Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a véleményetek a jogról?

Mi a véleményetek a jogról?

Figyelt kérdés
Van értelme elvégezni vagy nem? Tudom már nem tudom hanyadik ilyen kérdés , de érdekelne.

2021. jún. 28. 18:08
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Erre nemigen lehet mit mondani. Csak azért akarod elvégezni, mert jól hangzik, mert doktori címet akarsz a neved elé, vagy mert egy ködös "majd egyszer sok pénzt keresek" a motivációd? Akkor nem. Érdekel? Akarod ezt csinálni? Tudod, mit akarsz vele? Akkor igen.
2021. jún. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
63%
Ismerek egy 35 éves jogászt, 180 nettót keres közigazgatásban
2021. jún. 28. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

#2 Ismerek egy olyan jogászt, aki 1 millió nettót keres.


Az ilyen kijelentéseknek semmi értelme nincs, pont ezért. Mert te ismersz olyan személyt, én pedig az ellenkezőjét, attól még nem lesz a szak jobb vagy rosszabb.

Mindenki azt hoz ki amit akar belőle, van aki bölcsész magyar szakkal jobban keres mint egy informatikus, attól függetlenül, hogy milyen szakon végzel, mindig azon áll a legtöbb, hogy ki mit hoz ki belőle.


Egyébként ha egy adott egyetemi szakkal nem is keresel jobban mint egy ács, villanyszerelő, gázszerelő, kit érdekel? Legalább azt csinálja az ember amit szeret. Nekem is mondták már, hogy minek végzel egyetemet, nagy eséllyel a alig keresel majd többet mint a gyárban.

Pont ezaz, igen, munka a gyári munka is, ahogy a jogászoknak is munka a foglalkozásuk, de nem mindegy mivel keresed meg a pénzed. Azzal amit szeretsz kényelemben 8 órában, vagy szenvedve 12 órába a gyárban.

Ha neked a jogi szak bejön és még ismerősöd sincs aki ebben mozog, de nincs hozzád jobban illő másik szak, akkor vágj bele, miért ne.

2021. jún. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
66%

Több éves tapasztalattal rendelkezem e területen. A rövid válaszom: nem éri meg. Megpróbálom részletesebben is kifejteni, hogy miért nem.


1. Az egyetemen nagyon sokat kell tanulni, de használható tudásra nem teszel szert. Első évben ott a római jog, harmadévben a perjog, negyedévben a társasági, ötödévben a polgári jog záróvizsga. A pénzügyi jogot is a nehezebb vizsgák közé kell sorolni, ami szintén negyedévben van. Ezek a kifejezetten nehéz tárgyak, amire rendszeresen készülni kell. Ez azt jelenti, hogy napi szinten azért foglalkozni kell vele legalább egy órát, vizsgaidőszakban meg 6-8 órát is. Ez azt jelenti, hogy egy tantárgyra nem ritka, hogy 150-250 órát is tanul egy hallgató általánosságban. A probléma igazából azzal van, hogy modellek szintjén tanuljuk meg a jogot, de az alkalmazására már nem kerül sor. Tehát elméletben megtanulod, hogyan épül fel a per, milyen lépések követik egymást, vagy mikor érvénytelen egy szerződés stb. A probléma az, hogy ezt nem lehet használni a gyakorlatban. Egyetemen meg kellene tanulni szerződést írni, keresetlevelet, ellenkérelmet, különböző beadványokat elkészíteni. Perszimulációt is jó lenne szervezni. Sajnos ezekre nem kerül sor. A tananyag 90%-a a jogszabály visszamondására épül. Nem szó szerint kell bemagolni, hanem nagy pontossággal kell visszamondani az értelmét. Ha sokszor elolvasod, akkor nyilván egy idő után ez már könnyen megy. Érteni is kell, nem csak magolni. Azonban ha nem tanulod meg alkalmazni, akkor nem sokat ér. Így kicsit felesleges az öt év az egyetemen.


2. Nagy a szórás. A magyar oktatási rendszernek az a sajátossága, hogy növeli az emberek közötti társadalmi egyenlőtlenségeket. Szokás mondani, hogy valaki kitörjön abból a közegből, ahová születik, ahhoz tanulni kell. Ez így igaz, de tanulás és tanulás között is lényeges különbség van. A jogban nemzetközi ügyvédi irodáknál lehet a legtöbbet keresni, kezdőben nettó 260 ezer, 5-15 év tapasztalat után 600 ezer forint körül. A probléma az, hogy ide nehéz bekerülni. Az egyetem pedig csak ront a berekülési esélyeken. Mivel a magyarországi jogi egyetemeken nincsen megszervezve az angol jogi szaknyelv oktatása, így sok hallgató, a hallgatók zöme, ezt a tanulmányaik ideje alatt nem tudja elsajátítani. Kivétel, ha felső középosztálybeli családból származik, itt ugyanis a szülők ismerik a rendszer hiányosságait és fogyatékosságait, így a gyerekeiket negyedévben vagy ötödév első félévében elküldik Erasmus tanulmányútra valamelyik nyugati egyetemre. Itt megtanulják a szaknyelvet, így megnyílik előttük az elhelyezkedés lehetősége nemzetközi irodáknál. Sima középosztálybeli és szegényebb családok gyerekei hiába végzik el az egyetemet, akár jó eredménnyel, a szülők és a gyerekek sem látnak rá arra, hogy milyen a helyzet a magyar jogászi életben. Kulturális és anyagi okok miatt nem tudják elküldeni a gyerekeiket nyugati egyetemekre. Fontos, hogy egy sima felsőfokú, valós nyelvtudás ezekre a helyekre nem elegendő. A jogi nyelv mindig sajátos, így van ez a magyarban is. Tehát, hogy el tudsz olvasni egy regényt könnyedén angolul, az még nem elég egy ilyen irodához.


3. Aki számára nem elérhető a nemzetközi ügyvédi irodák világ, már csak a kis és közepes irodák maradnak. Esetleg a közigazgatás. Vidéken jogászként ma már gyakorlatilag képtelenség elhelyezkedni, ugyanis a legtöbb hely már betelt. Az ország nyolc jogi kara évente kb. 250-250 főt bocsát ki magából, ez nagyjából 2000 főt jelent összesen. Pesten lehet találni kisebb és közepes irodákat is, ahol ismeretség nélkül is el lehet helyezkedni, de a fizetések nagyon rosszak. Ez azt jelenti, hogy mindenkit garantált bérminimumra jelentenének be (150 ezer forint körül van nettóban), ezt pedig kiegészítik zsebből. Ez azt jelenti, hogy kis és közepes irodáknál dolgozók fizetés nagyjából nettó 180 és nagyon max. 220 között mozog.


4. Az előző válaszoló írta, hogy nem mindegy, hogy miben dolgozol. Arra utalt, hogy ügyvédként napi 8 órában kényelmesen tudsz dolgozni. Ez így nem igaz. A túlóra általános jelenség a jogban és sem kis, sem közepes, sem pedig a nemzetközi iroda nem fizeti ki a túlórákat. Ez egy munkáltatói elvárás. Örülj, hogy dolgozhatsz elven működik. Ráadásul az időbeosztás is nagyon rossz mindegyik iroda reggel kilenckor kezd és elvileg este hatig dolgoznak, de ebből könnyedén megvan az este 7-8 is. Nemzetközi irodában nem ritka az este 10-ig tartó munka, húzósabb időben hajnali kettőig is láttam már embert ügyvédi irodában serénykedni. Ezzel mi a probléma? Tulajdonképpen az, hogy egy nemzetközi irodánál napi 10-12 órát dolgozol a nettó 260 ezer forintért. És ellenben egy gyárral, itt ha túlórázol, azt sem pénzügyileg sem szabadnappal nem kompenzálják. Így tulajdonképpen egy ügyvédjelölt fizetése órabérre leszámítva nagy irodánál olyan nettó 1100-1200 forint között mozog, kisebb irodáknál meg nettó 800-900 körül.


4. Összegzés: sok idődet emészti fel a tanulás, ami használható tudást nem ad. A nagy ügyvédi irodákhoz elvárt nyelvtudást csak külföldön lehet elsajátítani, de ezt anyagilag nem tudja mindenki megengedni magának. A munkahelyek többsége (98%+) Pesthez kötődik, így ha vidéki vagy vagy lakást kell bérelni vagy hitelre vásárolsz egyet, ez elviszi a fizetésed felét. Ha dolgozol, sokat túlórázol, ha a fizetésedet leosztod a ledolgozott órák számára, akkor az már nem mutat egyáltalán jól. Emellett 5-10 éven belül garantált a kiégés.

2021. jún. 30. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!