Széchenyi Egyetem járműmérnök alapszak: nappali + gyakornok vs duális vs levelező?
Jövőre szeretnék erre a szakra jelentkezni. BME a saját elmondása szerint inkább Msc-re épít, SZE ugyanannyi távolság, meg előnynek tartom, hogy az Audi is támogatja a képzést pénzzel, oktatókkal és a saját technológiájával. 2019-től egy olyan szakon tanulok most nappalin, amiben esélyes, hogy nem fogok karriert építeni, rossz döntésnek tartom utólag az ide való jelentkezést. Nem vagyok jó anyagi helyzetben, családtól sem tudok komolyabb pénzbeli támogatást kérni, államilag támogatott képzés mellett valahogy sikerült 200-300 ezer között szinten tartani magam eddig. Kötött órarend miatt diákmunkákból max 40-50 ezer folyt be havonta, nem szeretném ezt újabb 3,5 évig megélni, 26 évesen már vágynék valami normálisabb életre.
Nyilván adott lenne a levelező munkarend, mint ilyen esetben máskor, viszont van néhány aggodalmam. A legnagyobb félelmem az, hogy egyszerűen nem lenne annyi lehetőségem, mint egy nappalisnak. Gyakornoki programokat nappali munkarendhez kötnek, és valamennyi diákszervezet esetében is kellene a rendszeres személyes interakció a szaktársakkal, ami levelezőn gondolom hiányzik. Formula Student stb. sem tudnám elképzelni, hogy működhetne levelező mellett, de hátha valaki rácáfol erre. Meglátásom szerint ebben a szakmában iszonyatosan nagy hangsúlyt helyeznek a gyakorlati tapasztalatra, és aki rendelkezik vele, behozhatatlan előnyre tesz szert. Nappalin ott van az Audi duális képzése is, ahol már a képzés első napjától fogva kvázi munkatárs az ember, nagyon ezt sem kell ecsetelni, mennyivel előnyösebb helyzet egy pályakezdővel szemben diploma után. Azért az persze megemlítendő, hogy előbb felvételt is kell nyerni rá. Itt már azért bérezésben nem rossz a helyzet, elvileg a minimálbér 65%-át kell legalább megfizetniük egy hónapra, gyors keresés után nem tudtam kideríteni, hozzátesz-e ehhez valamit a cég. Erre még rájöhetnek a tanulmányi ösztöndíjak.
Másik félelmem, hogy egyrészt nem tudom, mennyire lenne könnyen teljesíthető (értsd: nappalinál nem irreálisan nehezebb), illetve mennyire lenne hatékony a képzés, ha heti 2 nap van oktatás. Gondolom a nappalis tanulók több időt töltenek a gyakorlati oldalával műhelyekben is, illetve diákszervezetekben foglalkoznak a témával oktatás után.
A képzés után egy mesterszakot biztosan megcéloznék, aztán valószínűleg külföld. Nyilván a fentiekben azt vettem alapul, hogy sikerül állami támogatással végigvinni a 7 félévet bármely munkarend esetén.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!