Az ugy hatékony tanulas lehet ha többször elolvasol valamit es megprobalod visszamondani?
Ha értőn olvasod akkor mindenképp. Ha magolósan akkor max addig marad meg amíg kapsz érte egy ötöst, de utána törlődik.
Nekünk mindig azt mondták, hogy érteni próbáljuk meg és, hogy sokkal többet ér egy értő hármas mint egy bemagolt ötös, mert az értő hármas megmarad az érettségiig is, míg a magolásnak addig hűlt helye lesz.
Szerintem borzalmasan rossz módszer.
Inkább fusd át a könyvet és közben/utána írj magadnak ismétlő kérdéseket a füzetbe főcímek, alcímek és felületes ismereteid alapján.
Ezt követően tüzetesen átolvasod az anyagot és kiemeled a kulcsszavakat.
Ha nem értesz egy anyagrészt, arról jegyzetet készítesz, hogy könnyebben megértsd. Folyamatábrát javaslok kulcsszavakkal, kerülve a kerek egész mondatokat. A jegyzet lényege, hogy lásd, mi miből következik.
A lényeg, hogy a vázát értsd a történetnek.
Ha megvagy az átolvasással, akkor jöhet a kérdések alapján a felidézés. Ha egy kérdésre nem tudsz válaszolni, akkor kulcsszavak alapján, belepillantással próbálkozz, hátha úgy beugrik valami és fel tudod idézni az olvasottakat. Ha nagyon nem megy, akkor jön az újraolvasás.
Így csak azokat a részeket olvasod újra és újra, amelyek nagyon nem mennek.
Így néhány nap alatt kényelmesen megtanulhatsz egy egész könyvet is. Persze ismételni kell majd, hiszen akkor is elfelejthetsz valamit, ha érted az összefüggéseket.
Biztosan volt már olyan, hogy a tanár feleltetett és megakadtál. Majd a tanár mondott egy szót, ami köré épül a szöveg és egy "csomó" minden eszedbe jutott és tovább tudtad folytatni a felelést.
Az érettségin szoktak lenni olyan feladatok, ahol esszét kell írni úgy, hogy a feladat leírása kiköt bizonyos szavakat, amelyeknek szerepelni kell a szövegben. Azok is kulcsszavak, ami köré fel tudsz építeni egy vagy több bekezdést.
Ha ki tudod emelni a kulcsszavakat, akkor azok alapján könnyen fel tudsz idézni egy szövegrészt. Persze nem azt mondom, hogy ha elolvasol valamit, akkor egyből minden apróság be fog ugrani ezek alapján, de valószínűleg nem fogod úgy nézni a falat, hogy "Mit is olvastam eddig?".
Hihetetlen, hogy mennyi mindent képesek vagyunk elsőre megjegyezni. Szerintem az átlagember alábecsüli ezen képességét és azért olvas újra és újra.
Amikor átlapozol egy könyvet és itt-ott beleolvasol, nézegeted a képeket, akkor már lesz valami fogalmad arról, hogy miről fogsz olvasni.
Lesznek olyan szavak, amelyek egy adott témakörhöz fognak tartozni. Tudod előre, hogy olvasni fogsz majd arról, hogy a csillámpónik kirobbantották a harmadik világháborút 2052-ben, a 170 éves Orbán Viktor újra miniszterelnök lesz, a föld felé aszteroida tart.
Kulcsszavak az Orbán Viktor, harmadik világháború, csillámpónik, aszteroida. Ezek kulcsszavak, amelyek köré a könyv bizonyos fejezetei épülnek. Oldalakra lebontva, hasonló módon találkozhatsz kulcsszavakkal.
Azt mondják, hogy oldalanként 4-5 kulcsszó elég. Ha nagyon sűrű a szöveg, akkor MAX 10.
Az is fontos, hogy ne minden bekezdés, apróságokat tartalmazó szövegrész kulcsszavait emeld ki. Itt is próbálj a lényegre koncentrálni.
Amit nem írtam, hogy emellett ceruzával, vagy egy másik szövegkiemelővel szövegrészeket is kiemelhetsz. Ha sikerül megragadni a lényeget, ez szerintem tuti siker.
Valaki a kijegyzetelésre esküszik és nem kiemeli, hanem kiírja a lényeget.
Ha van rá időd, ezzel is próbálkozhatsz.
Ha nincs rá sok időd, azokat a részeket jegyzeteld ki, amelyeket máshogy nem értesz és kell hozzá folyamatábra, rajzok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!