Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Milyen a németországi érettség...

Milyen a németországi érettségi rendszer?

Figyelt kérdés

Olvastam már róla, de azért megkérdezem itt is. Miből kell érettségiznie egy diáknak, ha pl műszaki irányban akar tovább tanulni, és miből, ha a bölcsészet/társadalomtudományok érdeklik? Van-e kötelező anyanyelvi érettségi, ha van, akkor az olyan mint Magyarországon (verselemzés, költők, stb.)? Milyen témakörök tartoznak a matek érettségibe (ami pl. Magyarországon nem)?


Nagyon örülnék konkrét példáknak, személyes, vagy közvetett tapasztalatoknak.



2018. jan. 21. 12:33
 1/2 anonim ***** válasza:
84%

Hát Németországban ugye nem egységes az oktatás, minden tartományban más a rendszer, de én Baden-Württembergről tudok nyilatkozni. Itt gimnáziumban úgy van hogy 11-12. osztályban választani kell bizonyos tantárgyakat amiket heti 4 illetve heti 2 órában tanulsz. A német, a matek és az angol kötelező 4 órában + 1 tárgy ami csak biosz, fizika, kémia vagy második nyelv lehet + még 1 ami viszont teljesen szabadon választható. Ezt az 5 tárgyat heti 4 órában tanulod a többit meg heti 2-ben illetve vannak tárgyak amiket egyáltalán nem (pl. választhatsz, hogy ének vagy rajzóra és akkor a másikat nem kell tanulnod).

Írásbeli érettségi matekból, németből egy idegen nyelvből és az egyik választott tárgyból kötelező, szóbeli pedig csak egy 2-órás tárgyból viszont ott is meg van szabva, hogy mik közül lehet választani (pl. ha te 4-órásnak választottál két természettudományt akkor szóbelit csak társadalomismereti tárgyból pl. töriből vagy hittanból csinálhatsz, ellenben ha a 4 órás tárgyaid fizika és töri akkor bármiből szóbelizhetsz akár tesiből is).


A német érettségi az olyan, hogy 5 különböző feladat közül lehet választani de csak egyet kell megcsinálni. Mindegyikben fogalmazást kell írni. Az első a kötelező olvasmányok elemzése és összehasonlítása, a második egy rövid történet elemzése, a harmadik egy verselemzés, negyedik egy esszé az ötödik pedig egy érvelés. A konkrét témákat azt ugyebár ott kapod meg csak a vizsgán de mindegyikhez adnak anyagot.


Nos, nekem halvány fogalmam sincs, hogy Magyarországon mi szerepel a matek érettségiben, de leírom röviden, hogy itt mi van: Függvények, integrálás, deriválás, e-függvény, szinusz-koszinusz, egyenletek, aszimptota, Gauss elimináció, vektorok, síkok, egyenesek felállítása, távolságuk kiszámítása, merőleges, szögek, valószínűségszámítás, exponeciális növekedés és korlátozott növekedés, most hirtelen ennyi jutott eszembe.


Én eddig úgy vettem észre, hogy igazából nem az a lényeg, hogy miből érettségizel, hanem hogy milyen tárgyakat választasz és azokból milyen jegyeid vannak az utolsó négy félévben (11-12. osztály). Emelt érettségi nincs. De amúgy még annak sincs olyan nagy jelentősége, hogy mely szakokat válsztod 4 órásnak, nem ezt nézik, hanem a jegyeid. Vannak olyan egyetemi szakok, ahol Numerus clausus van, tehát ott az összes tárgyból a 4 félév állat elért pontjaidat + az érettségi pontjaidat nézik, ott ugyebár fontos, hogy az ember mindenből jó legyen, Vannak olyan szakok ahol csak bizonyos tárgyakat pl. matekot vagy angolt nézik illetve valami más természettudományi tárgyat amit épp választottál. Meg ugye vannak szakok, ahova bárki mehet.

2018. febr. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Akkor ezek szerint ott kötelező a deriválás/integrálás/lineáris algebra. Itt meg van aki sír, hogy a "vektorok meg a másodfokú milyen nehéz és felesleges". :DD
2018. febr. 16. 15:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!