Hova menjek egyetemre?

Figyelt kérdés
Lassan be kellene adni az egyetemi jelentkezéseket, de én még mindig nem tudom mit akarok és teljesen kétségbe vagyok esve. Mindig kitűnő tanuló voltam, legjobban a nyelvek mentek, de akárhányszor kitöltök pályaválasztási teszteket, mindig ilyen alkotói, kreatív munkákat hoz ki nekem, amik valóban nagyon érdekesek, csak nem tudom mennyi tehetségem lenne hozzájuk és, hogy mennyire lehet megélni belőlük. Ezen kívül a nyelvszakokon is gondolkodtam, hiszen könnyen tanulok nyelveket, és szeretem is őket, de elbizonytalanodtam, mert nem vagyok benne biztos, hogy megérné egy sima nyelvszakra mennem, mivel elég rosszakat hallottam róluk. Pszichológia is szóba került, érdekesnek találtam, de nem tudom, hogy érdekel-e annyira, hogy ezzel foglalkozzak. Ezután úgy voltam, hogyha még nem vagyok biztos abban, hogy mit szeretnék csinálni, elmegyek egy gazdasági szakra, mint pl.: kereskedelem és marketing vagy nemzetközi gazdálkodás. De itt meg úgy hallom, túlképzés van. Tudom, hogy úgy sem találok olyan szakot, ami tökéletes, csak most teljesen elvesztem és nem tudom, hogy melyiket válasszam, ráadásul még azt sem mondhatom, hogy az irány megvan, mivel ezek teljesen különböző szakok. Azon is elgondolkodtam, hogy kihagyjak egy évet. Volt más is így egyetem előtt? Milyen szakra mentetek, megbántátok végül? Szerintetek melyik szak érné meg a legjobban? Szívesen hallanék személyes tapasztalatokat is, ha valaki a fent említettek egyikét tanulja.

2021. jan. 17. 17:16
 1/10 anonim ***** válasza:
15%
Ha pénzt akarsz keresni, akkor olyan helyre menj, ami pénz közeli diplomát ad : közgazdász, jogász.
2021. jan. 17. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ne foglalkozz azzal, hogy hol van túlképzés, hisz minimum 3 év mire elvégzed az alapszakot, addigra ki tudja mi lesz. Gazdasági szak mindig jó választás, azon belül is, ha nem tudod pontosan mi érdekel, akkor gazdálkodási menedzsmentet tudnám ajánlani, abban mindenből van egy pici. Írtad, hogy jól mennek a nyelvek, szóval nemzetközi gazdálkodás is jó választás lehet számodra. Ezekkel úgy nagyon nem lőhetsz félre. És egyébként gazdasági szakon is tanulhatsz egy kis pszichológiát, szociológiát is. Főleg emberi erőforrások szakon. Hr-esekre meg mindig szükség van.

Nem tudom, hogyha kihagynál egy évet, mennyivel lennél okosabb, meg mit csinálnál abban az egy évben. Gondom elmennél dolgozni, de nem hoszem, hogy nagy élmény lenne, koronavírus is van, még csak világ körüli utat se nagyon tehetsz...

Egyébként konkrétan mik azok a kreatív, alkotói munkák amiket bedob neked és szimpatikusak?

2021. jan. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Igen, csak végső esetben hagynék ki egy évet, mert a vírus miatt nem igazán mehetnék külföldre nyelvet tanulni.

Hát olyan munkákat hozott ki mint pl.:filmrendező, designer, formatervező, lakberendező, stylist és amúgy ezek tényleg nagyon jól hangzanak, de nagyon tehetségesnek kéne lennen szerintem, hogy vigyem valamire

2021. jan. 17. 18:14
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát szerintem is jobb, ha ezeket inkább hanyagolod, főleg ha eddig nem is foglalkoztál ilyenekkel. Szerintem a nyelvi irányba kéne elmenned, nemzetközi gazdálkodás elég jó szak, főleg ha ki tudsz menni erasmusszal!
2021. jan. 17. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha a nyelveket jól tudod az baromi jó a tolmácsok tök sokat keresnek úgy tudom.

Esetleg valami nemzetközi dolog biztos jó lenne

2021. jan. 17. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek, akkor valószínű gazdasági szak lesz, még eldöntöm, hogy kereskedelem és marketing vagy nemzetközi gazdálkodás. Köszönöm a segítséget!
2021. jan. 18. 12:06
 7/10 anonim ***** válasza:
Így ahogy leírod mi érdekel mindenképp nemzetközi gazdálkodás a jobb szerintem.
2021. jan. 26. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Igen az lesz az első szerintem, sokat segítettetek köszi
2021. jan. 27. 11:03
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Én csak a pszichológiához tudok érdemben hozzászólni, mert oda járok. Ha nincs túl konkrét elképzelésed róla, akkor valószínűleg nem neked való. És ez nem ilyen sznob duma, de ez tényleg az a szakma, amit nem tud az ember kellő elhivatottság nélkül csinálni.

Úgyhogy az alapján, amit hallani szoktam, szerintem is a nemzetközi gazdálkodást kéne megcélozni. A túlképzés pedig egy olyan dolog, hogy jó munkaerőre mindig mindenhol szükség van, úgyhogy a túlképzés önmagában ne tartson vissza, ha valamit teljes szívvel csinálni akarsz. :)

(Ha a pszichóról esetleg lenne még kérdésed, írj nyugodtan privátban!)

2021. jan. 27. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Nem szertnék vitázni az előttem szólóval, de történetesen én is pszichológia szakos vagyok, és az elején csak annyi motivált, hogy érdekelnek az emberek, érdekel, hogy mi van a hátterében annak, hogy mit miért csinálunk, de nagyon konkrét terveim, elképzléseim nem voltak, inkább intuitíven hallgattam a megérzésemre. Lassan, ahogy haladtam előre egyre inkább kirajzolódott, hogy merrefelé is tartok, az oktatók, a szaktársak sokat segítettek ebben, ahogy idősödtem, sokat változtam is, és már sokmindent máshogy látok, szóval ezt sem vetném el a helyedben, ha kicsit is érdekel (mondjuk lehet elfogult is vagyok ezzel, mert szerintem nekem sokat segített a szak önismeretben is, és sok olyan tudást kaptam, amit az életben bárhol kapamtoztathatok).

Az egészhez hozzátartozik, hogy előtte én egy biológia alapszaknak ugrottam neki, de nem sikerült fényesen. Utána próbáltam megtalálni mi is érdekel. Érdemes lehet feltenni magadnak a kérdést, hogyha semmi nem számítana, sem a szülők, sem a pénz, távolság stb. mi lenne az, ami érdekel igazán. Mert ha valami nagyon érdekel, akkor abban sikeres tusz lenni, de a legjobban fizető állás sem tesz boldoggá, ha ottmarad benned a kétely, hogy nem ez a te hivatásod.

Ha újrakezdhetném biztosan kihagynék 1-2 évet, kicsit dolgoznék, utaznék, szerencsét próbálnék a világban (tudom, hogy menő azt mondani, hogy mindent így csinálnék DE nem). Szerintem irreális egy ilyen fiatal, felnőtt élete kezdetén járó emberektől ilyen döntést várni, és sajnos nagy a nyomás is rajtatok. Nem tudom, hogy van-e olyan oktató, aki ezt a lehetőséget is felvetette nektek, pedig ez is jó lehet, akinek erre van szüksége.

Illetve azért az is fontos, hogy szakot váltani is lehet (persze az álami félévek fogynak) és akár, ha sok-sok év múlva beleunsz a munkádba, kis elszántsággal egy új dologba is bele lehet fogni, szóval nem biztos, hogy egy életen át ugyanazt fogjuk csinálni.

Zárásképp pedig azt gondolom, hogy sokfélék vagyunk, nincs egy út, mindenkinek a sajátját kell megtalálni. Sokat segíthet az is, ha megkérdezed a legjobb barátaidat, családtagjaidat, akik leginkább ismernek, hogy milyen is vagyok én? Hogy látnak? Mi az amiben önazonos lehetek? Ezek is néha tudnak segíteni. Nekem utólag mindenki mondta, hogy sokkal jobban illik ez hozzám, meg nekem mondták el amúgy is a problémáikat a barátok, ismerőseim, de valahogy nem volt egyértelmű sokáig, de ha rákérdeztem volna, lehet előbb összeáll a kép.

Bármivel kapcsolatba, ha esetleg van kérdésed, nyugodtan keress, és szívesen segítek, ha tudok, vagy elmodom a véleményem, meglátásom, tapasztalataim, akár a szakkal kpacsolatban, akár a pályaválasztás, újrakezdés nehézségeivel. Kívánom a legjobbakat! :)

2021. jan. 31. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!