Milyen szakra menjek át programtervező infóról? Környezetmérnöki? Valami közgáz?
Sziasztok. 19 éves lány vagyok, most végzem az első félévemet ELTE programtervező infón. Maga a kódolás alapjai mondhatni jól mennek, a matekot elrontottam, nem voltam elég szorgalmas (csak 1 matek alapok tárgyunk volt, következő félévtől lesz analízis, stb), a programozás elméletből ami rám ragadt, rám ragadt, de mivel nem kérték komolyan számon, nem igazán tanultam előadáson kívül. Első félév után ez még nem is lenne gáz, mert ha megerőltetem magam és szorgalmasan, folyamatosan tanulok ezután, akkor szerintem képes lennék rá, hogy felfogjam a matekot, meg talán a programozás mélyebb részét is.
Ennyi alapján én is azt mondanám magamnak, hogy ne legyek lusta dög, és csináljam tovább a szakot. Csakhogy: eleve úgy jöttem ide, hogy se emelt matekom, se emelt infóm nem volt, nem is programoztam az egyetem előtt semmit. (Jó, egyszer lediktált a tanár egy téglalap meg háromszög kerületét kiszámító kódot még nyolcadikban...) Azért jöttem erre a szakra, mert ez volt az egyetlen, ami egy picit is érdekel és érthetek hozzá, és ér valamit a diploma. Most sem érzem úgy, hogy önszorgalomból én komolyabb infós dolgokat fogok csinálni, mert annyira nem érdekel, idegennek érzem, pedig alapvetően van érzékem a technikához, ne úgy képzeljétek el, hogy keresem a bekapcsológombot... Nem érzem úgy, hogy jó/komoly informatikai szakember lehet belőlem, ha meg csak átvergődök a BSc-n és meglesz a diploma, de mégsem értek hozzá, akkor nem lesz jó állásom, jó fizetésem. Ennyi erővel mehetek egy "gyengébb" szakra is, ha azt a szakmát utána szívesen, jól csinálom. Eredetileg biológia BSc-re akartam menni, de egyrészt a kémia, másrészt a munkaerőpiacon semmitérő végzettség elriasztott.
Most eléggé afelé hajlok, hogy passziválok és dolgozom, majd szeptembertől megyek más szakra. Biosz emelt érettségim van, így az új felvételi rendszerben korlátozottak a lehetőségeim. Vagy új érettségit is kell csinálnom. A környezetmérnöki szakot néztem ki, BME-n vagy Óbudain. (Még érdekelne a természetvédelmi mérnök vagy a környezetTAN is, de ahogy néztem, azok nem sokat érnek.) A felvis statisztikák szerint ezzel még egész tűrhető a várható fizu (bruttó 240 BSc-vel, 280 MSc-vel), persze az infóhoz képest ez kevés, de ezért írtam le a történetemet, érzéseimet. Gyorsan megnéztem, és láttam is pár álláshirdetést környezetmérnöki végzettséghez, igaz, a fizetést nem jelölték meg. De itt gyakorin a legtöbb embertől azt olvasom, hogy nem éri meg elvégezni.
A közgázos szakokhoz gondolom kéne valami más emelt érettségit csinálnom, illetve sosem vonzott a gazdaság... Ami érdekel, az a biológia, főleg ökológia, környezetvédelem, műszaki dolgok és infó (de nem olyan szinten, hogy villamosmérnök vagy hasonló legyek), pszichológia mint tudomány, nem mint pszichológus állás, meteorológia.
Köszi, ha végigolvastátok és írtok valami tanácsot! Ha be akartok szólni, hajrá, olyat úgyse tudtok, amit magamra ne mondtam volna már fejben az egész tépelődés alatt (hónapok óta ezen gondolkodom, hogy mi legyen), vagy a családom ne mondta volna.
Ja, azt kihagytam, hogy az igazi álommunkám az a lakberendező, belsőépítész lenne, vagy valami korrektor (írásokban hibát keresni :D) az építészeti szak is érdekel elméletben, de valószínűleg az is túl száraz lenne a valóságban, + rajz alkalmasságira biztos, hogy nem tudok tavaszra felkészülni, főleg emelt matekra készülés mellett. Tanár/tanító is talán lennék, de hát ebben az országban...
Illetve azt a lehetőséget is forgatom a fejemben, hogy itthon, Magyarországon semmilyen egyetemet se végezzek el, hanem 1-2-3 év múlva kimegyünk külföldre (barátommal), ahogy amúgy is tervezzük előbb-utóbb, és ott megyek egyetemre. De ez elég ijesztő. :D Meg nem is szeretnék annyit csúszni.
Sajnos a föci nem nagyon érdekel, vagy inkább az a baj, hogy nem megy. :D A tájékozódás mindig is gyengeségem volt, a vaktérképes feladatok gimiben se mentek.
Egy másik kérdésnél írta ezt egy válaszoló egy emelt biosz-közép matekos kérdezőnek, aki a környezetmérnökin is gondolkodott:
"Ahhoz mit szólnál, hogy gazdálkodás és menedzsment BA, benne könyezeti menedzsment specializáció, majd utána regionális és környezeti gazdaságtan MA?"
(Persze, nézegetem, hogy mik a tantárgyak a szakokon, amik szóba jöhetnek.)
A molekuláris bionikán már tavaly is gondolkodtam, de ott tudtommal nagyon erős a kémia, fizika, matek, minden, meg az is olyan szak, hogy nagyon sok extra dologban kell részt venni egyetemen kívül, hogy valamire vidd, már egyetem alatt kapcsolatokat kell építeni.
Ha a programozóit elvégzem, de nem lesz belőlem nagy szakember, attól még kereshetek normálisan, megélhetek belőle? Minél több képzést meg véleményt nézegetek, annál inkább úgy gondolom, hogy inkább megcsinálom ezt aztán lesz ami lesz...
Én kétszer rontottam el a szakválasztást, először az első félév végeztével rájöttem, hogy én ott rosszul éreztem magam, majd a másodiknál pedig beleestem abba a hibába, hogy össze vissza olvasgattam a neten, hogy mit érdemes elvégezni, mivel lehet jól elhelyezkedni stb. Ez alapján pedig meghoztam a döntést, a rossz döntést. Nem a szívemre hallgattam, pedig ha hallgattam volna rá, jól tudtam volna, hogy melyik szakra akarok menni, de meggyőztem magam, hogy az nem jó, mert nem lehet vele annyi pénzt/állást találni...
És mire alapoztam a véleményem? A neten mindenhonnan össze vissza olvasgatott véleményekre, amit azt se tudom kik írtak, akkor mégis honnan tudhatnám, hogy tényleg igazuk van-e. De mindegy, végülis ezek alapján választottam. Viszont, ha megállsz és a szívedre is hallgatsz a sok netes információgyűjtés közben, akkor ha nem is teljesen, de valamennyire érezni fogod, hogy Te hol éreznéd magad jóbban, és hol rosszabbul. Ha így tettem volna, akkor ezzel megspóroltam volna ezt az egy év felesleges önmarcangolásomat és stresszt is. Szerintem mindig tartsd szem előtt, hogy Te mit szeretnél. Szerintem ne az alapján válassz elsősorban, hogy majd mennyi lesz a jövőbeli fizetésed, mert ezt senki sem tudhatja, ahogy azt sem hogy egyáltalán mit fogsz dolgozni. Én ezért javaslom, hogy inkább oda menj ahol tényleg szerinted jól éreznéd magad, és akkor legalább nem egy kényszer az egész.
Ha azt modnod nem érdekel a gazdaság, és tényleg nem érdekel, akkor szerintem ne olyan irányba menj, ha érzed hogy az Neked nem lenne jó.
Készíthetsz egy listát is a szóba jöhető szakokról, és mérlegelheted, hogy szerinted hol mennyire éreznéd magad jól. Monjuk akár értékelheted egy 1-10-es skálán is, függetlenül attól, hogy most szeritned azzal mennyi pénzt keresnél, képzeld azt hogy mindegyikkel ugyanannyit keresnél.
Menj el nyílt napokra az adott szakokra, esetleg ott találhatsz olyan embert aki az adott szakra jár és kérdezhetsz is tőle. Nézegesd meg a tantárgyakat, amiket tanulnál.
Az álommunkáiddal kapcsolatban pedig ha elvégzél egy egyetemet, még később is elkezdhetsz ezekkel foglalkozni, elvégezni tanfolyamokat, és esetleg így mellékállásban csinálni, aztán majd kiforrja magát. Elvégre az sosem lehet rossz ha több mindenhez is értessz.
Az általad említett szakokról nem sokat tudok, ezért nem is tudok róluk hiteles véleményt mondani. Csak azt tudom Neked javasolni, hogy ne hagyd figyelmen kívül, hogy Te mit szeretnél.
Köszi mindenkinek, de főleg neked, utolsó! :)
Februárban írok, hogy hogy döntöttem...
'Környezetmérnök' szóra keresve találtam meg a kérdésedet, remélem, még olvasod. A kulcsszóra van beállított keresés, de nem volt kulcsszavad. ;)
Az Óbudai Egyetemen végeztem környezetmérnökin még pár éve, most meg túlvagyok az ELTE programtervező informatikus estin, első féléven.
A matalapok még egész könnyű volt, bár a 3-asnál jobb jegyért kellett tanulni. Az anyag első felére hétről-hétre gyakoroltam, de mivel két sulit végzek egymás mellett, a másodikra pedig záródolgozat kellett, arra fókuszáltam inkább, ezért a második felénél 4 napon pár órát tanultam, így 4-es lett. A progalap szerintem nem volt annyira könnyű, a specifikáció logikája nem túlzottan akart átjönni nekem, a kódolós kisházik illetve nagyzh meg elég keményen algoritmizálós volt, nem volt elég érteni a progtételeket... :D Mondjuk 5-ös lettem, bár a tárgy pontozása miatt ez nem nagy teljesítmény.
Ha nem érezted nehéznek az első félévet, mindenképp jó agyad, logikai készséged van. :P Bár tény, hogy csak bemelegítés volt, estin mindenképp, tippem szerint nappalin is.
Ha nem érdekel túlzottan ez a szakma, akkor én is azt javaslom, hogy keress másik szakot. Itt folyamatos tanulás kell és igazából elhivatottság is. Ezek nélkül az ember nem lesz jó fejlesztő; vagy épp nem lesz semmilyen.
Az Óbudain tragikusan rossz volt a környezetmérnöki pár éve.
Nagyon könnyű volt, ott mindenki kapott diplomát. Maximum csúszással, de igazán az se volt jellemző. Akinek kevésbé volt matekos az agya ÉS! lusta is volt, na az csúszott 1 félév... naaagyon maximum 1 évet.
Az előadások látogatása kötelező volt - úgy, mint az ELTE-n nappalin. Minél inkább tölteléktárgy volt, annál nehezebben kijátszható katalógus.
Egy töltelékszak volt a karon, ennek megfelelően a tanárok nagyobb része nem volt túl lelkes.
Nem igazán kutattak, aki pedig igen, ők túlterheltek voltak, mindenki náluk akart szakdolgozni, TDK-zni.
Nem igazán ismertek cégeket se, szakmai gyakorlatban nem túlzottan tudtak segíteni.
Nem volt jól felszerelt labor.
Ősszel hanyattestem az ELTE-n. Progalapból feltöltve 30 régi kódolós zh gyakorlófeladat gyanánt? Matekból jegyzet tele gyakorlófeladattal? A tanárok nemcsak felolvassák a diákat? Tök jó jegyzetek vannak? A Neptunban kb hetente jönnek értesítések, hogy ilyen verseny, olyan verseny, amolyan előadás, konferencia?
A kettő kart/benne szakot össze se lehet hasonlítani.
Mintha az ELTE-n tényleg arra mennének rá, hogy ha akarsz, tudj tanulni, míg az OE-RKK-n a túlélésre hajtottak. Letudták a kötelezőt és ennyi.
Környezetmérnökit akkor javaslom, ha minőségirányítás érdekel vagy munka- és tűzvédelem.
A munkavédelmi technikusit és a tűzvédelmi előadóit (két OKJ) most fogják megszűntetni.
Tűz- és munkavédelem irányába is úgy lehet elmenni, hogy egyetem alatt gyakornoki munkát keresel, mármint nem a kötelező 6 hetet, hanem fél, egy évet.
Ajánlam a tűzvédelmi szakmérnökit is ebben az esetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!