Keleti nyelvek és kultúrák (japán) vagy Újlatin nyelvek (spanyol) vagy Kommunikáció és médiatudomány?
Idén érettségizem és kb. két hetem van eldönteni, hol akarok továbbtanulni. Sok dolog érdekel, szivesen lennék fordító, újságíró, iró, dolgoznék televíziónál, érdekel a forgatókönyvírás, rendezés, tehát sok médiás terület. Ezekkel az érdeklődési körökkel a fenti szakokat néztem ki.
Ezekre mind hallottam már a "büfészak" jelzőt, de nem szeretnék se közgazdász, se mérnök, se orvos lenni, úgyhogy a lehetőségeim korlátozottak (tekintve, hogy ezen a hármon kívül kb. minden szakot "büfészakoznak" a kedves gyakoris hozzászólók).
A spanyolt már négy éve tanulom, és már vagyok egy középfokos szinten, ezért gondoltam ne hagyjam kárbaveszni. Habár annyira nem szeretem a nyelvet és nincs fordítóképzés sem belőle. Plusz ebből emelteznem is kéne, hogy bekerülhessek és hát...az egy kicsit necces lenne.
A japán nyelvet szeretem (de csak kezdő vagyok) és fordítóképzés is van belőle a Károlin.
Angolból egyébként jó vagyok (nincs felsőfokúm ugyan, de szerintem meg tudnám szerezni), de nem tudom az anglisztikával érnék-e valamit.
A kommunikációt ugye a média miatt választanám. Úgy láttam elég sok területen el lehet vele helyezkedni. Szerintem egész jól írok, de a szóbeli kommunikációs képességeimmel vannak problémák. Idegenekkel félénk vagyok, zavarba jövök, nem tudom mit mondjak, nehezen ismerkedem, beszélgetek. Ez gondolom nagy hátrány lehet ezen a területen.
Szerintetek melyik lenne jobb választás? Esetleg van valami jobb szak javaslatotok? (A mérnöki meg az ilyesmi szakokon kívül.)
Sürgős lenne, mert elég tanácstalan vagyok :(
Nem tudom, hogy hallottál-e már a minorokról. A minor tulajdonképpen egy "fél szak" vagy "mellékszak", amit elvégezhetsz az alapszakoddal párhuzamosan (legalábbis ezen a képzési területen). Én anglisztikán tanulok, nálunk másodévben kellett választani vagy specializációt (ezek angolos területek pl. amerikanisztika, szakfordító, irodalom, nyelvészet stb.) vagy egy minort (ami pedig az egyetem által kínált szakok közül választható). Én specializációt választottam, de több szaktársam is választott minort pl. egy másik nyelvszakot, de más bölcsészettudományi szakok is vannak pl. filozófia, művtöri, szocmunka stb., illetve kommunikáció és média minorunk is van. Nyilván ez egyetemtől is függ, hogy milyen a választék és mik a bekerülés feltételei (pl. nyelveknek sokszor kell előzetes nyelvtudás egy nyelvvizsga/érettségi formájában vagy felvételi teszt/elbeszélgetés van). Én azt mondom, hogy ezeknek is érdemes utánanézni, mert akkor azt is figyelembe tudod venni, hogy a főszakod mivel tudod kiegészíteni. Tehát adott esetben pl. elmehetsz spanyolra és mellette felveheted a kommunikációt minornak, vagy akár a japánt, attól függ.
Egyébként a szakválasztáshoz én javaslom, hogy böngészd az egyetemek honlapjait. Például a szakleírás általában mindig nagyon kis kedves, meseszerű, de nem sok minden derül ki belőlük és emiatt érdemes megnézni a tanterveket (esetleg tárgyleírást, ha valahol ezt is közzéteszik, de pl. nálunk olyan nincs :D ). Nyelvszakoknál ez abból a szempontból érdekes, hogy ugye alapvetően nem nyelvtanítás történik a szakon, hanem nyelvészetet, irodalmat, törit stb. tanítanak és inkább ez teszi ki a nagy részét. Itt érdemes végig gondolni, hogy melyik kultúra és nyelv vonzana jobban ebből a szempontból mivel foglalkoznál szívesebben. A nyelvtudást is érdemes figyelembe venni a spanyol esetében, de azért nagyon nagyon szerintem nem kell tőle félni (bár én nem spanyolos vagyok, szóval lehet, hogy jobb, ha erről nem nyilatkozom így). Szerintem azt is érdemes megnézni, hogy milyen kapcsolatai vannak az egyetemnek, milyen ösztöndíjlehetőségekre lehet számítani az adott szakkal (akár nyári egyetem, akár külföldi félév vagy tulajdonképpen bármi). Szerintem ugyanúgy érdemes utánanézni a nyelvtanulási lehetőségeknek is, bár lehetséges, hogy ez Budapesten nem egy nagy dolog (én vidéken tanulok, itt nincsen annyi nyelviskola, sok nyelv nem is elérhető és itt nagyon jó, hogy az egyetemen tanulhatunk nyelveket). Esetleg azt is meg lehet nézni, hogy milyen szakos/kari programok, rendezvények vannak az egyetemen. Plusz nyilván az is nagyon sokat számít, hogy milyen az egyetemi környezet, milyen a hangulat stb., amihez egy nap nyilván kevés, de akkor is ajánlom a nyílt napokat, ha még nem voltál. Illetve, ami szerintem szintén nagyon jó és hasznos az az, ha megkérdezel egy ott tanuló egyetemistát (akár ismered, akár nem, nekem az a tapasztalatom, hogy nagyon segítőkészek szoktak lenni).
Én a helyedben egyébként a spanyolt választanám és mellé felvenném a kommunikáció és médiát minornak, de ez az egyéni preferenciám, szóval nem biztos, hogy számodra is ez lenne a jó választás. Én azt javaslom, hogy gondold végig és próbálj picit jobban utánajárni. Ha nem tiszta, akkor nyárig még mindig tudsz sorrendet módosítani :)
A keleti nyelvekkel az a baj, hogy nem fogod rendesen megtanulni az adott nyelvet, maximum társalgási szinten, de nem fogsz tudni üzleti/jogi akármilyen dolgokat intézni. Érdekesnek viszont nagyon érdekes lehet. Esetleg egy call center/ssc helyre elég lehet. Japánért borzasztó sokat fizetnek egyébként, de csak a fővárosban keresett. Előnyben vannak azok, akik félig japánok vagy többedik generációs magyar-japánok, de ez minden nyelvnél így van sajnos.
Spanyolt nem javaslom, akkor már inkább olasz vagy francia. Az angol természetesen alap, de tényleg JÓ angol és nem 100 szóból álló köznyelvi szókincs. Angol helyett jó lehet a német is, szintén sokat lehet vele keresni, illetve javaslom minornak mondjuk svédet, oroszt, hollandot valami speckó de keresett nyelvet.
De erre tényleg figyelj, hogy sok nyelvszakra kell alaptudás, továbbá nem nyelviskola, vagyis nem CSAK az. A kommédia szintén felejtős, hacsak nincs olyan ismerősöd, aki a médiában dolgozik.
Én média és kommunikáció szakon vagyok.
Nem kell félned a kommunikációs részétől. Mi általában mini filmeket csinálunk egy adott témára és beküldjük a csoportunkba, amit az órán megnézünk és ki ellemezzük a tanárral együtt csoportosan. Megtanitják a plánokat, kamerák mozgását, forgatókönyvet írni,..stb.
Esetleg némelyik órára ppt-t kell csinálni, de nem vészes ha van hozzá ötleted. 10 percig kell csak beszélned. Meg filmet ellemeztek egy Filmtörténet nevű órán. Itt azt fogjátok tanulni hogy hogyan indult be a filmes korszak, pl: Néma filmt, stb. Meg hogyan oldották meg a jeleneteket benne a vágást, a kamera mozgásokat. És egy megadott filmből irni 1 vagy 2 oldalas beadandót.
én most vagyok 1 éves egyetemen. Egyelőre ilyeneket csinálunk. Jó...nem a legkönnyebb szak de szerethető.
Köszi, de végül a kommédiát nem jelöltem meg. Japán szakra megyek ha felvesznek, aztán meglátom milyen.
De ha lehet, felveszem minornak a kommédiát.
Köszönöm a többi választ is!
Kérdező!
Felvettek végül? Hogy tetszik? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!