A SZIE élelmiszermérnök szakról szeretnék információt. Milyen a suli? A közösség? Mennyire gyakorlatias az oktatás? Segítenek gyakorlati helyet keresni? A matek, fizika kémia mennyire nehéz? Sokan feladják a félév során? Minden infó érdekel!
Meg tudom erősíteni az elsőt mindenben. Annyi, hogy én kb nulla fizika tudással érkeztem, de annyira segítőkész és jól magyaráz a tanszék, hogy simán megszereztem első félévben egy hármast, másodikban egy négyest (termodinamika). Tényleg inkább a matek a necces, de ha sokat gyakorolsz, menni fog. Matekinget ajánlom, nekem is úgy sikerült.
Az élelmiszeripari műveletek csoport is nagyon nehéz, de gyakorlással ez is megoldható.
Az elsőt én is meg tudom erősíteni. A tantervi változtatás során most bekerült egy-két eddig szabvál tárgy a kötelező tárgyak közé (pl. Érzékszervi minősítés), de ezeket nem nehéz teljesíteni, kisebb erőbefektetéssel teljesíthetőek.
A fizikát tényleg nagyon jól oktatják és meg is követelik a rendszeres készülést a gyakorlati miniZH-kal, és a netes számolási feladat megoldásokkal (a tanszék üzemeltet egy külön oldalt, ahová gyakorló feladatokat raknak fel. Kötelező minden témakörből 1, a logaritmus által személyre szabottan kisorsolt számolási példát határidőig megoldani). Ha nagyon jól megírod a két nagy ZH-t, és a gyakokon a miniZH-kat, valamint az órai jegyzetet is év végén bemutatod garantált a megajánlott jó jegy.
A fizika tanszék viszont oktat elektrotechnikát és Méréstechnikát is. Én nagyjából 0 fizikai tudással mentem oda, így ezek a tárgyak még nehezebbek voltak számomra, mint a fizika I-II.
Az egyik nagy mumus részleg a Műveletek, illetve a Géptan. A géptant én személy szerint nem találtam nehéznek, így nem tudok nyilatkozni a nehézségekről, ellenben műveleteknél a számolások (ha nem vagy jó matekból) tényleg nehezek. Itt a tanszék leginkább arra kíváncsi, hogy képes vagy e alkalmazni a képletet, így a számolások nagy része képletrendezésekkel van tele, és a ZH-kon szeretik megcsavarni a számolásokat, tehát pl. gyakorlaton megtanítanak egy többtényezős egyenlet alkalmazására egyféleképpen, majd a ZH-n egy másik alkalmazását kérik számon tőled vagy az egyik képlet másik képletbe behelyettesítésével tudod megoldani a feladatot, így sok eseteben akár 10-15 tényezős egyenletet is kaphatunk, a félreszámolás esélye pedig növekszik. Ezért szoktak sokan szenvedni ezekkel a tárgyakkal, főleg a műv 2-vel.
A kémiás tárgyaknál most olyan reform van, hogy első félévben csak a az általános és szervetlen kémiát, a második félévben a biokémiát és a szerves kémiát oktatják. A harmadik félévben van csak élelmiszerkémia és analitika elmélet, negyedikben csak gyakorlat. A szervetlen szintén buktatótárgy, évközben 3 ZH van amelyek csak számolásosak, általában 5 kérdés van 50 pontért, és csak az ér pontot, ha a végeredmény is jó (részpontok nincsenek). Ha a 3 ZH-ból valamennyi pontot összeszedsz, akkor a vizsgán csak elméletből kell részt venned, ellenben a vizsgán is számolnod kell és minden részből minimum 50%-ot teljesítened kell. A szerves-bikém magolós tárgy, a kiadott képleteket, rajzokat meg kell tanulni. Analitikából is szokott lenni 1-2 bukás, ott is a számolásokkal szoktak gondok lenni.
A gazdasági tárgyak általában nem nehezek, könnyebb számolások vannak, de inkább elméleti tárgyak.
A szakosodásról: van mellék és fő szakirány. A különbség annyi, hogy a főszakirányt heti 6, a melléket heti 4 órában hallgatod, és a főszakirányból államvizsgázni fogsz. Azt hiszem jelenleg nagyjából 10 szakirány körül tudsz választani (most bővült a paletta 2 új lehetőséggel). Arra nincs lehetőség, hogy ugyanazt a tárgyat vedd fel mindkét szakirányra. Elvileg a mellékszakirányon a tárgy könnyített kivonatát tanulod, gyakorlatilag ugyanazt adják le csak a számonkérés lehet könnyebb. Kivételes tárgyak is vannak (pl. az élelmiszerkereskedelmet nem választhatod mellékszakiránynak). Azon kívül, hogy mit tartasz szimpatikusnak érdemes kikérni mások véleményét is a nehézség miatt... Az élkeren nincs vizsga év végén pl., csak egy csoportfeladatot kell megoldaniuk a hallgatóknak és a külsős gyárlátogatásokon megjelenni. Ellenben a többi szakirányon van rendes számonkérés. Ám ez túl szépen hangzik nemdebár? A hátrány az ennél a tanszéknél, hogy nem túl sokat foglalkoznak alapjáraton a hallgatókkal. Mindent maguknak kell megoldaniuk. Ha ott írod a szakdolgozatodat, a témát is neked kell kitalálni, a konzulenst is te választod ki (és reménykedni, hogy elvállal, valamint válaszol az üzeneteidre). Az üzemi gyakorlatod szervezését is teljesen önállóan kell megoldanod.
Ellenben a többi tanszék általában segítőkészebb, vannak már szakdolgozattémák, amelyekre lehet jelentkezni, általában rendesen kommunikálnak az emberekkel, és segítenek az üzemi gyakorlat megszervezésében is.
Végezetül a kisregényem végére (bocsi :D), mi nagyjából 200-an kezdtünk és a tanterv szerinti diploma megszerzése nagyjából 50-60 főnek sikerült. A szakdolgozat/tárgyelmaradás miatt nagyjából 30-40 fő nem végzett még, a többiek lemorzsolódtak. Ez is azt mutatja sajnos, hogy boldog-boldogtalant felvesznek és a 4. félév környékére már erősen csökken a hallgatók száma.
A közösségről annyit, hogy tényleg családiasabb a légkör, ám én nem tapasztaltam hatalmas évfolyamszintű összetartást. Általában mindenkinek van egy kiépített baráti társasága/ismeretségi köre. Kinek nagyobb, kinek kisebb. A baráti társaságok segítik egymást, azonban a nagyobb közösség csak bizonyos helyzetekben aktivizálódik (tehát jegyzetek évfolyamszintű megosztása kimondottan ritka, inkább a felsőbbéves barát átadja az alsóbbévesnek, aki a baráti körével megosztja és ennyi). Ha esetleg valakinek mást is érintő problémája van, akkor szokott aktívabb lenni az évfolyam.
Szoktak lenni események (pl. gólyaest, ahol az első évfolyamosok előadják a táncukat [nem kötelező rajta részt venni, nálunk is kb 20 fő vállalta]; felező; kocsmatúra...), de őszinte leszek: a partiarcok szoktak rajtuk részt venni leginkább, szóval hatalmas tömegek nincsenek a hallgatók számához képest és akkor enyhén fogalmaztam :D. Van Hallgatói ÖnKormányzat is természetesen (olyan mind a DÖK, csak kicsit hivatalosabb), az hogy ez mennyire szokott megtiszteltetés lenni, hogy HÖK-ös vagy... Hát maradjunk annyiban, hogy a szakkolégiumban inkább letagadta a HÖK-ös, hogy tag. :D Amiről még érdemes lehet beszélni az a Deák Tibor szakkollégium. Itt a külön felvételit követően az egyetemi tanulmányaidat kiegészítő kurzusokon vehetsz részt és üzemlátogatásokra mehetsz. Ha megszerzel ott is egy meghatározott kreditszámot, akkor a diplomádba kapsz egy megjegyzést hogy elvégezted.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!