11.-es vagyok,Romániában élő, jövőre kellene jelentkeznem egyetemre. Külföldön gondolkodom, pontosabban Anglia.Nos, első kérdésként, hogyan veszik figyelembe az érettségit? Hogyan mukodik a korai jelentkezés, amikor még nincsen eredmény? Bővebben 👇.
A kérdéseket laikusként kérdezem, most informálódok az ügyben.
Tehát én emelt szintű matematika,magyar, román, illetve informatika érettsegit teszek. Az a kérdésem,hogy ezekből melyeket veszik figyelembe egy esetleges informatikai kurzusra jelentkezés esetén? A románt, meg a magyart gondolom nem. Így hát marad az informatika, meg a matek,illetve az angol c1es szintű nyelvvizsga. De mint ahogy az elvárásoknál is írja, AAA,tehát három vizsgatárgyról vwn szó, ebbe meg az angol gondolom nem számit.
Másodkérdés pedig, a jelentkezési határidő legtőbb egyetemre január 15. Viszont az érettségi júniusban íródik meg. Ez hogyan müködik pontosan, külföldiek számára? A válaszokat előre is köszönöm.
Szia!
Kezdem a második kérdéssel, úgy talán jobban össze tudom fűzni.
A jelentkezésnél leadsz egy Personal Statementet (ami egy oldalnyi szöveg arról, hogy ki vagy, és miért akarod az adott tárgyat tanulni), egy tanári ajánlót, valamint a tanárod által jósolt érettségi jegyeidet (Predicted Grades). Anglia egy célország a felsőoktatásban, ezrek mennek oda minden évben külföldről, tehát nem kell aggódni az érettségid akkreditációján: a UCAS nevű központi felvételi rendszerben egyszerűen ki kell választanod, hogy román érettségit teszel, és megadni hogy milyen tárgyakból.
Miután leadtad a jelentkezésed (maximum 5 egyetemre), pár hónapon belül kapsz minden helyről vagy egy visszautasítást, vagy pedig egy feltételes felvételi ajánlatot. Ez a saját érettségi rendszeredben mondja el az elvártakat; egy magyar érettségihez például azt, hogy a tárgyakból legalább négyben szerezz ötöst, és az emeltszintű matek legyen egy 80% felett - szerintem a román rendszerben is hasonló. Plusz adnak egy nyelvvizsgakövetelményt is. Amennyiben ezeket teljesíted, fel vagy véve, és tárt karokkal várnak szeptemberben.
A felvételid miatt tehát nem kell aggódnod, ha egyszer leülsz a UCAS elé kitölteni a jelentkezést, a weboldal végig fog vezetni a folyamaton. Ami aggodalomra ad okot, az a Brexit, és hogy hogyan fognak erre reagálni az egyetemek. Ugyanis jelenleg úgy tűnik, az EU-s diákok elvesztik a 'Home Fee Status'-t, ami annyit tesz, hogy a tandíj szempontjából ugyanúgy kezelnek, mint egy brit diákot. Nekik (Nekünk) van egy nagyon kedvező diákhitel konstrukció, ami sokkal inkább egy 'income share agreement' (olvass utána, mit jelent). Egy fillér tandíjat nem kell fizess, csak ha elvégezted az egyetemet, akkor amennyiben a fizetésed egy határ felett lesz (~26 000 GBP / év), akkor a határ feletti összeg 9%-ával tartozol nekik. (Ez 30 évig VAGY a hitel törlesztéséig érvényes). Csak hogy adjak némi fogódzkodót, ha havonta 1 336 000 forintnyit keresnél (40 000 GBP /év), akkor havi kemény 100 GBP-t kellene törlessz, ami... nagyjából semmi. Ha pedig 26 000 GBP-t keresel, akkor pontosan semmi. Aki viszont nem 'Home Student', annak kb. háromszor annyi a tandíj, és nem nyújtanak ilyen kedvező lehetőséget a fizetésre, olyankor előre, zsebből kell prezentálni a jellemzően 25 000 GBP körüli éves tandíjat. Hogy erre reagálnak-e valamilyen módon az egyetemek, nyújtanak-e új ösztöndíjakat az EU-s diákoknak, az a következő évek nagy kérdése.
Remélem sikerült megválaszolni, és keress nyugodtan további kérdésekkel - igaz én Magyarországon érettségiztem, de angol egyetemen tanulok informatikát, szóval pár dologban tudok segíteni eligazodni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!