Lehet pszichológiáról pszichiátriára jelentkezni?
Jelenleg pszichológiát tanulok az egyetemen, és klinikai pszichológiára szeretnék szakosodni. Azonban elkezdett érdekelni a pszichiátria is, de tudom, hogy az orvosi.
Egyik ismerősöm azt mondta, hogy ő úgy tudja, hogy klinikai pszichológia MA-val lehet jelentkezni az orvosira kizárólag pszichiáternek.
Ezt ostobaságnak találtam, viszont láttam, hogy külföldön valóban SAT vizsgával lehetséges az orvosi 3. évfolyamára bekerülni pszichológia képzéssel.
Viszont itthon semmi információt nem találok arról, amit az ismerősöm mondott.
Esetleg valaki tud valamit arról, hogy valóban lehetséges lenne-e pszichiátriára átjelentkezni klinikai MA után,(+ ugye a kémia, anatómia, stb, ami elengedhetetlen az orvosin), vagy veszett fejsze nyele?
Előre is köszönöm.
Nem lehet átjelentkezni, mert az egyik orvosi, a másik (hivatalosan!) bölcsész képzés, más tárgyakkal, amit az előttem hozzászólók leírtak.
1-2 dolog csak, ami "kiszúrta" a szememet, és szeretnék rá reagálni.
1. Az orvosi elméleti része nehezebb ugyan, azonban jóval több a gyakorlat, mint pszichológián. A pszichológián itthon kevés a gyakorlat egyetem alatt, de a gyakorlati része egyáltalán nem könnyebb, sőt, talán megfoghatatlanabb, ebből adódóan aki a "konkrét" dolgokat fogja fel, neki nehezebb (már a gyakorlatban dolgozom pszichológusként). Egy ÁOK-n intézetvezető orvos mondta, h pl. a pszichiátriai alapok megtanulása még az orvostanhallgatóknak is nehéz (ott). Attól függetlenül mondom ezt, hogy amúgy érdekel engem is az orvosi is.
2. A pszichológia valójában nem feltétlenül bölcsész (csak bölcsészkaron oktatják). Valahol a bölcsészettudományok és a természettudományok között helyezkedik el, ez a mai napig vita. Belegondolsz a kognitív vagy neuropszichológiába, ez nyilvánvalóvá válik. Illetve, az egészségpszichológia MSc (Debrecen ÁOK) egészségügyi végzettséget ad, ami egyenértékű az okleveles pszichológusi diplomával (bölcsész).
3. A klinikai szakpszichológus valóban nem orvos, noha külföldön, jobb helyeken megkapják érte a kisdoktorit. Tömény diagnosztika (DSM, BNO) megy ott, tesztek, bázisgyakorlatok, pszichiátrián vagy nev.tan.ban való meló mellett. Emellett több ága van a pszichológiának, így ez a része hasonlít az orvosihoz. Az 5 év az alap, utána jönnek a különböző szakirányú és módszerspecifikus továbbképzések, valamint a szakképzés.
Én nem hasonlítgatnám a kettőt össze. Mindkettő másért nehezebb. Az orvosin, ahogyan írták, mélyen belemennek egy halom dologba, amibe pszicho-n nem. A pszichológián pedig olyan dolgokba mennek bele, amit orvosin legfeljebb csak érintenek. Mindkettő segítő szakma, de más a nézőpont és a módszer. Az orvosi inkább a biológiai dolgokat veszi előtérbe (biomedikális modell, noha ez már változik), a pszichológia (és már a pszichiátria is egyre inkább) több tényező együttesét veszi figyelembe (biopszichoszocio-spiritulális modell). Kinek mi fekszik, azt végezze el.
Összességében, ha az emberi test, szomatikus betegségek, anatómia-élettan, biokémia, ~fizika, stb. érdekelnek jó részletesen, majd a diagnosztika, akkor az orvosi, ha inkább az emberi psziché, személyiség, fejlődéslélektan, stb van előtérben, akkor pszichológia, és ha pszichiátria, akkor klinikai és mentálhigiénés felnőtt/gyerek szakpszichológus képzés, ami tulképp hasonló, mint a pszichiátria annyi különbséggel, hogy nem a gyógyszerekre mennek rá, de a diagnosztikát u.úgy tudják, illetve azok nagyon részletes kóroktanát, fejlődéslélektani, személyiséglélektani aspektusait is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!