Egyenértékű-e a távoktatáson szerzett diploma a nappali oktatáson szerzettel?
Magán a diplomán egyáltalán nincs megjelölve, hogy valaki nappalin, estin, levelezőn, vagy távoktatáson tanult. A munkáltatók pedig erre ritkán kérdeznek rá, úgyhogy az álláshelyekért vívott harcban ez gyakorlatilag nem számít.
Ugyanakkor a távoktatásos képzés nagy hátránya, hogy eléggé magadra leszel hagyva. Kontakt órák vagy egyáltalán nincsenek, vagy csak nagyon limitált számban. Természetesen hallgatói közösség se nagyon alakul ki. Könyvekből és online anyagokból kell tanulni, s ha valamit nem értesz, akkor emailt tudsz írni az oktatónak, amire nem biztos, hogy gyors választ kapsz, vagy a válasz érthető lesz a számodra.
En távoktatáson végeztem el a főiskolát (kjf tur-vend BA) családi és anyagi okok miatt. Fizetős a képzés, de töredéke a nappalin/ levelező tagozaton fizetendő tandíjnak, plusz nem kellett albérletre költeni sem, mert otthon voltam. A ponthatár nevetségesen alacsony. Kb ennyi az előnye, meg hogy te magad osztod be az időd a tanulásra, felkészülésre.
Neptun rendszerünk volt, ugyanazt láttuk, kaptuk rajta amit a többi hallgató is. Itt vettük fel a tárgyakat, itt jelentkeztünk vizsgázni, ide kaptuk a jegyeinket.. minden ugyanúgy működött a mi esetünkben is.
Könyvlistát, jegyzeteket ajánlottak beiratkozáskor, nem volt kötelező semmit megvenni.
Minden tárgyból volt 1 személyes konzultáció (előre kijelölt szombati napon) és 2 online (szintén előre meghatározott időben).
Személyes konzi alkalmával a föiskola egyik termében leadták az anyagot, leginkább csak a lényeget tömören, vagy számolásokat vezettek le ha matekos volt a tárgy.
Az online lényege pedig az volt, h kérdezni is tudtunk, de ugyanígy a tanár is leadott egy szeletet a szaktárgyból. Mindenhez volt elérhető online tananyag, jegyzet, ebből készülhettünk.
Az első 2 félévben sokan kihullottak, itt van a legtöbb matekos / közgáz tantárgy, és nehéz egyedül felkészülni (én is jártam tanárhoz, volt h ismételtem egy vizsgát, de végül minden sikerült) amúgy a nappalisoknál sincs ez másképp, szerintem, onnan is van aki abbahagyja idő előtt
Minden tárgyból volt 1 beadandó feladat (esszé, pp dia vázlat, vagy egy a tanár által összeállított feladatsort kellett megoldani, erre kaptunk egy jegyet)
Vizsgaidőszak ugyanakkor volt, talán még ha jól emlékszem, nappalis vagy levelezős hallgatókkal is vizsgáztunk, mert ugyanazt a feladatot kaptuk, ugyanaz volt a vizsgakövetelmény.
A Szakdolgozatot is az államilag meghatározott módon kellett megírni, leadni x példányban…
Államvizsgára is ugyanazokból a tételsorokból kellett felkészülni, ugyanúgy volt védés, A és B tétel.
Ugyanúgy kellett nyelvvizsga is (vagy több ha a szak azt írta elő)
A diplomában nem szerepel, hogy milyen tagozaton végezted el (nappali v táv)
El tudtam helyezkedni vele, sosem kérdezték, igaz én sem jeleztem, hogy nem nappalin végeztem el :)
Talán könnyebben ment volna ha leadják az anyagot és úgy hallom/tanulom, mint így tök egyedül, de sok segítséget adtak a tanárok is, jókor voltak a konzultációk, azok megadták a helyes irányt :)
Tegyük hozzá, nem olyan “komoly” szakokat lehet távoktatáson választani, szóval orvos/mérnök így nem fog kikerülni az egyetemről :)
Alapvetően a "papír" ugyanaz lesz, tehát a diploma alapján nem lehet megálapítani. Megkérdezni pedig nem szokták állásinterjún.
Az hogy maga a tudás amit ott szerzel mennyire lesz gyengébb távoktatáson, már nehezebb kérdés. Alapvetően távoktatás alatt sok időd szabadul fel, és a saját tempódban tudsz haladni. Viszont maga a képzés 99%-ban kevésbé színvonalas, sok tárgyat csak alibiből kérnek számon, és úgy általában a követelmények (nem formálisan) alacsonyabbak. Tehát szakmai szempontból egy valamivel gyengébb tudást lehet ott megszerezni ÁLTALÁBAN. Viszont ha azt a rengeteg időt amit a nappalihoz képest megspórolsz azzal töltöd hogy a szakmán belül vállalsz gyakornoki munkát, tanulsz nyelvet, fejleszted a soft skilleidet stb, és nem a mekiben sütsz krumplit majd után a TV2-t nézed egész délután, az sokkal többet hoz mint amennyit elvesz az hogy valamivel gyengébb maga a képzés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!