Alkalmazott közgazdaságtan, politikatudomány vagy nemzetközi gazdálkodás másoddiplomának?
Sziasztok!
Elvégeztem jelesre a BME VIK mérnökinfo-t, de nagyon nem szeretem a mérnöki dolgokat és nem is érdekelnek, gyűlölöm amit tanulnom kellett és eléggé kiégtem benne. A szoftverfejlesztés még talán elmegy, de egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy egész nap egy számítógép előtt üljek és egyedül programozzak, sokkal inkább valami olyan munkára vágyok, ahol emberek között is lehet lenni és kommunikálni, vitázni kell vagy írni és kommunikációs képességeket is lehet alkalmazni. Szabályosan undorodok a számítógépektől mire végeztem.
Alapszakot szeretnék végezni, mert 1. nincs elég kreditem mesterre, ha fel is vesznek nagyon sokat kéne pótolni (és bármikor át tudok menni mesterre ígyis, mondjuk 1 év után), 2. kapcsolatokat és releváns referenciákat szeretnék építeni, így jobban lesz lehetőségem (diákszervezet, kutatás, TDK, munka, több időm is van megismerni embereket, stb.) 3. alapoktól tanulnék egy teljes tudományt és szeretnék tényleg érteni is hozzá rendesen, 4. erre a BME-re rá kell pihennem, hihetetlenül ki vagyok égve
Nagyon érdekel, hogy mi alapján és hogyan működik a gazdaság, a társadalom, a nemzetközi diplomácia az országok gazdasága (inkább állami, mint vállalati szempontból) és társadalmai között és ezek hogyan hatnak egymásra. Továbbá érdekel, hogy hogyan fejlődött az emberi gondolkodás és vele a civilizáció. Rengeteget olvasok gazdasági, politikai és nemzetközi híreket, cikkeket, könyveket, nézek ezekkel kapcsolatosan videókat és imádok ezekről vitázni a barátaimmal és másokkal is. Valami ilyennel szeretnék foglalkozni, esetleg még egy kis- és középvállalkozásnál tudom magam elképzelni (vagy vállalkozni), "multis rabszolga" nem szeretnék lenni, hiába fizet jól. Nagyon talán akadémiában is el tudom képzelni magam valami társadalomtudományi vonalon, de ott is az emberi kapcsolatok hiánya zavarna, de jobb, mint a programozás.
Leginkább valami olyan érdekelne (itthon szeretnék lenni, nekem ez fontos), mint külföldön a Philosophy Politics Economics (PPE) szélesebb társadalomtudományi szakok. És nagyra tartom a neves társadalomtudósokat, akik több ágat is átlátnak és köztük az összefüggéseket.
Szeretnék kockáztatni és adni egy esélyt, hogy olyan életem és munkám legyen, amit tényleg szeretek és élvezek, ott az info diplomám ha nagy baj van
Másoddiplomának szeretnék valamit elvégezni az alábbi szakok közül, érdekelne a véleményetek, melyiket javasoljátok ezek alapján:
Corvinus:
Alkalmazott közgazdaságtan:
Maga a közgazdaságtan (economics) nagyon tetszik és érdekel, de nagyon kiégtem a programozás és adatelemzésből (itt elvileg sok van), nem szeretnék ilyen elemző munkákat végezni (mondjuk ez egy fokkal jobb, mint a "sima" programozás). Inkább a politikai gazdaságtan vagy valami filozófálósabb (értsd inkább BA Economics, mint ez a BSc Applied Economics érdekel) gondolkodósabb, vitázósabb terület érdekelne, mint a stratégia formálás vagy gazdaságpolitika, nem feltétlenül a matematikai közgazdaságtan.
Nagyon tetszett Acemoglu: Miért buknak el a nemzetek? című könyve, ilyen témákkal rendkívül szívesen foglalkoznék (akár kutatásban is), ezek nagyon foglalkoztatnak
Politikatudomány: Érdekel a politika, de ezzel úgy érzem nem valami jók az elhelyezkedési lehetőségek, és az is bezárna nagyon az államiszférába, valamint nagyon Magyarország orientált csak a szak. Talán előnye, hogy marketing vagy kommunikáció irányba is el lehet még mozdulni. Nem vagyok benne biztos, hogy annyira csak a politikával szeretnék foglalkozni a társadalomtudományokon belül és ez nagyon fókuszált
Nemzetközi gazdálkodás: Ez inkább gazdálkodás (Business) és nem közgazdaságtan (Economics). Nem vagyok benne biztos, hogy ilyen vállgazd cuccokat szeretnék magolni (érdekel, hogy működik egy vállalkozás, de van ami jobban). Maga a nemzetközi kereskedelem (főleg állami szempontból) viszont érdekel, hogy hogyan alakítja a nemzetközi kapcsolatokat, és az is, hogy hogyan lehet ilyen megállapodásokat tárgyalás útján kialakítani. Elvileg nem annyira ultra nehéz, de sok a meló vele a rengeteg házi/csapatmunka miatt, és rengeteg időt visz el feleslegesen, akkor pedig inkább valami hasznossal tölteném az időm (networking, diákszervezet, munka, vállalkozás próbálkozás, kutatás, szakkoli, stb.). Úgy tudom, az itt végzettek legtöbbször valami multinál kötnek ki, én meg azt nem szeretném, hogy valami huszadrangú ember legyek egy multinál, inkább lennék szabadúszó is akár, ha jóval kevesebbet is keresek
+ ELTE Pszichológia: Érdekel (nagyon kedvelem Jordan Peterson akadémiai (!) munkásságát) a terület és valamennyire hasznosítható a társadalom- és közgazdaságtudományokban, de nincs már állami félévem az alapszakhoz se (többinél ugye ott a Corvinus Ösztöndíj) és kérdéses mire lenne jó, mert klasszikus értelemben pszichológus nem szeretnék lenni, belehülyülnék (társadalom- és közgazdaságtudományokhoz, pedig más valszeg jobb)
Nem vagyok biztos benne, hogy második diplomát kellene szerezned ahhoz, hogy ilyen munkát végezz. Rengeteg munkalehetőség van, ha kellően alázatos vagy, és ugye alulról kezdenéd, simán felvesznek egy mérnökinfóval is.
Az üzleti munkák tipikusan ilyenek, pénzügy, sales, marketing. Nyilván előny egy diploma, de a munkahelyeimen annyi marketingest, sales-t láttam üzleti diploma (mérnök, tanár végzettség...) nélkül dolgozni, hogy gondolom másnak is összejöhet.
Politológia, érdekes, de rossz az elhelyezkedési lehetőségek vannak, illetve rengeteg ember van már ott is, nagy a tülekedés. Ennek ellenére mivel megy a matek, meg gondolom a statisztika is, kutató intézeteknél próbálkozhatnál, akár azzal a kikötéssel is, hogy később levelezőn megszerzed a POL-t. De eléggé undorító szakma lett, nem egy politológus az állami médiában terjeszti a propagandát, mert azt kell csinálni...
Azt meg ne gondold, hogy máshol kevesebbet ülnél gép előtt.
Vagyis inkább keress egy neked tetsző munkát, és kezdj el dolgozni, utána meglátod, hogy azért a diplomának nincs akkora hatása, hogy csak egy irányba mehess el. Utána meg ami megetetszik, és érdekel, munka mellett elvégzed levelezőn.
"Az üzleti munkák tipikusan ilyenek, pénzügy, sales, marketing"
Ezek nem is igazi közgazdászok.
11. "Simán felvesznek egy mérnökinfóval is. Az üzleti munkák tipikusan ilyenek, pénzügy, sales, marketing." – ezek szerint te még soha nem jártál sem pénzügyi, sem marketing osztályon. Nagyon kevés (kb. nulla) esély van arra, hogy valaki mérnökinfóval betornássza magát egy ilyen helyre, de sokkal-sokkal kevesebb, mint fordítva, ti. hogy egy pénzügyes/marketinges dolgozzék mérnökinformatikusként.
12. "Ezek nem is igazi közgazdászok." Dobj már kérlek Negrót a számba, hogy miért is nem? Az alkalmazott közgazdász mitől "igazibb", mint egy pénzügy szakon végzett? Vagy egy kereskedelem és marketing szakon végzett?
Sziasztok!
Köszönöm a meglátásokat!
A #8-as nagyon jól látja milyen dolgok érdekelnének. És gondolkodtam én is azon, hogy inkább dolgozni kéne, de olyan helyekre esélyem sincs ami tényleg érdekelne és nem is értek ezekhez a dolgokhoz. Nem az üzleti sales, marketing, stb. munkák érdekelnénk, hanem mondjuk ENSZ, EU (esetleg valami NGO) stb. Szeretnék érteni is a dolgokhoz, hogy ténylegesen tudjak tanácsokat adni szaktudásommal. Ha elkezdek egy multiban excel táblákat töltögetni, akkor sose jutok el ilyen helyekre, attól félek megragadnék.
Pont ezért vacillálok mit lenne érdemes, mert kvantitatív skilljeim vannak, viszont a közgázhoz és a politikatudományhoz nem értek. Nem vágyom üzleti karrierre (nemzetközi gazdálkozás erre készít, de legalább nemzetközi és mutat Economics tárgyakat is), és adatelemző se szeretnék lenni (alkalmazott közgazdaságtan meg inkább ez és nem a klasszikus Economics, ahol tanulni lehetne elméletekről). A politikatudomány hasznossága meg kétséges, de akár lehet jó belépő egy mesterre majd. Emiatt tettem fel a kérdést is pont.
18. Érzékelek nem kis lenézést a szavaidban. Először is hadd javítsalak ki: a marketingesek NEM "sales managerek". Egyből fel is róhatjuk az alk. közgazdászoknak, hogy fogalmuk sincs, mi az a marketing, legalábbis neked biztosan nincs.
"Van Mikro meg Makro, de az alapjai csak." Ezt így nem tudom értelmezni. A marketing szakon is a Hal Variant tanítják. Nyilván nem olyan mélyen, mint az erre szakosodott alkalmazott közgazdászoknak, de ezért kérdeztem, hogy hol húzod meg a határt? Mitől lesz "igazibb" közgazdász egy alkalmazott mint egy kermarkos? A +1 félév mikrótól és +1 félév makrótól?
"De nem leszel annyira képbe, hogy ezeket használni is tudd a való életbe, sőt nem is kell főleg multinál."
Ezek után már tényleg érdekelne, hogy mit nevezel "való életnek"?
Azt elismerem, hogy a marketing szak valóban sokkal könnyebb, mint az alkalmazott közgazdaságtan, de ez csak historikusan van így, ugyanis lehetne akár ugyanolyan nehéz is. Ugyanis a modern marketing is matematikai modellek alapján dolgozik, ökonometriával stb.
Még mindig nem látom világosan, hogy - túl a becsmérlő hozzáállásodon - mitől is lenne egy alk. közgazdász "igazibb" közgazdász mint egy gazdasági szakos? És akkor a GPME-sek "még igazibbak"? Mert azért valljuk be, az alk. közgáz elég lájtos a GPME-hez képest.
13
" ezek szerint te még soha nem jártál sem pénzügyi, sem marketing osztályon"
Igen haver, azt majd pont te fogod megmondani, hogy hol jártam és hol nem. Nyilván fogalmam sincs róla, hogy azok a cégek (multik), milyen embereket alkalmaznak, végülis velük dolgoztam, honnan tudnám már. És igen, töredéke volt üzleti diplomás.
Te azt gondolod, hogy ker-markon 3,5 évig marketinget tanulnok? Frászt. Matekot, menedzsmentet, jó ha van 5 marketinges tantárgyuk. És megnéztem most egy tantervet, ker-markon tényleg kb. 5 marketinges tárgy van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!