Tudnátok a nemzetközi igazgatás és nemzetközi tanulmányok szakokról véleményt mondani?
Szia, igazgatásira járok, másodéves vagyok. Beszélgettem itt már több középiskolással, akiket érdekelt a szak, most az egyszerűség kedvéért idemásolok párat az üzeneteim közül:
A tanárokkal alapvetően nincs baj, inkább a diploma értékével. Azt látni kell, hogy a legtöbb NKE-s szak elég specifikus, tehát viszonylag kevés lehetőség van vele, mert 1-1 dologra vannak kihegyezve. Ez az egyik probléma. A másik, hogy sokan már egyetemen jönnek rá, hogy mégsem jó a közigazgatás, vagy a fizetés, vagy mindkettő, és persze otthagyják/elvégeznek egy másik szakot. Ugye az NKE-s szakok 99%-a a közigazgatásban hasznosítható leginkább.
A harmadik, hogy nagyon sok felesleges tantárgy van a civil szakokon(RTK-t, HHK-t nem ismerem ilyen szempontból), teljesen irrelevánsak, vagy 5-6x tanítják meg ugyanazt, de persze vizsgázni is ennyiszer kell belőle.
Szóval szerintem a legtöbb embernek irreális elvárásai vannak. Egyrészt ezekkel a szakokkal senki nem lesz milliomos, másrészt nem olyan nehezek (már ami az elméleti részt illeti), tehát könnyű elvégezni őket, ami pedig azt eredményezi, hogy aki sokra akarja vinni, annak sok extra munkát kell beletennie, hogy valami értékeset is fel tudjon mutatni.
Lehetőségek: magyar államigazgatás (minisztériumok, kormányhivatalok), magyarországi kutatóközpontok (Stratégiai és Védelmi, Migrációkutató, Kibervédelmi, Nemzetbiztonsági...), és igen, extra dolgokkal akár a Diplomáciai Akadémia, vagy valamelyik szimpatikus nemzetközi szervezet, amelyik irányba jobban elmegyek majd. Ja, és persze versenyszféra, de ez a vonal nem igazán erős a képzésben.
Tanulás: kis gazdaságtan (minden félévben 1 tantárgy), magyar külpolitika és külügy története, EU intézményei, szakpolitikái, története, fejlődése, nemzetközi szervezetek felépítése, közszolgálati dolgok pl rendészetelmélet, közigazgatási jog, aztán jogi tárgyak pl jogi ismeretek, alkotmányjog, EU közjog. 2020-tól kezdődő mintatantervet keress, ha ott valamelyik tárgynévről nem világos mit takar, írj nyugodtan, most ezek jutottak eszembe,de amúgy félévente 9-15 tárgyam van.
Igen, ha szakosodsz valamire (nem a tanulmányok keretein belül, mert nálunk nics ilyen, hanem szabadidődben), esetleg felvételt nyersz szakkoliba (Biztonságpolitikai, Nemzetközi és Európai, Gyakorlati Diplomácia, hogy csak pár érdekeset mondjak), akkor kitartással-szorgalommal elmehetsz ilyen irányba is. Tehát ha pl a szakon megtanulod a nemzetközi téren való fellépés, tárgyalás, protokoll részét, mellette a szakkollégiumban pedig a biztonságpolitikát, vagy diplomáciát, vagy bármit ami érdekel, akkor az jó kombó lehet.
Bocsi ha van közte ismétlődő/felesleges infó, ezeket konkrétabb kérdésekre adtam válaszul. Ha van neked is ilyesmid, írj nyugodtan, megpróbálok válaszolni.
Illetve egyik ismerősöm a tanulmányokra jár a Corvinuson, elmondása alapján eléggé könnyű a szak (persze kicsit fals képet ad, hogy 4-ből 3 félévben távoktatás volt), kevés az óra, viszonylag érdekesek, de vannak teljesen irreleváns/unalmas tárgyak. Ezzel együtt viszont másodévesként kb semmi ötlete nincs, mit lehetne kezdeni a diplomájával, eléggé haszontalannak érzi az egész szakját, elkezdett mellette egy OKJ-t inkább. Arra jó, hogy az embernek legyen egy diplomája.
#1 voltam
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!