Akik jártasak a filozófiában, ajánlanátok nekem alapműveket a filozófiatörténetből?
Heidegger: Lét és idő
Gadamer: Igazság és módszer
Wittgenstein: Logikai-filozófiai értekezés
Kierkegaard: Vagy vagy
Nietzsche: Jón és gonoszon túl
Arisztotelész: Politika, Nikomachoszi Etika
Sartre: A lét és a semmi
Kant: A tiszta ész kritikája
Bocs nem tettem időrendbe, csak ahogy eszembe jutottak a szerintem legfontosabbak.
Az én listám nem lesz teljes és egy kicsit szubjektív is, én is még csak nemrég kezdtem el filozófiát olvasni de azért felsorolom rám mik voltak eddig nagy hatással.
Platóntól ajánlom a következőket: Szókratész védőbeszéde (ami az első válaszolónál tévesen "Arisztotelész védőbeszéde"), A lakoma, Az állam. Arisztotelészt még nem olvastam, róla nem tudok nyilatkozni.
Nagyon fontos és kedvelt mű Marcus Aurelius-tól az Elmélkedések, én személy szerint még nem olvastam de sokan szokták ajánlani.
Machiavelli: A fejedelem. Szerintem kihagyhatatlan. Nagyon sok mindent megértettem általa a hatalom működésével kapcsolatban. Igaz, hogy reneszánszkori műről lévén szó inkább monarchiákra van kihegyezve, de nagyon sok pontja szerintem még ma is releváns. Sokat mesél benne a reneszánszkori Itália belső harcairól is, ami szerintem nagyon érdekes volt.
Henry David Thoreau: Walden. Talán nem nevezném a legjelentősebb művek egyikének és nem is szigorú értelemben vett filozófikus mű, de nekem tetszett, érdemes elolvasni.
Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés. Inkább egy sima regény mint filozófia, de bőven felfedezhetőek benne filozófikus elemek. Nietzsche is nagyon szerette Dosztojevszkij irodalmát, merített tőle ihletet is.
És hát hogy mehetnénk el Nietzsche mellett. A kedvenc filozófusom lehetne, nagyon tetszik a filozófiája, nagyon sok mindenben egyetértek vele, de nagyon, nagyon nem szeretem a stílusát. Hosszú, sokszorosan összetett mondatok, idegen kifejezések tömkelege, a témához csak lazán kapcsolódó érdektelen mellékszálak vesézgetése oldalkon át. Eddig A Vidám Tudományt és a Jón és Gonoszon Túlt olvastam tőle, az utóbbi sokkal nehezebb volt szerintem, de ettől még ajánlom, az időnkénti zseniális meglátásaiért megéri.
Albert Camus: Közöny (megtalálhatod Az idegen címen is), A bukás. Nem mondom hogy könnyű olvasmányok, de sokkal szórakoztatóbb mint pl Nietzsche. Még a "Sziszüphosz mítosza" az amit el szeretnék olvasni majd tőle.
'ami az első válaszolónál tévesen "Arisztotelész védőbeszéde"'
Na jól beégettem magam. Természetesen Szókratész védőbeszéde!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!