Hogyan lehet finanszírozni a külföldi egyetemi oktatást? (Anglia, Skócia, Írország)
Áttanulmányoztam a külföldi diplomázás lehetőségeit, tudnivalóit. Kíváncsi vagyok külföldön egyetemi kurzust hallgatók véleményére különösen is.
Hogyan tudjátok a megélhetést finanszírozni? Skóciában ingyenes az oktatás, de a living costs legalább kb. 10,000 GBP egy évre. Van lehetőség maintenance loan-t felvenni, de az csak akkor, ha valaki már 3 éve Angliában él és elsősorban nem tanulmányi céllal töltötte azt a 3 évet.
Olvastam, hogy vannak, akik részmunkaidőben dolgoznak, egyetem mellett és azért elég jók az ösztöndíjak. Ez azonban mennyire fedezi a kiadásokat?
EU diákok kapnak ösztöndíjat?
Sziasztok! Köszönöm a válaszokat.
Az alapképzésért is fizetni kell (kb. 9000 GBP/tanév), viszont Skóciában valóban ingyenes.
A tandíjra EU-s diákok kapnak diákhitelt (tuition loan), ami - megjegyezném lényegesen jobb, mint a magyar diákhitel!!!
Viszont számolni kell a megélhetési költségekkel (szállás, étkezés, öltözködés, közlekedés, jegyzetek...), amire viszont szükség lenne egy másik diákhitelre is, amiből a megélhetést lehet finanszírozni (ez a maintenance loan). Ezt azonban már csak azok kapják, akik Angliában élnek legalább 3 éve, vagy angol állampolgárok. Tehát, ha valaki a letelepedés szándékával van kint (a 3 éves folyamatos kint tartózkodás egyfajta biztosíték erre).
Mint megtudtam, ha valaki nincs kint 3 éve, akkor is van mód, hogy megkapja a teljes csomagot, amivel felsőoktatási tanulmányait támogathatja (tandíjra hitel, megélhetésre hitel, és ösztöndíj-ami szintén nem kevés!). Ha valaki elkezd dolgozni és közben elkezdi az egyetemet, viszont a munkát az egyetem alatt sem hagyja abba, akkor részesülhet a teljes támogatásban, de azt minden évben igényelni kell.
Szia!
Már én is rengeteg mindent átolvastam, törvényeket stb. Hónapokig kutattam. Egy külföldi fórumon is kérdezősködtem, de végül ott is csak azokat a válaszokat kaptam, amiket kikutattam.
Tehát: EU-s diákok igényelhetnek diákhitelt a tandíjra (tuition loan). Úgy tudom bármikor lehet ezt igényelni, nincs angliai tartózkodáshoz kötve.
Viszont, a megélhetési költségekre (living costs: utazás, albérlet/kollégium, jegyzetek, étkezés, közlekedés...) csak akkor kaphatsz diákhitelt (maintenance loan), ha 3 éve már Angliában tartózkodsz folymatosan, és nem tanulmányi szándékkal, hanem munkavállalás szándékával. Tehát ha 3 évet ledolgozol és aztán úgy döntesz egyetemre mész, akkor kapsz teljes diákokat támogató állami csomagot: tandíj hitel, megélhetési hitel és ösztöndíj.
Megjegyezném, hogy nem kell megijedni a nagy tandíjtól. Ha az orvosi egyetemet nézed, Magyarországon sem sokkal kevesebb. Viszont sok angliai egyetem a top 400-as világlistán szerepel. Az egyetemek modernek, felszereltek. A képzés elismert. Orvosin pl. már a 2. héten "találkoznak" páciensekkel az orvostanhallgatók.
A diákhitel lényegesen jobb, mint a magyar!!! Mondhatni ég és föld!!! Angliában csak akkor kell fizetned a diákhitel részleteit, ha kb. a minimálbér kétszeresét (kb. 700.000 Ft/hó)megkeresed. Magyarországon viszont akkor is kell fizetned, ha nem keresed meg a minimálbért, sőt ha fizetést sem kapsz, akkor is fizetned KELL!
Diákhitel törlesztőrészlet Angliában: ha a fizetésed meghaladja a minimálbér kétszeresét, akkor azután kell 8%-t fizetned törlesztőrészletként, amennyivel meghaladja a fizetésed a minimálbért. (Tehát, ha keresel pl. 1.000.000 forintnyi összeget, akkor a 700.000 Ft után nem kell törlesztened 8%-t csak a maradék 300.000-nek a 8%-t, vagyis Angliában a törlesztőrészlet kb. 24.000 Ft ezen példa alapján.)
Törlesztőrészlet Magyarországon: a két évvel korábbi átlagfizetésed 6%-a után kell törlesztened, Diákhitel2 esetén ez lehet 11% is. Ha kevesebbet keresnél, mint a minimálbér, vagy nincs is fizetésed, akkor is KELL törlesztened. (Ha a fenti számokkal számolunk, akkor a törlesztőrészlet Mo.-n, jobb esetben is 60.000 Ft csak a DH1 után.)
Bocsi! Kicsit belemerültem. Csak egy kicsit idegesítő, hogy egyre nőnek a kiadások, és mindenki csak a pénzt akarja lehúzni az emberről, közben a fizetés csak csökken és az életkilátásaid romokban hevernek. Hogyan élhet meg Magyarországon pl. egy rezidens, miközben a hatalmas diákhitelt fizetnie kell, közben albérletet is fizessen, mert hál valahol lakni kell, ha egy távolabbi kórházban kapott helyet és emellett lehet fizetni még a reidensképzést (ha jól tudom az majdnem havi 100), ha nem vállalod el azt az irányt, ami hiánycikk (pl. patológia). Na, ezt hozza össze valaki a minimálbérből!!!
Írj egy privát üzit és akkor küldök egy fórumcímet, amin külföldi diákok vannak. Ott elolvashatod, milyen hitelekre számíthatsz és hogyan az Egyesült Királyságban.
Azért egy-két helyet beillesztek ide. Érdemes olvasgatni.
Sőt megfontolni, hogy érdemes talán azt a 3 évet kint ledolgozni, azalatt esti nyelvsuliban fejleszteni profi szintre a nyelvtudásod és a 3. évben kezdeni az egyetemet.
A 3. éved úgyis jelentkezéssel kell tölteni, meg egyetemi interjúkkal... szóval elrepül az az idő.
Ne haragudj, hogy ennyit írtam!
Nagyon szívesen!
Remélem segíthettem! Nos az orvosi hivatás és a pszichológia érdekel. Pszichológián belül pedig a klinikai szakirány. Én most azon gondolkodom, hogy lehet meg kellene csinálnom, amit leírtam. :)
És Te mire készülsz? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!