Matematika bsc, közgazdaságtan (Gazdaság és pénzügy matematika) vagy informatika (proginfó)?
Sziasztok!
Előre szólók, hogy hosszú lesz, köszi ha elolvassátok :)
A hét végéig (tudom, hogy később van a sorrendmódosítás határideje, de más okom van rá) el kéne döntenem, hogy hol tanulok tovább. Tudom, nem ismertek, de hátha van olyan tapasztalatotok/ötletetek amit fel tudnék használni. Teljesen el vagyok keseredve, hogy nem tudok dönteni, pedig muszáj lesz :(
1. Matematika Bsc
Mindig is szerettem a matekot, OKTV-n elég jó helyezéseket értem el. Úgy érzem érdekel is a dolog, viszont nagyon bizonytalannak érzem a munkaerőpiacon való elhelyezkedést. Sokan mondják, hogy informatikában/pénzügyben jó állásokat lehet vele elcsípni, de nem vagyok teljesen meggyőzve. Természetesen nem 3 év utá várnék csodát, tervben lenne egy alk. matek Msc vagy egy biztosítás-pénzügy matematika (esetlen proginfó Msc, ha mégis az infó tetszene és ha ez a párosítás lehetséges). Viszont ha még sikerülne is vele elhelyezkedni (kutatni tuti nem akarok), akkor is bennem lenne egy rossz érzés, hogy feleslegesen tanultam egy csomó mindent (pl geometria) és hogy olyan munkát végzek, amit egy sima gazdasági/infós diplomával is lehetne.
2. Gazdaság és pénzügy matematika elemzés *osztatlan*
Gimibe jártam, így semmit se tudok gazdasági dolgokról, nem tudom, hogy tetszene-e a szak. Megijeszt picit az 5 év is, valamint az, hogy ezt a képzést osztatlanként még senki se végezte el, így nincs sok tapasztalat róla, nem tudni mennyire keresett. Voltam nyílt napon, de nem kaptam hú de sok infót, igazából a neten sincs róla sok leírás... Ezzel nehezebben lehetne váltani (szval nem olyan, mint a matek), de legalább valamilyen területet ténylegesen értenék, ha beírom a Professionre legalább dob ki állásokat.
3. Programtervező informatikus
Igazából ezt csak mint mentőötletet írtam be februárban, alig tanultam programozni is (kb emelt infó érettségi szint), így nem tudom mennyire menne/tetszene, de jó a logikám, szóval szerintem nem lenne probléma. Mindig azt hallani mennyire könnyű elhelyezkedni és elég nyugisnak is tűnik, mivel nagyon nem bírom a bizonytalanságot, így ez tetszene benne. Természetesen itt is lenne olyan szakirány ami matekosabb, viszont mivel elég tömegszak, így nem hiszem, hogy "kielégítené a matek utáni vágyam".
Budapesthez közeli településen lakom, szóval a távolság az egyetemektől nem lényegi tényező.
19/F
Hasonló érdeklődéssel én a matek mellett döntöttem. Pénzügyi matek mesterre tervezek menni, de mivel azt külföldön csinálnám, az osztatlan nem volt megfelelő opció. A proginfó tantervében kevesellettem a matekot, meg eleve matekról is lehet menni olyan állásokra, ha megtanulsz jól programozni. A matekkal ráadásul pénzügy irányba is el lehet menni, ami szerintem nagy plusz. Az, ha van néhány "felesleges" ismereted, nem gáz, minden szakon van olyan, amit nem fogsz használni. Egy rokonom a proginfóról mesélte, hogy ijesztően elavult, semmit nem érő dolgokat kellett tanulniuk.
19L
Gazdaság és pénzügyi matematika szerintem egy nagyon jó szak. Jó rálátást ad a dolgokra, elhelyezkedés szempontjából nyert ügyed van. Én tavalyelőtt végeztem, nem volt könnyű, de nem panaszkodom, mert jó állásom van és hamar találtak a szaktársaim is munkát.
Anno gimiben én sem tanultam gazdasági dolgokat, nem hátrány ha nem tanultál.
Remélem segítettem!
A Matematika BsC szerintem remek választás. Egyrészt rengeteg lehetőség van a munkaerő piacon, csak ki kell találnod, hogy mit szeretnél dolgozni. Valóban, közgáz diplomával eléd tolnak 3 állást, hogy válassz. Matematikusként viszont eldöntheted, hogy mit akarsz dolgozni, és keresned ilyen nyitott pozíciókat. A végeredmény ugyan az, rengeteg lehetőség, csak kevésbé koncentrált, ha matematikus vagy.
A másik problémád, hogy rengeteg felesleges dolgot tanulnál. Ezzel sem értek egyet, ugyanis BsC alatt szinte csak alapozás megy matematikai értelemben, illetve a gondolkodásmód kiépítése. Az 1 félév geometriát kivéve nem jut eszembe olyan tárgy, aminek a tudására ne épülne valamelyik számodra fontos tárgy a későbbiekben.
A GPM is jó, de a tehetséged (és az írásod) alapján én a matematikust preferálnám. Kicsit túlzás, de én alk mat msc után lényegében fizetést kapva, minimális munka mellett 1 hónap alatt pótoltam be a gazdasági hiányosságaimat, 3 könyv elolvasásával. Fordítva ez nem hiszem, hogy működhetett volna, még ha csak a releváns gazdasági részeket tanultam is meg.
A programtervezőt nem ajánlom, nem a hozzád hasonló embereknek van kitalálva. Oda annak érdemes menni, aki él-hal a programozásért és fejlesztésért, vagy pedig szeretne egy biztos, technikai típusú állást. Előbbiről magad mondtad, hogy nem igaz, utóbbihoz pedig túl tehetséges vagy. Programozni matematikusként is megtanulsz, akár el is helyezkedhetsz vele cégekhez. Amit nem kapsz, az a technikai tudás, mint szerverek működtetése, webfejlesztés, stb, illetve 6-10 helyett csak 2-3 nyelvet ismersz meg.
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat (különösen neked #3), nem is gondoltam, hogy ennyi hasznos hozzászólás lesz.
#3
"Valóban, közgáz diplomával eléd tolnak 3 állást, hogy válassz. Matematikusként viszont eldöntheted, hogy mit akarsz dolgozni, és keresned ilyen nyitott pozíciókat. A végeredmény ugyan az, rengeteg lehetőség, csak kevésbé koncentrált, ha matematikus vagy."
Az a baj, hogy emiatt pont nem látni át középiskolásként, hogy mit is kezdhet vele az ember. Én meg nagyon félek a bizonytalanságtól és nem vagyok benne biztos, hogyha a matekot választanám, akkor nem izgulnám végig azt a 3/5 évet, hogy lesz-e állásom vagy nem.
Viszont az se megoldás, hogy elkezdem az egyiket és ha nem tetszik, akkor váltok, mert úgyse tudom majd, hogy a másik jobb lenne-e és ismerem magam annyira, hogy tudom, nem hagynám abba, mert úgy fognám fel, mintha "feladnám".
A mateknál az eleján az hajtott, hogy úgy gondoltam biztos tetszene, de már ebben is kételkedni kezdtem, félek, hogy túl sok lesz. (Nem matek szakos suliba jártam, így csak a NATban szereplő dolgokat tanultam, semmi plusz elmélet/bizonyítás, ennek ellenére a feladatlevezetős matekversenyeket szerettem.)
Meg azon is gondolkodtam mostanság, hogy igazából lehet nem kéne annyira rámenni a matekra, mert igazából mindenből jó voltam középsuliban (bár tudom, ez nem nagy kihívás :).
Átnéztem a tanterveket is, kb azt tapasztaltam, hogy a mateknál az alap matekos tárgyakon kívül egy-két tárgy van minden témában (pl adattudomány, pénzügyhez köthető, informatika...), szóval mindenbe belekóstol, ami jó is, mert eldöntheti az ember, hogy mi érdekli, viszont nem látom, hogy így a végén értenék-e valamihez úgy igazán.
A GPM-nél meg annyira sajnos nincs sok matek. Úgy az első két év fele talán az, utána meg alkalmazott dolgok.
Nekem az évfolyamtársaim nagyjából a következőket csinálják matematikusként:
- kutató
- AI fejlesztő
- AI alkalmazása gyakorlatban
- bioinformatikai gyógyszerfejlesztő
- biztosítónál aktuárius
- Big 4 elemző (jellemzően EY és Deloitte)
- Banki elemző (többen Morgan Stanley)
- Programozó
Én GPME-re járok, szerintem azért van itt is matek bőven és viszonylag mélyen, csak nem minden területen, mint az elte matekon (tehát pl. nincs geometria, számelmélet, topológia, matematikai logika).
Egyébként ha olvastad a tantervet akkor sok tárgy lehet hogy nem tűnik mateknak, pedig igazából az, pl. a "dinamikai rendszerek" tárgya diffegyenletek átnevezése, a "bizonytalanság és kockázat elmélete" pedig sztochasztika 2. szépen hívva.
Én is hasonló cipőben jártam anno, az elte matekon gondolkoztam még, végül azért döntöttem a GPME mellett, mert a mateknak csak bizonyos részei érdekeltek, mások (pl. geometria, kombinatorika, számelmélet) nem.
Szerintem mindkét szak jó választás.
-a GPME-től ne félj amiatt hogy "büfészak" mert nem az, elméleti és mély dolgok is vannak (mértékelmélet, sztocha, funkanal, konvex anal), meg persze alkalmazások. Valamint ezzel a szakkal nem lesznek matematikai szinten hiányosságaid az "iparban", mert eléggé ráfókuszálnak azokra a részeire a mateknak, amik ide kellenek (stat, valszám és folytatásaik).
-a matematikustól pedig ne félj amiatt hogy nem találsz állást, sok GPME-s ismerősöm dolgozik bankoknál, és mind azt mondják, hogy rengeteg matematikus kollégájuk van. Szóval pénzügyi szférában is simán el tudsz helyezkedni matekkal (meg sok más helyen is).
Ami alapján szerintem dönts, az az, hogy mi miatt tetszik a matematika:
-az alkalmazási lehetőségek miatt (wow, le lehet írni vele a világot, a társadalmat, a tőzsdei bizonytalanságot, stb.) -> GPME Msc
-önmaga, saját szépsége miatt (wow, a sok absztrakt terület egy gyönyörű hálót, kerek egészt alkot, minden összefügg mindennel) -> Matematika bsc
Programtervező informatikusról nem tudok nyilatkozni mert azt nem ismerem, de szerintem az eléggé elválik a másik kettőtől, oda akkor menj, ha maga az informatika érdekel (nem csak a programozás, azt tanulsz a másik két szakon is).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!