Szerintetek a hagyományos matematikus szak vagy a gazdasági matematikai elemző a piacképesebb?
Végülis már mind1, mert már bent vagyok az egyetemen és a hagyományos matematikus szakot választottam, de azért kiváncsi vagyok a véleményetekre.
Azért választottam ezt, mert ebben az országban, ahol élek (Észak-Európa) nekem nem tűnt fel, hogy létezne gazdasági matematikai elemző, aztán lehet csak elsiklottam felette, pedig 100x átnéztem az itteni felvit, szóval szinte biztos,hogy nem létezik.
A családom szerint jó lesz, ha a biztosítási matematikai alszak mellé felveszek más tárgyakat is, hogyha minden kötél szakad tudjak tanárként is dolgozni, a pedagógiát is elvégzem mellé, itt a tanárok nagyon megbecsültek és jól keresnek, de elsősorban a banki/biztosítási szektor érdekelne, viszont annyira már nem érdekel, hogy "sima" közgazdász legyek, tehát, hogy csak azt tanuljam szinte 5 évig. Itt a szakok 99%-a osztatlan. Tehát el tudom képzelni, hogy egy bankban dolgozzak, de meg akarom hagyni magamnak a lehetőséget, hogy más felé is tudjak lépni.
Azonban nagyon szemeztem a gazdasági matematikai elemző szakkal is, de ahhoz Magyarországra kellett volna költöznöm. Itt a matematikus szak osztatlan. Még nagyon az elején vagyok a dolgoknak, nem zárom ki, hogy esetleg elmegyek más irányba, de elsősorban a biztosítási matematika érdekelne.
Az alapdiploma amit szerzel, az tényleg csak az alapokat adja meg a későbbi karrieredhez. Soha nem volt még annyira aktuális a "lifelong learning", mint manapság... tehát nem a most végzett szakod mondja ki az utolsó szót. Fogsz te még arra tanulni mindenfélét.
A matematika szak nagyon jó alapot ad rengeteg mindenhez. Nekem van egy matematikus kolléganőm nagyvállalati stratégián, ő például csinált a matek mesterszak után egy MBA-t és ezzel vidáman menedzserkedik már 20 éve... nagyon sokféle foglalkozásban láttam már matematikust ülni...
Ne feledd, hogy matematikusként a "dolgok nehezén" már túl leszel, és innen kezdve sokkal egyszerűbb lesz bármilyen numerikus dolgot megtanulni... tehát ha éppenséggel tényleg a banki szektorban szeretnél dolgozni, ahova egyébként teljesen jó a matematikus diploma úgy ahogy van, de maximum rátolsz egy banki és biztosítási elemző mesterszakot, akkor máris super powerrel vagy felvértezve... ugyanígy, ha később rájössz, hogy cyber securityvel szeretnél foglalkozni, vagy mesterséges intelligenciával, mindenhova nagyon jó alapokat ad a matek szak...
A szülők tanácsát általában egyszerre érdemes megfogadni és fenntartásokkal kezelni. A szüleid feltehetően az én generációm, és a mi generációnk még nem egészen érti, miért tartoznak a matematikus és fizikus diplomák a legértékesebbek közé a modern gazdaságban. (A "mi időnkben" ezek még kb. bölcsész-ruhatár szaknak számítottak... a szocializmusban ezekkel a diplomákkal csak éhenhalni lehetett...) Innen nézve érthető, miért erőltetik a tanári végzettséget a szüleid (mivel a szocializmusban ez volt a matematikus diploma egyetlen értelmes hasznosítása). Egyébként pluszban tanulni soha nem rossz ötlet, és szerezni még tanári végzettséget (is) pláne nem rossz ötlet, még jól jöhet! Én pl. a munkahelyemen (nagy multi stratégiai osztálya) az oktatási programjainkért is felelős vagyok, tréningeket tartok, és a pedagógusi véna nagyon jól jön itt... egyetemen is tanítok folyamatosan a munkám mellett... tanítani klassz dolog!
Visszatérve: ne gyötörd magad azzal, hogy a közgazdász-matematikus jobb lett volna-e vagy nem. Teljesen jó a matek szak, inkább azzal törődj, hogy azt tanuld meg nagyon-nagyon rendesen, illetve tanulj meg például mellette rendesen programozni! Ez utóbbi nagyon komoly előny a munkaerőpiacon, illetve nézegess álláshirdetéseket pl. az indeed-en vagy linkedin-en, hogy melyek tetszenek, és nézd meg, miket kérnek hozzá... Pl. egy Python/C++ kombóval tutti nem fogsz mellé... stb. stb. Nagyon jó alapokat ad egy matek szak, nyugi.
1. Köszönöm szépen a kimerítő választ, felpontoztalak.
Én is valahogy így kezdem már látni, elvégzem a biztonság kedvéért a pedagógiát is, meg néhány alszakot mellé, illetve tanulom szorgalmasan a nyelveket. Néhányat már beszélek felsőfokon, de azokat szinten is kell tartani, az is munka, bár itt viszonylag könnyű.
Igazából a banki szakma csak onnan jutott eszembe, hogy mi van, ha esetleg nem tudnék az egyetemen maradni (cél a PhD) és akkor mihez is kezdenék? És ekkor merült fel, hogyha nem lehetne az egyetemen maradni, akkor egy gimibe vagy egy bankba elszegődni. Még előttem se teljesen tiszta merre is mehetnék ilyen végzettséggel.
Abban teljesen egyetértek, hogy életünk végéig kell tanulni, ez nem is volt kérdés és igazából nagyon szeretek tanulni, szóval az se zavarna, ha utána el kellene még ilyen-olyan képzéseket végezni, de azt nem tudom, hogy egy mester képzésre is szükségem lenne még, hisz már ez eleve egy osztatlan, ami a mestert is magába foglalja, meg jó volna minél előbb a PhD-t elérni, aztán dolgozni, de munka mellett még el tudom képzelni, hogy tanuljak.
Lehet a programozásra is érdemes lenne ráfeküdni, de attól talán azért még mindig jobban érdekel a banki szféra. Igazából elég sok mindenre nyitott vagyok, majd meglátjuk merre sodor az élet.
Programozás alatt numerikus programozást értettem, természetesen, és ez is kell természetesen a banki melóhoz! A banki melóhoz leginkább statistical machine learning kell, azt pedig leginkább Pythonban és R-ben csinálják, az algoritmusok meg C-ben van írva.
De ahogy nézem a stockholmi matek kurrikulumot, itt is van bőven programozás: [link]
... sőt átnézve az alábbiakat, elég tisztességes mennyiségű programozás van, a szak fele az...
Programmeringsteknik för matematiker GN, 7,5 hp
E szerint pl. Pythont fogtok tanulni:
Stokastiska processer och simulering I, GN, 7,5 hp
Stokastiska processer och simulering II, GN, 7,5 hp (S)
(nem tudom ezt éppen milyen programmal vagy nyelven csináljátok)
Statistisk databehandling, GN, 7,5 hp (S)
(ez se kockás papíron megy ceruzával...)
Introduktion till maskininlärning, GN, 7,5 hp (D) -- ugye hogy ugye? Vagy R, vagy Python...
Databaseteknik, GN, 7,5 hp (D)
Ezt se papiruszon toljátok lúdtollal...
Programmeringsparadigm, 7,5 hp (D)
Szintén programozás...
Aztán látom vannak itt még haladóbb kurzusok is, pl kriptográfia:
... egyébként amit keresel, az az aktuárius foglalkozás (actuary): [link]
Ez gyakorlatilag statisztikai modellezés, amit mondom R-ben, Pythonban esetleg SAS-ban csinálnak, úgyhogy nincs más dolgod, mint a matek szak mellett ráállsz vagy az R-re vagy a Pythonra és azt nagyon durván megtanulod. Tipp: azt tanuld, amit az egyetemen tanítanak, és ahogy látom ez nálatok a Python.
Mestertipp: szerezd be ezt a könyvet: [link]
Tölsd le a könyv interaktív notebookjait:
Tölts le a gépedre egy Anaconda disztribúciót:
... és indítsd el a Jupyter notebookot. Keresd meg vele a letöltött és kicsomagolt fájlokat, és indulhat a tanulás! Nagyon klassz könyv, lépésről lépésre megtanít mindent, és marha jó szórakozás. (Kiteszed magad mellé a könyvet, a gépen megnyitod a Jupyter notebookban a vonatkozó fejezetet, és szépen végigrágod magadat rajta a nyáron.) Ehhez nem kell egyetemre járni, de nagyon-nagyon hasznos skillt tanulsz meg vele!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!