Továbbtanulás Oxfordon, Cambridge-n? Ösztöndíjak, ilyesmik hogy működnek?
Most 10-es vagyok, ugye itt az ideje lassan elgondolkozni, hogy gimi után hova tovább... Eddig nem igazán vettem fontolóra a külföldön való továbbtanulást, de most erősen megfordult a fejemben.. A szüleim nem igazán tudnának nagyobb összegeket, tandíjakat kifizetni, ha egyáltalán bekerülnék.. Tudom, hogy rengeteg munkám lenne benne, de állok elébe.:)
Szóval az ösztöndíjak így hogy vannak? Megéri egyáltalán kimenni tanulni külföldre?
Válaszokat előre is köszi:)
Persze hogy lehet. Egyik ismerősöm ingyen tanul a Camebridgen. Hogy mi kellett hozzá? Kitűnő bizonyítvány, neves tanároktól ajánlólevelek, nagyon magas pontszámú IELTS. A srác ezenkívül még fizika OKTV 2. helyezett és nemzetközi fizika diákolimpia bronzérmes. Ha te is ilyen szinten mozogsz, akkor be tudsz kerülni ingyenesen. Hidd el, még a fizetősre is borzalmasan nehéz bekerülni. Kb 5%-os felvételi rátája van egy ilyen topegyetemnek. 30 ezer ember beadja a jelentkezést és abból felvesznek kb 1500-at. Ebből mondjuk 20-30 lehet ingyenes. És a 30 ezerből a fele olyan ázsiai diák, aki mindenből a maximumra képes. Nem akarlak elkeseríteni, de az már elég sok mindent elárul rólad, hogy gyakorkerdeseken kezdesz el tudakozódni. Hidd el, nem jár olyan ember az Oxfordra, aki nem tudja magának elintézni ezeket a dolgokat és egy ilyen szintű oldalon kezdi.
Sok szerencsét, ha kérdésed van, írj!
A tandíjra van tandíjhitel, az angol állam adja. Ez a teljes költséget fedezi. A visszafizetése kedvező: csak akkor kell törleszteni, ha évi 21000 font felett keres az ember (az afölötti fizetés 9%-át kell mindig befizetni). Tehát nem fordulhat elő az, hogy munkanélküli vagy rosszul kereső embert földhöz vág a hitel. Ettől függetlenül azért ez nagyon sok pénz, azt nem árt észben tartani.
Cambridge-ben a megélhetésre minden EU-ból érkező diáknak jár évi 3500 font ösztöndíj, akinek a háztartásában élők összesen kevesebb, mint évi 25000 fontot keresnek. (Akinek ennél többet keresnek, az arányosan kevesebbet kap 50000 fontig, afölött ez nem jár).
Mindennel együtt kb. 4500-5000 fontból meg lehet lenni egy évben, így a szülőknek már nem kell annyira sokat hozzáadni a 3500 fonthoz.
Az előző hozzászólót pontosítanám. Az említett diáknak sem ingyenes semmi, csak kap egy (kifejezetten a 2004-ben az EU-hoz csatlakozott volt szocialista országokból érkezőknek járó) nagyon jó ösztöndíjat, ami kb. 9-10000 font egy évben (nem ugrik be pontosan mennyi). Ezt az ösztöndíjat csak egy college adja (Trinity College) a 31-ből, és az elmúlt kb. öt évben összesen három magyar kapta ezt meg, szóval erre nem építenék, azt viszont meg kell jegyezni, hogy nem teljesen világos, hogy mi szerint osztják ezt, látszólag néha szociális helyzet, néha versenyeredmények alapján adják (tehát nem csak az utóbbi alapján), de inkább csak randomnak tűnik az egész.
Oxfordban nem tudom, ez hogy működik.
hogy érdemes-e kimenni? Oxfordba és Cambridge-be igen, mert ezek tényleg a legjobb egyetemek. Máshova szerintem nem. Ha rendesen tanulsz, akkor egy jobb magyar egyetemről (BME, SZTE, SOTE, ELTE, kivéve büfészakok) kijőve pont ugyanolyan jó tudásod lesz, mint egy külföldi egyetem esetében.
Ha kérdésed van még, írj privátba!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!