Véleményetek szerint fotósnak tanulni elég egy szakmai képzettség is, vagy inkább diploma, ha munkát mindenképp kapnék (valamelyik) elvégzése után?
Teljesen felesleges 3 évet rááldoznod alapképzésen, hogy fotós legyél.
Ma már egy jobb tanfolyamon többet tanulsz, mint a fősulin! (Jártam egy fotós tanfolyamra és ott mondta a tanárom, hogy volt egy diákja, akkor fősulin fotográfiát tanult, de mivel szinte alig tanultak értékelhetőt, ezért eljött a tanfolyamra.)
A fotózást hobbiból is simán meg tudod tanulni, főleg, ha van háttérszeled, aki tud segíteni neked.
Ha meg csak papírra van szükséged, akkor azt megkapod egy tanfolyam után is.
Manapság már nagyon sokan fotóznak, így szinte majdnem telített a szakma.
Javaslom inkább, hogy értelmesebb alapszakon gondolkodj, ha fősulira szeretnél járni.
vannak azért hiányszakmák, amik iránt nagyobb a kereslet, mint a kínálat. na meg ugye az is számít, hogy mennyire vagy jó az adott területen és mennyit lehet vele keresni, ha sikerül elhelyezkedned, mert hiába van nagy kereslet, ha ez nem párosul fizetőképességgel. legjellemzőbb példa erre ma Magyarországon az egészségügy és az oktatás. igény volna, csak tőke nincs.
sikerágazatok közt leginkább az informatikát szokták emlegetni, persze nagyon nem mindegy, hogy azon belül mi mindenhez értesz, mert egy alap szintű általános rendszergazda iránt nincs akkora igény, mint a specializáltabb tudású informatikai mérnökökre, programozókra, stb. ráadásul az informatikai állások jó része lefelé kompatiblis, így a nagyobb, specializáltabb tudással simán el lébecolsz egy darabig egy alacsonyabb szintű állásban is (és közben akár egy másik specializációra is felkészülhetsz, hogy jobb esélyekkel léphess tovább), míg fordítva esélyed sincs.
a fotózás világszerte átalakuló ágazat és rohamosan romlanak a benne rejlő megélhetési és elhelyezkedési lehetőségek is. persze attól is függ, hogy a fotózás melyik területéről van szó, mert a természetfotós, sajtófotós, tárgyfotós, esküvői fotós, divatfotós mind ugyanúgy fotós, de egészen mást, más eszközökkel, máshogyan és általában teljesen más üzleti konstrukcióban is csinálja. viszont az mindegyiket ugyanúgy, legfeljebb eltérő mértékben érinti, hogy ma már szinte mindenki fényképez, egyre többen akár ingyen is fényképeznek ismerősnek is, de akár a munkáltatójuknak, vagy akár bárki másnak is és ezrével ömlenek az emberekre a képek a netről, emiatt fizetni is egyre kevésbé akarnak érte.
csak fotózásból megélni egyre rosszabbak az esélyek, ezért ma a jövődet építeni rá már egyáltalán nem biztos, hogy érdemes - de még ha minden áron ezt akarod, akkor is jobb érvényesülési stratégia egy másik (informatikai, műszaki, gazdsági, stb) szakmára alapozni a megélhetésed és csak mellette felfejleszteni a fotós tudásod. így lehet egy erős, jól fizető főállásod addig is, míg a fotózásból megélhetést tudsz felépíteni, a szakmáddal támogathatod a fotós bizniszed, ha beindul az üzlet és így jobbak az esélyeid a fotózásból megélni, mintha nem értenél semmi máshoz, csak a fotózáshoz. ha pedig végül mégsem jönnének be a fotózásba vetett reményeid, mint annyi más fotósnak, akkor tőlük eltérő módon neked még ott lehet a másik szakmád menekülési lehetőségnek. hidd el, hogy sok fotós irigyelni fog érte, hogyha neked nem a jeges vízbe lógó lábbal kell majd azon törnöd a fejed a sűllyedő hajón, hogy vajon mi másból tudnál megélni a fotózáson kívül...
de ha ott a családban a fotós háttér, akkor miért nem vele beszélgetsz a szakmai érvényesülési lehetőségekről és annak buktatóiról?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!