Mi a velemenyetek a Kulcsar Akademiarol?
Hitelesnek valóban hiteles, mert felépített egy céget, csak nekem az a bajom vele, hogy kicsit olyan kilencvenes években megragadt boomer felfogást érzek rajta. A tipik elavult mindsetet erőlteti sokszor, már amennyit tiktok videókban láttam róla, mert a teljes előadásokra nem fizettem még elő, de sok minden fent van részletekben tiktokon is.
Nekem pl. az nem tetszik, hogy ő kb úgy adja elő magát, mintha az egyetlen járható út az lenne, amit ő csinál, és csak úgy lehet sikeres valaki, mindenkinek mindenáron növekednie kell, nem szabad megállni stb. Az meg se fordul a fejében, hogy valaki csak stabil megélhetést szeretne, és nem akar céget építeni. Egy videóban a fodrászra is azt mondta, hogy ő nem vállalkozó, hanem számlás alkalmazott, akkor vállalkozó, ha szalonokat tart fent, alkalmazotrakat dolgoztat benne stb. Bmeg, jóhogy nem már céget épít egy fodrász, ha csak fodrászkodni akar a saját szalonjában. Pl. ezek miatt nem nagyon tudok azonosulni vele.
A másik meg, amikor egy videóban ecsetelte az életkorokat, vhogy úgy volt, nemtom pontosan felidézni, hogy huszonévesen kezdő vagy, harminc évesen projektet kapsz, negyven évesen középvezető, ötven évesen vezető, 60 évesen vezérigazgató stb vagy nemtom, meg 70 felett atyaisten stb. Ekkora boomer mentalitást 2023-ban, mintha ezt az őseink mondták volna, akik még a 90-es években ragadtak elmében. Kezdjük ott, hogy ma már értelmesebb úgy tervezni, hogy 60 fölött ki tudja élünk-e még. A másik meg, amiket értelmesebb amerikai üzletemberek már régóta pofáznak, és ma már elért ide is és példa is van szerencsére erre, hogy fiatalon kell meggazdagodni, mert egy vén sz.r mit tud kiélvezni a pénzén? Ha 60 éves rohadó szövetként ülsz egy Porscheban vagy egy Ferrariban derékfájdalmakkal, mit tudsz csinálni? Vagy mit érsz vele?
Meg a másik, hogy sokszor hallom azt tőle, hogy egyszerre egy dologra kell koncentrálni, ne vonja el a figyelmed semmi a cégtől stb. Ne foglalkozz részvénnyel, kriptóval, befektetésekkel stb. Ez még valamilyen szinten jó tanács is, csak nem a XXI. században, ahol legalább 3 lábon kell állnod, ha nem akarod, hogy egyszer csak kirántsák alólad a szőnyeget. Nemtom mi baja a boomereknek a kriptóval sem, csak azért mert nem értenek hozzá, és nyomják a mantrát, hogy piramisjáték, kidurrant stb. Aztán valahogy még minsig itt van és egyre elterjedtebb.
6-os:
- az út, amit "előad" egy olyan út, ami járható. Nem mindenki akar milliárdos vállalkozást vinni, mert nem is lenne képes rá. Van, akinek elég ha megtermel havi 1-1,5 millió forintot, ezzel nincs is semmi baj. Aki erre a polcra valónak érzi magát, az ezt a szintet is éli. De vannak olyanok, akik ennél éhesebbek a sikerre és a pénzre is, és a nagy lóvék sosem abból fognak jönni, hogy állsz a fodrász szalonban és naponta megcsinálsz 5-6 frizurát. Ezt el kell fogadni. És igen, valóban az egyéni vállalkozók többsége számlás alkalmazott, mert csak akkor van pénzed hogyha ott állsz a munka frontján és gályázol. Ha nem csinálsz frizurákat, körmöket, nem mész te magad kifesteni, leburkolni egy lakást, nem fogadsz a pszichológusi praxisodban klienseket TE MAGAD, akkor fel fog kopni az állad. A cégépítő vállalkozónak ellenben stabil céges rendszerei vannak (nyilván mérettől függően), és minél több munkakört és feladatot "ki tudsz szervezni" másoknak - az alkalmazottaidnak - annál inkább önjáróvá válik a céged, és annál kevésbé igényli a TE személyes jelenlétedet. (Persze, ez sem teljesen van így, de a különbségek érzékeltetése miatt jó így a példa). Ha egy "számlás alkalmazott" kiesik, betegség miatt mondjuk - vagy tegyük fel csak elmegy nyaralni 3 hétre - akkor ezalatt a 3 hét alatt senki nem fog neki termelni a vállalkozásában. (Itt kivétel ha van valami edukáló anyag, könyv, videócsomag akármi, ami - ez sem jó szó,de - passzívan értékesíti magát míg aktív bevételtermelésre képes lesz a vállalkozó újból.)
És tényleg nincs azzal baj, ha valakinek elég az, hogy áll a fodrász szék mögött 40 éven keresztül, de a Tibor azokhoz szól elsősorban, akik ennél többre vágynak.
A többlábon állással meg az a baj, hogy nagyon jól hangzik és tényleg a csapból is ez folyik, de pl. ha belegondolsz egy kardiológus is egyetlen szakterületre koncentrál, és abban profi, nem pedig kicsit ehhez is, kicsit ahhoz is ért, és a végén pedig semmihez sem. Szerintem ebben is van valami, mármint, hogy egy s*ggel nem praktikus több lovat megülni, mert vagy az a célom, hogy cégbirodalmat építsek fel és én legyek az adott terület legjobbja vagy legkeresettebb vállalkozója; vagy elmókolok sok mindennel egy középlangyos vízben, és majd csak eltelik így az élet.
És ismételten hangsúlyozom, hogy ez nem baj, mert akinek ez a vágya az éljen ezen a szinten és csinálja ezt nyugodtan, senki nem mondja, hogy ne. :)
Én olvastam a Tibor könyveit, szintén követem a közösségi médiában és már 2 előadását hallgattam meg, amiket online tartott. Neked is őszintén javaslom, hátha akkor letisztul benned, hogy mit miért mond úgy, ahogy. Sajnos a tiktokos videók túl rövidek ehhez.
Egyszer megnézem egy előadását, de amit néztem, annál kb egyértelműen úgy adta elő, mintha mindenkinek céget kellene építenie mindenáron, és nem elfogadható, hogy valaki megelégszik azzal, ha "csak" számlás alkalmazott.
Az, hogy egyszerre csak egy dologra koncentrálj, ez meg azért probléma, mertha az az egy valami miatt csődbe megy, vagy ellehetetlenülsz, mint Covid alatt a vendéglátás, akkor kb. annyi neked, ha pont a te szegmensedet érinti. Vagy ha Vitya egy reggel elfelejti bevenni a gyógyszerét és bejelenti, hogy a cégedet azonnal fel kell számolni, és nincs kifogás, akkor annyi az egy dologra összpontosításodnak. Ezért kell többfele több dolgoz űzni. Hozzáteszem, egyébként mindig szimpatikusabb, mint sok kamu tréner, aki azual jön, hogy neten milliókat kereshetsz így meg úgy, viszont ez kicsit a másik véglet, amikor túlzottan maradi felfogással akar magyarázni valaki, és kicsit se próbál a mai világra nyitott maradni.
Csak a nyilvánosan elérhető videóit láttam. Nagyjából az azokban elhangzottak felével - háromnegyedével egyetértek és érdekes, hasznos tanácsok, a maradékkal más tapasztalataim vannak, vagy erős elfogultságot éreztem a részéről, vagy amit már mások említettek, maradiságot.
Elhiszem, hogy a cége sikeres, amiből milliárdos éves bevétele van, de nekem is vannak olyan ügyfeleim, amelyeknek egytől több milliárdos bevétele van, ezért ebből kiindulva akár ők is nekiállhatnának oktatni, tanítani. Tudom, hogy milyen területen működik a cége és ebben biztos, hogy nagy tapasztalatra tett szert, de nem biztos, hogy ez a know-how teljes terjedelmében, általánosan minden üzletre alkalmazható. A szándék jó, ha tanítani, oktatni akarja a fiatalokat és a kezdőket (azért említem külön a kettőt, mert aki kezdő nem biztos, hogy fiatal, láttam egy statisztikát, mely szerint a legtöbben 30-on, vagy 40-en túl kezdenek először vállalkozni). De nekem inkább úgy tűnik, mintha egy új üzleti területre akarna betörni (a coach és marketingguruk piacára), ahol huzamosabb ideje Wolf Gábor úgymond a piacvezető, egészen más szemlélettel.
#7: "- az út, amit "előad" egy olyan út, ami járható."
Sokat merít a saját útjából és az a rendszerváltás idején indult, amikor még szinte semminek nem voltak kialakult piaci szereplői. Akkoriban szerezték meg az akkor kezdő vállalkozók a saját területükön a piacvezető státuszt, mert szabad volt a pálya. Ahogy ő is.
Azóta felállt egy sorrend a nagyra nőt cégek között és rengeteg kicsi van minden téren, akiktől ki kell hasítanod a saját piaci szeletedet.
Abban igaza van, hogy ha a növekedés a cél, akkor embereket kell felvenni, hogy dolgozzanak helyetted és egyszerre több ügyfelet tudjanak kiszolgálni, hogy te a cég vezetésére és további növelésére tudj koncentrálni.
A fodrász, vagy a műkörmös is tud így bővülni, ha felvesz más fodrászokat, műkörmösöket és ők végztik el a munkát. Később felvehet marketingest, pénzügyest, hogy ezeket a terheket is levegyék a válláról.
Ez nem újdonság, minden cég így bővül, növekedik.
Itt az a lényeg, hogy mennyi ügyfelet, vevőt tud a cég bevonzani (amelyek eltartják és finanszírozzák a növekedést) és ez sok tényezőtől függ, ezeknek csak az egyike a te terméked, vagy szolgáltatásod. Ezekre ad Kulcsár választ, de másokhoz hasonlóan csak általánosakat, amiket már hallottunk másoktól is.
Az viszont téves értelmezés, hogy a csapatépítés cégformától függ. Az ismerettségi körömben vannak olyan magánvállalkozók, akik alkalmazottakkal dolgoznak. Köztük olyan gyártó üzem, amely egy ember neve alatt fut, 20-30 munkatárssal. Mert a magánvállalkozó is vehet fel embereket. Persze sok esetben jobb lehet egy KFT élén ülni, vagy többségi tulajdonosnak lenni egy ZRT, vagy NYRT típusú cégben, már csak azért is, mert úgy alakult, hogy ezeknek Magyarországon nagyobb a presztízse (a külföldi partnereket a magyar cégformád nem érdekli, csak a terméked).
A "home office"-ról alkotott véleménye nagyon általánosító. Személyfüggő, hogy ki hol tud hatékonyan dolgozni. Igaz, hogy van, aki elkényelmesedik és az otthoni dolgok elvonják a figyelmét, ugyanakkor más ugyanolyan hatékonyan dolgozik.
Sok cég ami teheti már csak egy központi irodát tart fenn és az alkalmazottak home office munkarendben dolgoznak, mert ez hatékonyabb tud lenni költség és idő szempontjából. Nem kell fenntartani irodahelyiséget a munkatársak számára és megspórolható a bejárási idő (és költség). Ez nekik is jó, mert több magánidejük marad. Az ezzel megspórolt pénzt vissza lehet forgatni a cégbe, vagy ki lehet fizetni többlet fizetésként, az alapon túli prémiumként ezzel jobban motiválva a munkaerőt.
Mintha mindent csak egy oldalról látna és nem is akarna több aspektusból is megvizsgálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!