Melyik opciót választanátok a 2 közül érettségi után?
Rólam:
Érettségi időszakban töltöm a 20-at és ha minden jól megy, ezekkel a "bónuszokkal" lépek ki a gimnáziumból:
- B2-es angol nyelvvizsga (ez már megvan)
- C1-es francia nyelvvizsga (érettségivel szerezhetem)
- B2-es olasz nyelvvizsga (szeretném majd letenni)
Opciók:
Romanisztika > olasz
pro: Szeretem a nyelveket, jól is mennek, különösen az olasz (autodidakta módon tanulom).
contra: Nem igazán vagyok az a tanulós típus (értsd a tanulás "könyvek fölött ülés, adatok memorizálása stb." jelentése szerint). Egyrészt értelmét sem látom, másrészt nem is megy ez a módszer, valószínűleg azért, mert soha életemben nem csináltam, így ki sem tudott fejlődni nálam. Kicsit félek is mi lesz jövőre az érettségire való felkészüléskor, leginkább a töri és az irodalom miatt, mivel egyik sem a kedvencem, ráadásul ezek pont tipikus "tanulós" tantárgyak (és elég nagy részét teszik ki a nyelvszakok tantervének is)
Felnőttképzés > vendéglátás
Függetlenül a "végső" döntésemtől, ősszel szeretnék elvégezni egy 4 hetes (hétvégét igénybe vevő) felszolgálói tanfolyamot.
pro:
- szeretek vendéglátó lenni
- itt valamit el kell sajátítani / gyakorlati tudásra lehet vele szert tenni, amit sokszor jobban élvezek, mint az elméleti tanulást
- a nyelvtudás is kamatoztatható
- rövidebb idő alatt elvégezhető, mint az egyetem, hamarabb lenne saját keresetem
- ha ezt választanám, szeretném komolyan csinálni, képezni magam, később külföldön/belföldön komolyabb helyeken elhelyezkedni (szállodában, hajón)
contra: Sok rosszat is olvasok a szakmáról, leginkább azt, hogy eléggé fel van hígulva, illetve nem feltétlen egyenes az arányosság az energiabefektetés és a fizetés között.
Lakhely szerinti összehasonlítás:
egyetem - Valószínűleg a leglogikusabb választás a helybenmaradás lenne, ugyanis a helyi egyetem bejárós közelségben van hozzám (de addigra lehet be is tudnék költözni, nem albérletbe). Az idei pontok alapján talán még államira is felvennének (352), de én már eléggé unom ezt a környéket. Úgy érzem, ha még 3-5 évet itt kéne töltenem, hát... így is alig várom, hogy befejezzem a mostani tanulmányaimat ebben a városban :"D Indul Pécsen is a szak, ott még kevesebb, kb. 290 volt az idei támogatott ponthatár, viszont ebben az esetben nyilván lakhatást kéne keresnem, ami plusz anyagiakkal járna.
felszolgálás - talán nem csak kalandvágyból, de a lehetőségeket nézve is érthető lenne, ha a Dunántúlon próbálnám ki magam. Konkrétan a Balaton környékére gondolok, mert egyrészt a turizmus miatt ott talán nagyobb az elhelyezkedési lehetőség mint felénk (bár lehet, hogy ez csak a nyári szezonra igaz), illetve szeretem a környéket, ráadásul a lakhatásom is megoldható lenne magánúton, de ingyen.
Budapesten nem szeretnék élni/dolgozni (igen, tudom, ha vendéglátásban gondolkozok, akkor ez egy igen nagy hátrány).
Köszönöm, ha eddig végig olvastátok és előre is köszönöm a segítséget!
C1et nem tudsz szerezni érettségivel, az emelt szint is csak B2t ad.
Én a helyedben lennék gyorstalpalon pincér, és kimennék 1 évet dolgozni valahol külföldön. Ezalatt kitalálnám, mit szeretnék csinálni, mivel a pincérkedés hosszú távon kikészít, olyan szakra pedig nem érdemes menni, ami csak félig-meddig érdekel (romanisztika).
Köszönöm a tanácsot!
Ezt az egy év munka/gondolkodást egyébként már más is mondta, a gond csak az, hogy félek később egyetemet kezdeni. Tudom, sosem késő, de azért így is 25/26 lennék, mire végeznék egy alap+mesterrel.
Lehet, hogy valamikor így volt/másképp tudod, de ez C1-et ad. Mármint, két tanítási nyelvűben vagyok, szóval nem csak emelten rakom a franciát, hanem pluszban még két tantárgyat franciául. Ezt valóban nem említettem, így értem a félreértést, a sima emelttel tényleg nem jár semmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!