Ahhoz, hogy fotósként dolgozhassak milyen papírra és/vagy végzettségre van szükségem?
adminisztratív követelmény ma Magyarországon a Fényképész és fotócikk kereskedő OKJ képesítés, vagy ezzel egyenértékűként elfogadott magasabb szintű fényképezést nevében is viselő főiskolai/egyetemi diploma. rendszeres probléma, hogy a Vizuális kultúra és egyéb nevű diplomákat nem fogadják el, hiába volt ott része a tananyagnak a fotózás is, ha a névből nem derül ki egyértelműen, hogy az fotózásról zsólt, akkor a kormányhivatal reklamál miatta.
a képesítés "csak" ahhoz kell, hogy saját vállalkozásban számlázhass fotózás címszó alatt. érdemes mindenképpen beszélned a könyvelőddel, hogy ő milyen megoldásokat tud javasolni, hogy más címszó alatt is számlázhass ilyesmit, illetve hogyan tudsz máshogyan számlázni, ha nem saját egyéni vállalkozásban teszed azt.
például nincs szükség az OKJ papírra, ha van alkalmazottad megfelelő képesítéssel, vagy ha te vagy alkalmazott egy olyan vállalkozásban, amiben másnak megvan a szükséges képesítése. alkalmazottként egyáltalán nem szükséges fotós végzettség hozzá, hogy bármilyen fotózást végző munkakörben dolgozz. ehhez egyedül az kell, hogy a munkáltatódnak megfeleljen a tudásod, vagy ő maga hajlandó legyen a hiányzó dolgokra téged megtanítani. ez egyébként is nehezen elkerülhető, mert ahány munkahely, annyi féle dologgal és módon dolgoznak, így mindenképpen kénytelenek a saját munkamódszereik szerinti munkavégzésre kiképezni téged - persze egyáltalán nem mindegy, hogy milyen kiinduló tudásszintről kell felhozniuk a nekik megfelelő szintre. ideális esetben azért az alapokat nem a munkahelyen kéne megtanulni.
papír=végzettség, ugyanis a papír igazolja, hogy megvan a szükséges végzettséged. ha van végzettséged, akkor kapsz róla papírt. ha nincs papírod, akkor végzettséged sincs. ha elveszik a papír, amit a végzettségedről kiállítottak, akkor is van hivatalos nyoma és tudsz a papírról hiteles másolatot kiállíttatni.
tudás =/= papír (nem egyenlő), mert a tudást megszerezheted iskola rendszeren kívül akár önképzésben is (bár azért csak erre hagyatkozni nem biztos, hogy érdemes). képzési rendszeren kívüli oktatáson is tanulhatsz, ahol akár az OKJ-nél színvonalasabb tudást is adhatnak, viszont mivel papírt nem adhatnak, így azzal a képzéssel csak a tudásod gyarapodik, vállalkozni önmagában azzal nem leszel jogosult.
egy papírt adó iskolában is elvégezheted az OKJ tanfolyamot úgy, hogy aztán nem feltétlenül teszed le a záróvizsgát, ami feltétele a papír és így a végzettség megszerzésének. (persze hülyeség egy sulit végigcsinálni és aztán kihagyni az elvégzését igazoló papírt adó záróvizsgát, de ettől még van, aki elköveti - bár általában inkább csak akkor szokták, ha rájönnek a végére, hogy mégsem ezen a területen akarnak elhelyezkedni).
OKJ képesítést szerezhetsz iskolai rendzerű képzésen (ilyen a Práter utca és talán a többi már említett iskola is), ami egyrészt bizonyos kor alatt talán ingyenes, vagy olcsóbb és ad diákigazolványt is. felnőtteknek és talán estin azt hiszem, hogy mindenkinek fizetős, de kérdezd meg tőlük. illetve ők valószínűleg évente csak 1 évfolyamot indítanak szeptemberben (max. mégegyet január körül, ha van kereszt féléves képzésük is).
egy csomó fotós suliban tartanak OKJ képzéseket, amik nem feltétlenül illeszkednek a normál tanév kezdéshez, bár úgy hallottam, hogy megcsappant az OKJ képző helyek száma és a képzések színvonalát is sok kritika szokta érni.
olyan suliról is hallottam (neten találtam tök véletlenül), ahol szintfelméréssel kezdenek és ha már elég sok mindent tudsz, akkor azokat a szintű tárgyakat, részeket, amiket már tudsz kihagyhatod, így olcsóbb is lehet a képzés és hamarabb is el tudod végezni. viszont ennél a sulinál pl. valami 800 ezer forint a teljes OKJ képzés, szóval fene tudja, mennyire olcsó és hogy a magasabb tudásszinttel mennyit lehet belőle megspórolni.
elvben az sem lehetetlen, hogy valahol csak a vizsgát kelljen letenned és a tudást előtte akár gyorstalpalón is megszerezhesd, de hogy hány helyen és milyen áron nyújtanak erre lehetőséget, arra tippem sincsen. korábban hallottam ilyen lehetőségről is, de nem tudom, hogy még létezik-e. elvben egy pár éve átalakították az OKJ képzést, de hogy jobb lett-e tőle bármi, azt nem tudom.
az viszont egészen biztos, hogy nem az OKJ papír lététől vagy nem lététől függ az sem, hogy jól tudsz-e fotózni és az hogy üzletileg sikeres leszel-e, az meg még attól sem feltétlenül függ, hogy jól tudsz-e fotózni. én ismerek egy rakás tehetséges fotóst, akiknek egyáltalán nem megy az üzlet és elhagyják a pályát, inkább másból élnek. persze ismerek olyan jó fotósokat is, akiknek jól megy az üzlet (ők vannak kevesebben) és ismerek egy csomó középszerű vagy kifejezetten gyenge fotóst is, akiknek meg hol jobban, hol rosszabbul, de megy az üzlet. ugyanis az, hogy jók-e a képeid még nem jelenti egyértelműen azt, hogy meg is tudsz belőle élni. ahhoz is értened kell, hogyan tudod pénzzé tenni a tudásodat és olyan árat kérni érte, amiért meg is éri dolgoznod. ezt meg általában nem tudják (talán nem is lehet) az iskolákban megtanítani. legalábbis biztosan nem a fotós iskolákban tanítják ezt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!