Hogyan lehet amerikai egyetemre ösztöndíjjal európából (a legegyszerűbben) kijutni?
Formatervezés érdekel. Idén fogok évet kezdeni egy soproni egyetemen ezen a területen.
Az erasmus elég népszerű, de USA ösztöndíjakról nem nagyon hallottam, van olyan aki kijutott így?
vegulis a kerdesre valaszolt, ti. a formatervezes a legtobb helyen az engineering school-ban van.
A szorosan vett kerdesre valaszolva: az Erasmus az EU-s program. Az USA pedig, mero fajdalom, sok hajlandosagot nem mutatott eddig, hogy belepjen az EU-ba.Hasonlokeppen, Erasmussal nem lehet menni japanba, es Braziliaba, de meg csak Ausztraliaba se.
Ha megcsinalod ott a BSc-t, akkor jelentezhetsz amerikai egyetemekre MA-ra, de azokra osztondijat kapni rendkivul nehez. PhD-re jellemzobb, hogy adnak penzt. Ehhez csillagos otos diploma, IELTS de inkabb TOEFL magas pontokra, GRE, szinten kozel tokletes pontokra, meg eroteljes extra tevekenyseg kell, OTDk, par publikacio, stb. Hogy pontosan mi, az az adott egyetemtol fugg, de az emlitett vizsgak mindenhova kellenek.
A valaszt megkaphatod, csak fogalmazz pontosabban :) Ha dikacsere egyezmenyekre gondolsz, amiben egy egyetem diakjai eltoltenek fel-egy evet egy masik egyetemen, akkor ilyen egyutt egyuttmukodesi nyilatkozatok termeszetesen szazaval vannak. Az, hogy milyen intezmenyekkel van cserekepcsolata az adott egyetemnek, alapvetoen az egyetem szintjetol fugg. Cambridge es Oxford egy eves cserediakkapcsolatai az MIT, Yale, CalTech, Stanford, Brown, stb. Egy UCL erosebb amerikai allami egyetemekkel van kapcsolatban, es igy tovabb. A jobb europai egyetemeknek vannak hasonlo kapcsolatai.
A problema ezzel az, hogy magyar egyetemeknek ilyen kapcsolatai nincsenek. Ti. ezek a kapcsolatok arra epulnek, hogy diakokat kuldesz, es diakokat fogadsz.
Esetleg ha valamelyik profeszornak vannak szemelyes kapcsolatai, es sikerult penzt is szerezni, akkor valami latogatas megoldhato, de intezmenyes keretek erre Mo.-on legjobb tudomasom szerint nincsenek.
Annyira nem kell megijesztgetni a kérdezőt :), négyes diplomával még be lehet kerülni jobb amerikai PhD programba, de csak nagyon jó szakdolgozattal vagy tanulmányokkal és ígéretes kutatási tervvel, plusz egy-két konferenciaelőadás és / vagy publikáció, konferenciaszervezés, esetleg tanítási / demonstrátori / szakmai gyakorlat nem árt. Nem mindenhol szabják meg a határt, hogy mi az a minimális GRE pontszám, amit el kell érni, de annak utána tudsz nézni az interneten, hogy mi az átlagos pontszám, amivel be szoktak kerülni. Nem minden PhD program követeli meg a GRE-t egyébként, de a legtöbb azért kéri. Annak is mindenképpen utána kell nézni az adott egyetem honlapján, hogy csak a TOEFL-t fogadja el, vagy az IELTS-et is.
Ha csereprogram keretében szeretnél kimenni, akkor a Fulbright ösztöndíjprogram háza táján keresgélj: [link]
Továbbá az is lehetséges, hogy vendéghallgatóként (visiting student) tölthess el fél vagy egy évet - erről az adott egyetem honlapján tudsz tájékozódni. Ezt viszont nagy valószínűséggel nem fogják neked finanszírozni, úgyhogy most az jön, mint a társasjátékban: csak nem a starthoz menj vissza, hanem az ösztöndíjprogramokhoz. :)
Igen, általában, de azért sikerülhet. Én vagyok az, akivel egy másik kérdésnél hosszasan csevegtél mindenféle amerikai egyetemi cuccról (legalábbis azt hiszem), és a te egyetemed "szomszédegyetemére" vettek fel 3.0-nak megfelelő GPA-val (olyan programba, ami kifejezetten erős azon az egyetemen és maga az egyetem is a legjobb helynek számít a szakterületemen belül), de mellette elég sok kutatómunkát végeztem, tanítottam, szakmai gyakorlatot csináltam, külföldi gyakorlaton voltam már diákként is - ezért lehet, hogy az én példám nem annyira tipikus.
Nem feltétlenül. Vannak top egyetemeken és erősebb state flagshipeken elvétve olyan PhD programok, amelyek kifejezetten erősek is, és mégsem követelik meg a GRE-t. Viszont azokon annyira számítanak az extra dolgok, hogy leszarják a standardizált teszteket :), persze IELTS / TOEFL mindenhova kell.
A GRE tényleg baromság, sok értelme nincs. Igazából azt szokták mondani, hogy be nem juttat az egyetemre, viszont ha nincs meg az a minimum, amit elvárnak, akkor meg se nézik a jelentkezésedet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!