#természetvédelmi mérnök #szakmai különbözeti vizsga #régi érettségim van
2022. júl. 25. 10:09
 1/5 anonim ***** válasza:
51%

Nem tudom, honnan veszed azt, hogy létezne ilyen "szakmai különbözeti vizsga" földrajzból. A földrajz eleve közismereti tárgy, nem szakmai tárgy, így ilyen "szakmai különbözeti vizsga" nem is létezhet. Szakmai vizsgák csak a szakgimnáziumok szakmai tárgyaiból lehetnek. A felvételihez mindenképp két érettségi tárgy kell a felvi-n található, szakhoz rendelt listából. Ha egyáltalán nincs emelt érettségid, akkor csak kétféleképp juthatsz be bármilyen egyetemre: vagy leteszel egy tárgyból egy emelt érettségit, vagy pedig meglévő diploma vagy felsőoktatási szakképzési oklevél alapján. Nincs harmadik lehetőség.


Mindettől függetlenül én óva intenélek a természetvédelmi mérnök szaktól, hacsak nincs protekciód valamelyik nemzeti park igazgatóságon vagy állami szervnél. Az elhelyezkedési esélyek ugyanis ezzel a diplomával a nullához közeliek. Régebben én is gondoltam erre a szakra, de egy egyetemi oktatótól megtudtam, hogy az ezen a szakon végzett hallgatói közül évente csak 1-2 talál szakmai állást. Írtam egy nemzeti park igazgatóságnak is, és a vezető őszintén leírta, hogy ha nagy ritkán van egy állásüresedés, akkor kb. száz pályázó van mindegyikre. Öt helyen képeznek Magyarországon természetvédelmi mérnököket: Sopron, Keszthely, Kaposvár, Gödöllő, Debrecen; és igazából egy képzőhely is bőven elég volna. Óriási túlképzés folyik, de mivel a szak méltán népszerű, az agrárkaroknak pedig szüksége van a bevételre, tömegesen veszik fel a hallgatókat. Az őket nem érdekli, hogy a végzősök közül szinte senki nem talál szakmai állást. Még a mesterdiplomások sem. Úgyhogy óriási kockázatot vállalsz azzal, ha belekezdesz.

2022. júl. 25. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon szép szakma, sok ilyen anyagilag is megbecsült szakember kellene a világra, de sajnos az elsővel egyet értek ilyen téren, sztem sem egy anyagilag megbecsült terület. És ugye élni azert csak kell valamiből. Én mondjuk mérnöki területen belül még a környezet, élelmiszer, épìtő , épìtész, agrár számokat sem ajánlanám senkinek, aztán ez a saját véleményem.
2022. júl. 26. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


1.Honnan veszem? Nos. A tanulmányi osztáyról jött levélben volt a kifejezés: különbözeti szakmai vizsga. Én is néztem, mint a vett malac... Arra számítottam, hogy emelt szintű érettségit kell tennem föciből, de ezt a vizsgát az egyetemen kellett volna letennem június 22-én... Mivel nem tudtam felkészülni, nem mentem el, de érdekelne, mit várnak el, mert jövőre megpróbálom.

2. Elhelyezkedés. Amúgy Veszprém önkormányzata január óta nem talál természetvédelmi referens munkakörbe embert, amihez pl. ez a végzettség kellene. Tudom, nyilván javadalmazási okai vannak... :) A köztisztviselői bértábla messziről szagolja a bányászbéka hátsóját, volt hozzá szerencsém...

3. Én sem alapvetően ebből élnék, a természet imádata és az antiszociálisságom vinne a pályára. :) Megmondom őszintén , nem biztos, hogy ebben az országban kamatoztatnám a tudásom, a másik meg az, hogy nekem az itt megszerezhető tudás kell, saját magam kezdenék vele valamit, vállalkozási formában. :)

Amúgy itt a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park, ahol vannak ismerőseim, de nyilván ez nem garancia a jól fizető állásra.

2022. júl. 29. 09:28
 4/5 anonim ***** válasza:

#3: Csak tévedésről lehet szó. Semelyik egyetem nem kerülheti meg a központi felvételi eljárást. Csak annak keretében vehetnek fel vagy utasíthatnak el valakit. A természetvédelmi mérnök szakra a központilag előírt felvételi követelmények szerint lehet bejutni, sehogy máshogy. S mivel ehhez a szakhoz semmiféle külön egyetemi vizsga nincs előírva a felvi-n, az egyetemnek nincs is joga ilyet tartani. Egyszerűen jogellenes.


Lehet, hogy imitt-amott felbukkan egy-egy állás, de a természetvédelem területén a végzős hallgatók apró töredéke talál csak állást. Ezt biztos egyetemi forrásból tudom. Ha nem hiszel nekem, írj egy pár soros érdeklődő levelet valamelyik egyetemi tanszékvezetőnek címezve. A veszprémi természetvédelmi referensi állás, amiről beszélsz, pedig az önkormányzat honlapján már nincs meghirdetve, úgyhogy ha volt ilyen, már betöltötték. Vállalkozni ezzel a végzettséggel pedig szerintem gyakorlatilag lehetetlen. Környezetmérnököket, akik igazából részben műszaki szakemberek, már inkább keresnek cégek és önkormányzatok, bár azok sincsenek elkényeztetve állásokkal.

2022. júl. 29. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nekem 2001-es az èrettsègim. Más szabályok vonatkoznak rám. Pótolnom kell az emelt szintűt valamilyen formában. Ez tuti. Előkeresem a levelet.
2022. aug. 16. 11:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!