Hogyan müködnek külföldön az egyetemek? Jelentkezés, ösztöndíj stb...
Balatonalmádon a DLSB kéttannyelvű gimnáziumba tanulok. Nemsokára el kell döntenem, hogy milyen faktokat szeretnék felvenni és azt is, hogy hol tervezem a jövőben a továbbtanulásomat.
A kérdésem többrétegű, mert nincsenek olyan ismerőseim akik ezen a téren informálták lennének.
Archaeology és Antropológia érdekel, és mindenképpen külföldön szeretnék tanulni.
Sok egyetemet láttam amik tetszenek, de nem teljesen értem a rendszerét ahogyan müködnek.
Hogy müködik a felvételi, hogyan lehet jelentkezni?
(Most példaképpen az Oxford és a Cambridge - i egyetemekről kérdezek) (tudom hogy ezekbe nagyon nehéz bekerülni, de csak példaképp hoztam fel)
Lehetséges ösztöndíjat kapni? És ha igen akkor hogyan?
Bárki aki ebben a témában egy kicsit is tudd segíteni, megköszönném. Csak egy alapvető magyarázást szeretnék arról, hogy például Angliában hogyan müködnek az egyetemek és mi alapján lehet felvételt nyerni, vagy jelentkezni.
Mert amit a honlapjukon olvastam, az nem 100%-ban volt érthető. Rengeteg szakszót és rövidítést nem értettem.
Nem tudom miért kell ilyen lenézően válaszolni egy kérdésre, úgy hogy az első mondatomban megemlítettem hogy kéttannyelvű gimnáziumba járok. Egyértelmű hogy nagyszintű angol tudásom van. Nem várom a "sült galambot". Nem a szavak jelentésével van gondom.
Ha semmilyen segítséggel nem tudsz hozzájárulni a kérdésemhez, semmi értelme sem volt ilyen negatív kommentet hagyni.
De remélem most jobban érzed magad emiatt. (-:
Itt nagyjából minden kérdésedre megtalálható a válasz az említett egyetemek weboldalain, tisztán, érthetően. Angliában diplomáztam, de nem, nem ismerem a szakot sem az egyetemet elsőkézből, de felmegyek mondjuk az oxfordi egyetem oldalára, és segítek értelmezni amiket találtam. Most lesz az első alkalom, hogy egyáltalán felmegyek a szak oldalára: (3 szavas google keresés eredménye)
Követelménynek magyarországi jelenktezőknek négy 5-ös, illetve legfeljebb egy 4-es érettségi szükséges. Egy emelt kötelező, de elvárt a két emelt, ami nyilván kapcsolódó tantárgyakból írod.
Ezen kívül minimum egy B2 angol nyelvvizsga is elég hivatalosan, de nyilván elvárt dolog a c1 vagy a c2, egy olyan awarding body által kiállítva, amit az adott egyetemen elfogadnak. A magyarországi oktatás nem tükrözi jól a nyelvtudást, ismerek valakit aki c1-el egy kenyeret sem tudna kikérni egy londoni piacon.
Gyakorlásképp vannak oxbridge egyetemi előadások youtube-on, ha totál elveszettnek érzed az egészet már pár perc figyelés után, akkor az azt jelenti, bőven van még tanulnivalód, nem megy az olyan "komoly" szinten mint ahogyan azt fent említetted valakinek. Az, hogy kéttanba jártál nem mentesít a gyakorlat alól, teszteld a tudásod élesben.
Nyilván kell nagyon jó referencia meg personal statement is egyébként, ami meggyőzi a kedélyéket. Az sem árt, ha részt vettél önkéntes dolgokban.
Egyébként nem tudom biztosan rákerestél-e egyáltalán egyik példaegyetem oldalára, de ez a szak amit kinéztél, úgy néz ki, hogy a jelentkezők 72%-a lett behívva interview-ra, amiből végül mindössze 24%-ot vettek fel, ami amúgy kb 26 főt jelent.
Mik az anyagiak? Az UK már nem az EU része, így durván megváltoztak a dolgok. Ha van letelepedési engedélyed és legalább 3 évet kint éltél a szak kezdete előtt, mindössze évi £9,250-be kerül évente. Egyébként ez egy 3 éves képzés. Ebben az esetben kapsz kedvező diákhitelt is.
Viszont mivel feltételezem nem akarsz kint élni 3 évet mielőtt jelentkezel, így (most figyelj) évente 28,370 ropogós angol fontot kell kiperkálni szorozva hárommal. Ebben az esetben tudtommal diákhitelt sem kapsz nemzetköziként.
Erre rájön a lakhatás, csak a kollégium olyan £80-£130 körül szokott lenni hetente (nem, nem havonta), de eltérhet. Ezen felül enned és élned is kell.
Hogy van-e ösztőndíj? Nem tudom, nézd meg a weboldalukon a bursary pontokat. Annyiban segítek, ne nagyon reménykedj, illetve ha van is, a tandíj töredékét futja majd ki, valamint az hogy pont te kapod meg, annak is elég kevéske az esélye, hisz többszázan versenyezgetnek érte.
Egyébként a cambridge-i egyetem is nagyon hasonló ezekben a dolgokban amiket leírtam, nem nagyon üt el. Sőt, általánosságban az összes angol egyetem rendszere hasonló lehet így a hitelt meg a menetet nézve, csak éppen másak az érettségi követelmények (például megendednek három négyest is), meg talán picivel olcsóbb is lehet a nemzetközieknek a tandíj nem oxbridge egyetemeken, de nem sokkal.
Hogy hogyan jelentkezz?
A weboldal alján elkerülte a figyelmed a nagy kék "APPLY" gomb? Pontosan úgy kell jelentkezni, hogy rányomsz és követed a lépéseket, majd magánúton intézed a 16 talicska pénzt meg a diákvízumot magadnak. Nagyjából ennyi a jelentkezés menete.
Én nem mennék Angliába már a Brexit után, brutálisan drága lett ott tanulni. Inkább más országokban nézelődnék a helyedben, nagyon jó képzések vannak ingyenes/megfizethető egyetemeken.
Én Leidenben tanulok régészetet, arról tudok mesélni, ha érdekel. Világszinten 10. helyre sorolják a képzést, miközben elég könnyű bekerülni és mindössze évi 2200 euróba kerül. (Mondjuk az igazsághoz hozzátartozik, hogy főként a kutatás az erős, nem az oktatás.)
Milyen korszak, téma érdekel? Minden egyetemnek vannak fő profiljai a régészeten belül, érdemes azt is figyelembe venni.
5. Válaszoló
Köszönöm, szívesen meghallgatnám ha tudnál egy kicsit róla mesélni, mert nagyon érdekel.
Csak sajnos körülöttem a legtöbben csak lenézően kezelik, hogy a régészet érdekel és mindenki azt mondja, hogy sosem leszek az. Ezt elég lelombozó hallani. :( De emiatt semmiképp nem fogom feladni.
Főleg, hogy a 4. válaszoló úgy állította be mintha nem is fordítottam volna rá egy kis időt sem, hogy megnézzem az oldalt. Egyáltalán nem tudhatja mennyi utánaolvasást csinálok így csak bántásnak hangzik hogy ilyen hangsúllyal ír. Még fiatal vagyok, nem egy 18 éves aki jövőre éretségizik és már tudnia kellene hogy müködnek a dolgok.
De azért köszönöm amiket leírtál, a felét ennek én is tudtam mert elolvastam az oldalon, csak gondoltam ha kiírom gyakori kérdésekre akkor majd olyan is lehet megtalálja aki esetleg odajárt és el tudja mesélni az egész procedúrát ahogy ez történik vagy az ő tapasztalatait.
A pénzzel kapcsolatba is tisztában vagyok, hogy nagyon durva összegeket kell fizetni. De ezt a két egyetemet pont azért csak példaképpen hoztam fel mert ezek nagyon híresek arról hogy ott van ilyen képzés. Ezért is kérdeztem rá az ösztöndíjra, mert láttam az oldalon, hogy van egy fajtája Magyarországra is de nem tudom pontosan hogyan müködik mert több információt róla már nem írnak.
Az angol tudással kapcsolatban nem felvágásnak szántam amit mondtam, hanem elmagyarázni hogy lehet hogy még csak a középszinten vagyok de az éretségim mellé a gimim miatt 100% hogy meg fogom kapni a felsőt is (mert tudom, hogy ez nagyon fontos ahhoz hogyha külföldön szeretnék magammal valamit kezdeni) szóval ezzel kapcsolatban ezért sem kérdeztem semmit mert ez egyértelmű számomra.
Ha valaki tud arról, hogy milyen más egyetemekkel járnék jobban pénz, bekerülés szempontjából akkor nagyon megköszöném ha olyan tudna írni akinek tényleg van vele tapasztalata. Mert én is fel tudok menni a Google-re hogy beírjam és utánakeressek. A saját véleményekre vagyok gyakori kérdéseken kíváncsi. Mert előtte a saját utánakeresést egyértelműen már megtettem.
Elfelejtettem válaszolni az 5. válaszoló kérdésére.
A Classical Archaeology és Ancient History érdekel leginkább, ezért ezek után a weboldalukon az egyetemeknek is utánanéztem.
Még a Bioarchaelogy-t és a palaeontology - t is érdekesnek találom.
Rengeteg könyvet megvettem a témákkal kapcsolatban angolul és magyarul is egyaránt ezért majd miután mindent elolvastam, azután fogom tudni jobban, hogy melyikhez húz a szívem leginkább és majd az a téma/korszak írányába kezdek jobban nézni egyetemeket.
A Bioarchaeology-ra tudom ajánlani Leident, Classical Archaeology témában viszont úgy tudom, hogy a Vrije Universtiet Amsterdam erősebb. Ők kimondottan az antikvitásra és a klasszikus korra fókuszálnak a kezdetektől (bár nálunk is lehet tanulni).
A paleontológia pedig teljesen más terület. Külföldön nem tudom hogyan működik, de Magyarországon a geológián belül lehet tanulni.
Én mesteren tanulok, szóval azzal kapcsolatban nincs tapasztalatom, hogy mik a középiskolai elvárások a felvételi során. A weboldal szerint az utolsó 2 év jegyei számítanak és az érettségik, de többet nem találtam. Nyelvvizsgából viszont biztosan IELTS (overall 6,5 legalább), TOEFL vagy Cambridge kell, mást nem fogadnak el. Nekem is csinálnom kellett egy új vizsgát, hiába volt már felsőfokúm. Ami általános dolog a nyugati egyetemeknél, hogy a CV-d is számít a felvételi során, nem csak a tanulmányi eredményeid. Szóval minden kapcsolódó munkatapasztalat, ásatási gyakorlat, önkénteskedés növeli a bejutási esélyeidet. Simán megkereshetsz 1-1 régészt a környező múzeumokból, hogy szeretnél részt venni egy ásatáson, simán igent mondanak erre, ha van lehetőségük fogadni. A kötelező önkéntes óráidat is lehet el tudod tölteni egy múzeumnál, ahol van régészeti anyag. Illetve tudok olyanról is, hogy nyári munkásokként diákokat foglalkoztattak egy múzeumnál lelettisztítása egy ásatás közben. Ezek mind-mind értékes tapasztalatok lehetnek számodra is, illetve az esélyeidet is növelik a külföldi egyetemeknél.
Ha van konkrét kérdésed, akkor írj nyugodtan.
Köszönöm szépen.
Megfogadtam a tanácsod és írtam egy emailt a Magyar Nemzeti Múzeumnak, mert az ő oldalukon leírták hogy van lehetőség az iskolai közösségi szolgálatra.
Szívesen hallanék bármilyen tapasztalatot vagy történetét ami veled történt míg régészettet tanultál az egyetemen. Mindenre kíváncsi vagyok. :)
Mostmár tényleg meggyőződtem arról, hogy te nulla kutatást szántál a dologra.
Szerintem megnéztél két múmia filmet meg hallottál az oxbridge egyetemekről és idelöktél nekünk egy értelmezhetetlen kérdést, aminek se füle se farka. Olyan szempontból értelmezhetetlen, hogy te megkérdezel valamit, de miután választ kapsz, még a szegény válaszoló aki esszével segített neked, meg le is oltod hogy köszi a semmit, de ezt amúgy tudtam.. :DD
Akkor minek kérdezted meg egyáltalán ezeket a dolgokat? Most akkor mégsem akarod tudni rá a választ? Ja, hogy ki lettél oktatva és neked is kellemetlen a dolog.
Szerintem nem árulok el nagy titkot, de felejtsd el az egészet.
Egyébként meg profi vagy angolból, miért itt kérdezősködsz? Bár olyan dolgokat kérdeztél, amik tök egyszerűen megvannak fogalmazva az általad említett egyetemek weboldalain, mostmár próbálnád szépíteni a dolgokat, hogy persze te mindent is tudsz, hisz pro google researcher is vagz, csak személyes tapasztalat kell (mostmár). Miért nem student portal-on érdeklődsz angoloktól?
Épp előbb lett említve milyen nehéz bejutni és milyen kevesen járnak rá, de te a magyar gyk-n érdeklődsz olyan dolgokról amik számodra nyilván tiszták.. :D 🤦♂️
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!