Magyar érettségit (középszínt) mennyire nehéz megcsinálni 80-90%-ra?
A szóbeli igazából azért "könnyű", mert a kihúzott tételhez forrást is kapsz, és ha nem is tudod olyan jól az anyagot, akkor is: ha van logikád, képes vagy felismerni az összefüggéseket, stb., akkor a forrásanyagból is rengeteg információt ki tudsz halászni, persze ez önmagában kevés. Van, ahol tanárfüggő, a mi tanárunk nem igazán kért lexikális tudást, legalábbis nem arra helyezte a hangsúlyt, hanem a logikai összefüggések felismerésére. Persze mindkettő elengedhetetlen egy 5-ös érettségihez.
Én nem írásbeliztem, de dupla szóbeli tételt húztam, és voltam olyan "szerencsés", hogy mindkét alkalommal a romantikáról kellett beszélnem, amiről a legkevesebbet tudtam: tudtam, de azt hittem, ott halok meg, mert mivel rühelltem azt a témakört, valahogy mindig csak felületesen futottam át felkészülésnél... és végül a forrásokból, és a felkészülési idő alatt visszanyert léleknyugalom hatására sikerült 100%-os magyarérettségit tennem. :) Ezzel nem a színvonalat minősítem, hogy "kevés tudással" lett ilyen az eredmény, hanem csak azt mondom, hogy ha kellően felkészülsz, és vevő vagy a logikus gondolkodásra, akkor egy 80%-os érettségi nem lesz elérhetetlen. :)
hát...ki kell fogni a feladatlapot
mert a szövegértés nem mindig olyan nagyon könnyű
ha meg a szövegalkotás ment a 4 év alatt, akkor az nem lesz vészes ott sem
a szóbeli meg..hát kb. 40 tétel..20 irodalom, 20 nyelvtan...de azokat meg lehet tanulni
még akkor is, ha vki nem túl sokat tanult a gimis éveiben
Szövegalkotásnál min. 3 oldalt kell írni, 7-et nagyon nehéz.
Amúgy ez attól függ, hogy a tanárod mennyire lesz jófej a javításnál, nálunk akik 2-3-asok voltak azoknak sikerült a legjobban.
Szia!
Egyik válaszoló írta, hogy ő nem írásbelizett, és miért nem? :D Ez jól hangzik, hogy csak szóbeli volt!:)
Egyébként annyira nem nehéz összeszedni a jó magyar érettségit, bár ha úgy nézed, minél jobbra írod meg a szóbelit, akkor annál könnyebben ronthatsz a szóbelivel. :/ Mondjuk a szóbeli első 6 tételébe azok a magyar írók és költők tartoznak, akiket életműjelleggel (oda-vissza) tudni kell, például Arany János, Petőfi Sándor, Ady Endre, József Attila... Nekem sikerült Arany Jánost húzni - nem örültem neki :P - de szerintem jól feleltem belőle. A nyelvtan meg szerintem tanárfüggő, mert van, hogy a tanárok leadják a tételt, amit visszakérnek, de van úgy, hogy nyelvtankönyvből, vagy egy általa megjelölt könyvből kéri vissza a tételt. Szerintem, hogyha szbóeliig még kérdésed lesz a tétellel kapcsolatban, a tanárnőd fog segíteni és szerintem az érettségi nem az a hely, ahol szívóznak az emberrel. :D Egyébként nem tudom, hogy tudod-e azt, hogy nyelvtannál van gyakorlat (szóelemzés, mondatelemzés, szófaj felismerés, vázlatkészítés adott témában, stb.)
19/F
Újra én vagyok. :P
A 7 oldal a felső határa, nekünk a tanár azt mondta, hogy aki ír 3-4 oldalt, de kellő érveket hoz fel (érvelés), "röviden" elemez/összehasonlít (másik két műfaj), az bőven elég. Nálunk 4 oldaltól nem is volt hosszabb érettségi, legszigorúbb tanárt fogtuk ki az 5 évre és mégis az országos átlag felett volt az érettségi átlagunk magyarból. Előtte próbálj részletes vázlatot írni, összeszedni, hogy miről mennyit tudsz. :D
19/F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!