Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemre szeretnék járni, de...

Egyetemre szeretnék járni, de sajnos nem állok úgy anyagilag, hogy tudjam magam rendesen finanszírozni. Mik a lehetőségeim?

Figyelt kérdés
Sajnos a szüleim nem tudnák állni az egyetememet rendesen, és a városomban, ahol élek nincsen egyetem emiatt el is kellene költöznöm. Mások ezt hogyan oldják meg? Menni fogok most nyári munkára mindenképpen, de érdekelne, hogy milyen lehetőségeim vannak még. Tudtok esetleg ebben segíteni?

2021. ápr. 21. 19:39
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Diákhiteleknek nézz utána, vannak egyetemek szerint ösztöndíjak, támogatások is, valamint ha bírod dolgozni is tudsz mellette.
2021. ápr. 21. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ösztöndíj pályázatok, rengeteg szervezet van, ami hátrányos helyzetű, de jól tanuló egyetemistákat támogat, ez a rendszer középiskolában is létezik, nézz utána/kérdezz utána a sulidban a lehetőségeidről.


Más lehetőség, az a diákmunka, bár az nem kéne a tanulás rovására menjen.


Van kollégium is, nem muszáj albérletbe menni, ezeknek a díja minimális, de jelentkezni kell külön rá.


A legjobb, ha állami finanszírozású szakra jutsz be, így a tandíj nem jelentene plusz költséget, de diákhitel 2-vel a tandíjadat kamatmentesen meghitelezik neked.

Az egyéb költségeid fedezésére szintén van diákhitel 1, aminek azt hiszem 150 ezer ft a maximális havi felvehető értéke. Ez viszont már 1,99% kamatot hoz magával.

2021. ápr. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

1) Államilag támogatott szak. Ez a legfontosabb, egy félév több százezer önköltségesen. Érdemes észben tartani, hogy vannak szakok, ahol kevés az állami férőhely, ezért szinte max közeli pontszám kell. Ha ilyenre pályázol, akkor nem árt egy B terv is.

2) Kollégium. Egy kolis férőhely 10-20e forint, ellentétben egy albérlettel, ami ennek a többszöröse, és határa a csillagos ég. Pályázni kell, általában szociális alapon történik.

3) Szociális támogatás. Félévente pályázhatsz. Igazolni kell az egy háztartásban élők számát, összjövedelmet, családtag tartós betegségét, stb, és ezek alapján kaphatsz egy havi fix összeget. Nekem ez 2012 környékén 25 ezer volt havonta, ami nem rossz.

4) Tanulmányi ösztöndíj. Első félévben még nem játszik, utána minél jobb a tanulmányi átlagod, annál több pénzt kaphatsz. Saját példa, szintén 2012 környékén 10-20 ezer között kaptam.

5) Diákmunka. Nappali jogviszonyt szoktak kérni a legtöbbhöz. Általában keveset fizet, de nagyon keveset adózik (csak a 15% SZJA-t ha jól tudom, tehát 1000 forintos órabérnél 850-et készhez kapsz). Rugalmas tud lenni, van sok alkalmi lehetőség, ha egy-két hétvégére ugranál csak be. Nyáron és két félév között tud lenni egy-két hónapod, amikor viszonylag sok időd van, érdemes kihasználni és előre gyűjtögetni.


Én a fentiekkel kihúztam diákhitel nélkül. Néha néha otthonról is megdobtak egy kis pénzzel persze, de akkoriban még a devizahitellel küszködtek a szüleim, így ez ritka volt.

2021. ápr. 22. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

az előző válaszolóhoz hozzátenném, hogy az ösztöndíjak (akár tanulmányi, akár szociális) azóta sem nagyon emelkedtek, csak minimálisan, az élelmiszer árak viszont óriásit

én is kapok ösztöndíjat de az max éhenhalni elég, ki kell okoskodni, hogy melyikkel jársz jobban és egyensúlyba hozni: ha nem dolgozol, mert neked a legjobb átlag kell és kapsz valami ösztöndíjat vagy megelégszel a rosszabb átlaggal, de tudsz dolgozni

nálunk az 5-ös kreditindex olyan 25ezret jelent

2021. ápr. 22. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát sajnos a tanulmanyi az tényleg kb nulla. 4,5-re én semmit nem kaptam. DE állami ösztöndíjas vagyok, kollégiumban lakom (ami ha jól emlékszem 13 ezer forint, két ágyas, egy barátnőmmel vagyok a szobában). Ezen kívül menzán ebedelek, onnan viszek el vacsit ( olyan 2500 Ft per nap plusz a reggeli zabkasam vagy péksüti). Havi vonatberletet veszek, hétvégén otthon vagyok így otthon is eszek. Bulika meg iszogatas max havonta két alkalommal, akkor sem úgy, hogy mindent mindennel)

A zacskós levest is ismeri mindenki a koliban hónap végén.

Tankönyveket soha nem veszem meg, mindig könyvtárból kolcsonzom vagy neten vannak fent. Office hozzáférést is kapsz majd egyetemen 😁

2021. ápr. 22. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
21%

Ha normális szakra jársz, akkor nem kell 4,5 átlag, hogy kapj tanulmányi ösztöndíjat, ugyanis a szak átlagától függ az ösztöndíjhoz tartozó tanulmányi elvárás. Normális szakokon 3 átlaggal is kapsz már pénzt simán.

Amúgy egyetemen utána kell kérdezni vagy a honlapot böngészni, csomó szociális juttatás lehetőség van.

2021. ápr. 23. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Uff, pszichológia szak sem normális szak ma már? 😅 rendben, értem, hogy mérnök valószínűleg a mérnöki szakokat tartod normálisnak vagy egy orvosit, de azokon se kap az ember hármast a semmit 🤷‍♀️ Sőt, hogy is kapna amikor a hármas átlag ahhoz kell, hogy ne soroljanak át önköltségesre? (Pszichológia szakon 3,5 kell egyébként)
2021. ápr. 23. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!