Miskolchoz legközelebb hol tudok pszichológiát tanulni?
Dehogynem érinti, pl ki van adva, hogy ebből és ebből kell tanulni vizsgára. Ha angolul van, akkor is meg kell tudnod tenni.
De az előadások természetesen magyarul vannak.
#13: Látom, még mindig nem érted, ezért megpróbálom részletesebben elmqgyarázni. Ha tényleg pszichológus akarsz lenni, akkor TELJESEN ELKERÜLHETETLEN, hogy rendesen megtanulj angolul. Ez azt jelenti, hogy lényegében szótár nélkül tudnod kell angol nyelvű szakirodalmat olvasni. Szótárazgatásra ugyanis egyszerűen nem lesz időd! Az egyetemen is beadandó dolgozatokat kell majd írnod, angol nyelvű cikkek alapján, de később a szakmai életben is lehetetlen lesz angol nyelvű anyagok olvasgatása nélkül naprakész maradnod.
Magyarul ugyanis szinte csak a legelemibb, alapozó jellegű egyetemi pszichológia tankönyvek érhetők el, s azokból is gyakran csak olyanok, amelyek 20 éve kiadott amerikai tankönyvek fordításai, ezért tartalmilag mára jórészt elavultak. A pszichológia egy rettentően gyorsan fejlődő tudomány, amelyben 10 év alatt is alapvető változások történnek a rengeteg új kutatási eredmény miatt. Az ismeretek gyorsan elavulnak, kicserélődnek. A pszichológus pályán belül akármilyen irányba mész, ha jó szakember akarsz lenni, folyamatosan követned kell a szinte kizárólag angolul megjelenő cikkeket, könyveket. Egy egész életen át tanulnod kell angol nyelvű forrásokból. Másképp nem megy, értsd meg. Ha ezt nem tudod vagy nem akarod bevállalni, akkor legjobb, ha bele sem kezdesz az egészbe, mert csak az idődet és az energiádat vesztegeted.
#15: Ha beiratkozol egy intenzív nyelvtanfolyamra, vagy magántanárhoz jársz, szorgalmasan tanulsz, akkor még viszonylag rossz nyelvérzékkel is, munka mellett is, maximum két év alatt fel tudod húzni magad nulláról egy középfokú nyelvvizsga szintjére. Annyira azért nem sok az a két év. Viszont az tény, hogy sem a nyelvtanfolyam, sem a nyelvtanár nem olcsó mulatság ilyen hosszú időn át. Egy magánnyelvtanár óránként 4 ezer körül van, s ha hetente kétszer jársz, akkor az egy év alatt durván 400 ezer. Ez egy befektetés, és neked kell eldöntened, hogy belevágsz-e.
Annyit kell még tudnod, hogy pszichológiából az alapdiploma semmit nem ér. Meg kell csinálni a mesterdiplomát is, hogy munkába állhass. Az alapdiploma és a mesterdiploma együtt 5 év. (S utána is még munka mellett tanácsos lesz szakpszichológusi tanfolyamot is elvégezned.) Egyáltalán nem baj egyébként, ha a mesterdiploma kézhez kapásakor 30 fölött leszel. Még bőven lesz esélyed szép karriert befutni, feltéve, ha tehetséges vagy.
Az utolsó válaszoló nagyon korrekten leírta a dolgokat.
Még annyival kiegészíteném, hogy a pszichológia mesterképzés (ami ugye ténylegesen pszichológus végzettséget ad, muszáj megcsinálni, ha ezen a területen akarsz elhelyezkedni) végére ahhoz, hogy diplomát kapj, 2 nyelvvizsgával is rendelkezni kell, amiből az egyik az angol, a másodiknak pedig egy másik nyelvből kell lennie.
Kérdező, ne haragudj, most valószínűleg bunkó leszek, de el kell mondanom, hogy a kiírt kérdéseid alapján hogyan látom a helyzeted.
Jelenleg a -1. szinten sem vagy, ahhoz, hogy bekerülj pszichológia szakra. Első lépésben mindenképpen egy emelt érettségit kell tenned meg még az egyik középszintűdet sem ártana kijavítani ahhoz, hogy duplázhass a pontszámításnál. Mind az emeltnek, mind a középnek úgy 80% körülinek kell lennie. Emellé egy középfokú nyelvvizsga is kellene, pluszpontnak is beszámít meg a szakon is nagyon nagy szükséged lesz egy erős B2-es vagy C1-es nyelvtudásra.
Ha mindezek megvannak, onnantól tudsz labdába rúgni.
Mint az előttem válaszoló leírta, hogyha be is kerülsz, akkor 3 év alapképzés a diplomád nem ér semmit még, felvetelizned kell a mesterképzésre is, ami még 2 év. Ha ezt elvégzed (amihez ugye 2 nyelvvizsga kell) onnantól vagy pszichológus, de gyakorlatilag még eléggé csak alapfokon űzheted a szakmát. Ezután még kell vagy szakképzés vagy módszerspecifikus képzés, ami további tanulással töltött éveket és elég nagy anyagi ráfordítást igényel.
Én nem tudom, hogy honnan jött neked most az, hogy pszichológiára akarsz jelentkezni. Ha pusztán csak érdekesnek találod meg szeretsz másokkal "lelkizni" az még nem elég, azt javaslom, hogy olvass könyveket, nézz dokumentumfilmeket. Az egyetemen nem ezekkel a tipikus "érdekes" pszichológiai területekkel fogsz találkozni sok évig. Helyette lesz anatómia, matematikai statisztika, kutatásmódszertan, stb.
Tehát összefoglalva én azt javaslom nagyon nagyon gondold át, hogy a fent leírtak megérik-e neked, érzel-e magadban potenciált és elhivatottságot, hogy végigjárd ezt az utat, mert különben elég hamar pofára fogsz esni.
17. Hát kb. 15 éves korom óta ez akarok lenni, csak hát suliba megkaptam, hogy még érettségire is alkalmatlan lennék anno, aztán kicsit idősebben a lányok jobban lefoglaltak mint a tanulás, most meg itt vagyok, dolgoztam, elvégeztem egy másod szakmát és nem akarok így élni, hogy szar meló, szar képzések, szar fizu, akkor már csináljak valamit aminek van "értelme"..
Ezen kívül filozófia, vallástörténelem/ filozófia, keleti filozófia meg ehhez hasonló érdeklődési köreim vannak amiből meg megélni se lehetne, az eü. sulit is elvégeztem, ami talán a legközelebb áll ehhez, de ez így nagyon nem a világom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!