Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » 1 év alatt fel lehet készülni...

1 év alatt fel lehet készülni emelt biológia és kémia/fizika érettségire?

Figyelt kérdés

1. Lehetséges-e a felkészülés ennyi idő alatt önállóan (sajnos magántanárra nincs pénzem) úgy, hogy jó eredményt is érjek el? Teljesen a rendelkezésemre állna ez az év, passziváltatnám a tanulmányaim az egyetemen.


2. Kémiára vagy fizikára lenne "könnyebb" felkészülni? Én kémiára gondoltam, bár mindkét tárgy "mumusom", vagyis anno ötös voltam mindkettőből, de azok csak jegyek, egyiket sem értettem/értem igazán.


3. Ha lehetséges a felkészülés, milyen könyveket ajánlanátok, vagy hogyan kezdjek neki?


Privátban is írhattok, szívesen fogadok minden érdemi választ 🙂. Előre is köszönöm.



2021. máj. 31. 16:33
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Értem és tudom, de először most inkább azon aggódnék és agyalnék, hogy bekerüljek oda. :)
2021. máj. 31. 19:58
 12/21 anonim ***** válasza:
62%

#7 vitatkoznék ezzel

Sosem volt tanárom sem bioszból sem kémiából, mégis megírtam mindkettőt 80% körülire. Egy év alatt készültem én is. Szerintem aki megtanul egyedül tanulni, annak már lesz egy jó tanulási alapja az egyetemen.

Annyi az egész, hogy leülsz a Villányi feladatgyűjtemény felé és megoldogatod a szükséges feladatokat, a megoldások alapján rájössz a módszerekre. Persze ezek előtt olvasgatod az elméletet is.

A bioszt csak meg kell tanulni.

2021. jún. 1. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 Bornemissza Klára ***** válasza:
100%
Töltsd le a követelményrendszert közép és emelt szinten, ez megadja az elméleti felkészülés szempontjait. Nekem a Villányi mellett az Ötösöm lesz kémiából felépítése is tetszik, témakörönként vannak a feladatok, egy teljesen kidolgozva, a hasonlóknak csak a végeredménye, tudod magad ellenőrizni.Érdemes még a régi érettségi feladatokat is megoldani.Tűzd ki magadnak a napi célt, és azt teljesítsd!Való igaz, az egyetemi vizsgákra is egyedül kell készülni. Sok sikert!
2021. jún. 1. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
82%

#12 természetesen nem úgy értettem, hogy lehetetlen, csupán azt mondom, amit én tapasztaltam és láttam magam körül. Személy szerint egy jó tanulónak tartom magam a legtöbbet magamtól tanultam meg és magamtól gyakoroltam, viszont voltak részek, amire lehet kevésbé fordítottam volna figyelmet és nehezebben értettem volna meg a logikáját pl a számolásoknak.

Hogy ne csak magamat hozzam példának, egy viszonylag jó iskolából 2 éves heti 5 órás fakt után voltak diákok, akik csak 40%ot tudtak hozni, pedig sokat készültek ők is. Természetesen nagy elhatározással és időbefektetéssel, koncentrációval nem lehetetlen, hisz egyetemen ennél sokkal többet kell önállóan tanulnuk, de én úgy látom, hogy a többségnek szüksége van a segítségre egy jó eredményhez.

2021. jún. 1. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
#12 melyik Villányi feladatgyűjteményre gondolsz, le tudnád írni a címét? :)
2021. jún. 1. 16:37
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

15:

[link] - ebben vannak a számítási feladatok


[link] - ez pedig szuper az elmélethez, valamint én javaslom, hogy az ebben általános kémia témakörnél jelölt feladatokat oldd meg mindenképpen (meg van adva a feladatok száma)


Ha jól begyakoroltad ezeket, akkor érdemes elővenned legalább 3-4 korábbi érettségit (2017 utánikat javaslom) , és azokat csinálgasd időre. Érdemes elemezni a javítókulcsot, hogy odafigyelj majd a hibalehetőségekre is pl. reakcióegyenletek helyes felírása, kerekítések.


Sok sikert kívánok! :)

2021. jún. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is nehéz önállóan felkészülni, de ha elég kitartó és elszánt vagy, sikerülhet. Viszont akkor szánd rá a nyarad is mindenképpen; sajnos ez bizony lemondásokkal és áldozatokkal jár(akár az orvosi/állatorvosi).

Én biosz-kémiás voltam, a fizikáról sajnos én sem tudok véleményt mondani.


A nagyobb falat a kémia, hiszen rengeteg olyan dolog van, amit a tankönyvi nyelvezet érthetetlenül ír le, vagy nem magyaráz el elég mélyen. A számolások sem mindig egyszerűek, ha tankönyvi levezetést nézel, gyakran nagyon meg vannak bonyolítva.

Én a Villányi "Kémia a kétszintű érettségire" című könyvéből tanultam elméletet általában, és ehhez a tesztgyűjtemény párját töltöttem ki.

Megoldásokat ehhez itt találsz: [link]

Villányi Attilának még van Általános kémia, Szervetlen és Szerves könyve is, ezeket is érdemes beszerezni, hiszen részletesebben leír mindent, mint az előző könyv, ami inkább olyasmi, mint egy tömör összefoglaló kötet, első olvasásra nehéz szerintem.

Végül mégegy könyvet ajánlanék, ez pedig a Mozaik 11-12-es összefoglaló kötete, ami talán azért jó, mert színes, vannak benne képek, ez segítheti a tanulást.

Szerintem érdemes többször is végighaladni a témákon, és a feladatokon is. Ha egy elméleti blokkal végzel, érdemes tematikusan érettségi feladatokat gyakorolni, ehhez nagy segítség lehet:

[link]

[link]

(ezek ugyanazok a feladatok nagyrészt, csak máshogy tematizálva)

Számolásokhoz szintén az Ötösöm lesz kémiából című könyvet ajánlom, szinte mindenki ebből készül, megoldásokat is tartalmaz, nagy részük klasszul le van vezetve.

Youtubeon is egész sok feladat el van magyarázva, például az Egyetemi kémia nevű csatorna csinál ilyen videókat, de mást is lehet találni.

Még egy kis plusz:

[link]

Ezen az oldalon találsz óravázlatokat, érettségihez különböző egyenleteket és az elvégzendő kísérletek is ki vannak dolgozva!

Ha a tananyag végére értél már sokadjára, én csak akkor ajánlom a korábbi érettségik írását. (Ha következő májusban írsz, akkor március - áprilistól nagyon intenzíven) Én az összeset végigírtam, az idegen nyelvűeket is, mivel szuper gyakorlás. De természetesen ha idő szűkében állsz, én is 2017-től ajánlom.(Biosznál is ugyanez a tanácsom.)

Fontos, hogy megtanuld beosztani a feladatlap írásánál az időd, hogy a nehezebb feladatokkal megküzdj és legyen időd átellenőrizni mindent.


Bioszból, ha tudsz magolni, akkor nyert ügyed van. Én a Mozaikos tankönyvekből(10-11-12-es könyvek) tanultam, de ezeket nagyon alaposan érdemes átnyalni, szintén többször. Ha a 12-es tankönyvben a genetikához érsz, akkor az Ötösöm lesz genetikából című könyvet érdemes végigcsináni. Nem baj, ha a nehezebb feladatok ebből nem mennek, viszont később az orvosin nagy előny lehet, ha erre a könyvre szánsz időt.

Érettségi előtt közvetlenül pedig rettentően ajánlom a Nagy Etele összefoglaló könyvét(ehhez tartozik egy munkafüzet is, amit bár én nem gyakran használtam, tanulságos lehet).

Néhány hasznos oldal:

[link]

[link]

Itt is találsz a témakörökhöz külön-külön feladatokat, ami segít elmélyíteni a tudást.


Tudom, ez rengeteg könyv és ez sem kis összeg szummázva, viszont jó eséllyel el tudod kérni nagy részüket felsőbb évesektől, könyvtárban is fellelhetők, illetve ha belépsz facebookon biosz-kémiás csoportokba, az előző generáció lehet olcsóbban eladná neked/talán ingyen is néhányan.

Szóval meg lehet oldani, hogy annyira ne legyen húzós.


A csoportokat egyébként ajánlom nagyon, be szoktak rakni segédanyagokat, és válaszolnak is hamar, ha van valami kérdésed.


Nagyjából ennyi jutott eszembe, remélem tudtam segíteni. Ha van valami kérdésed ezzel vagy bármi biosz-kémiás dologgal kapcsolatban, írj nyugodtan!:)

Drukkolok!

2021. jún. 1. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
#17 nagyon szépen köszönöm a részletes választ! :)
2021. jún. 2. 07:59
 19/21 anonim ***** válasza:
Szia, én idén érettségiztem bioszból és kémiából a bioszt azt be kell seggelni, persze nyilván van pár rész amit érteni kell pl: laktóz opreon talán de nagy részt átfogóan az összefüggéseket kell szerintem emelten átlátni. Ami nekem bevált, leültem kidolgoztam mindkét tantárgyból a követelmény rendszert írtam így 3 jó nagy vastag füzetet ez az elméleti része. A kémia számolásoknál azt ajánlom nézz ilyen kis videókat a típus feladatokról ha a tanár semmiképp nem játszik (nekem sem volt magántanárom, de jártam érettségi felkészítőre az is pottom 60-70 körül volt ami 100 órás). Majd az körülbelül az összes érettségi számolást megoldottam majd megoldókulcs alapján kijavítottam őket, nekem nem vált be az ötösöm lesz kémiából az érettségi feladatok jóval nehezebbek... Ami nagyon nem ment arra gyúrtam rá. 80% lett a kémia 83% lett a biosz. Könyvekből bioszból Panemsuli Biológia + wikipéda, bioszféra oldal és hasonló egyetemek oldalai. Kémiából Villányi Kémia feladatgyűjtemény és a könyv rész hozzá + Mozaik kémia (csak hogy több féle képpen legyen leírva) de a Villányi magában éppen elég jó darab.
2021. jún. 5. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
#19-es vagyok 3 hónap alatt készültem fel ami vért izzadós volt reggel 7-től este 9-ig számolás magolás csak a kémiára, bioszból jó alapom volt az 1 hét körüli felkészülés volt. Szerintem egy év bőven jó ha tényleg komolyan veszed és sok mindent be tudsz érte áldozni. A kémiát egyszerűbbnek gondolom, de nézz bele pár érettségibe hogy neked melyik szimpatikusabb. Nekem is azt mondták fizika egyszerűbb, de a kémia sokkal érdekesebb, megjegyezhetőbb..
2021. jún. 5. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!