Melyek ma a legértékesebb diplomák Magyarországon? Mennyit változik ez ha kibővítjük Európára?
Elsősorban minden, ami leköt, amiben jó vagy, ami értéket termel saját magad számára is. Vannak "értéktelen büfészakokat" végzett dollármilliárdosok, akik szenvedélyesen csinálták azt, amiben a legjobbak (például Stephen King – irodalmat tanult, Stephanie Meyer – szintén irodalom, J. K. Rowling – klasszika-filológia stb.). Semmi értelme könyvelőként tengődnöd, ha közben világsztár festőművész lehetnél, vagy a legszívesebben Egyiptomban régészkednél.
Másodsorban:
Orvos
Gyógyszerész
Gépész- és villamosmérnök
Vegyészmérnök (ebben nem vagyok biztos, de abban igen, hogy ez a top legnehezebb szakok egyike...)
Matematikus, fizikus (plusz adattudomány)
Gazdaság- és pénzügymatematikus elemző osztatlan
Alkalmazott közgazdaságtan
Programtervező informatikus, informatikus mérnök, gazdasági informatikus
Kereskedelem és marketing + survey statisztika mesterszak
Szociológia + survey statisztika mesterszak
Pénzügy-számvitel + pénzügy mesterszak
Jogász, ha a top 10%-ban vagy
Klinikai pszichológus, gyerekpszichológus (ha befutottál és jó vagy)
3D animátor
Van még több tucat jó szakma, meg rengeteg, amire nincs rálátásom, ezek csak példák voltak.
Külföldön általában véve magasabb színvonalú az oktatás, sokkal többféle és jobb szakok vannak. Például nevetséges, hogy Magyarországon nincs webdesign vagy játékfejlesztő szak (Németországban például Medientechnik), nincs adattudomány szak, nincs kvantitatív marketing szak, nincs ML/AI szak, és még hosszasan sorolhatnám, mi nincs, menj fel egy nagyobb egyetem honlapjára (például LMU München, TUM München stb.) és nézd meg, hogy sokkal jobb a szakkínálatuk.
Az is szánalmas, hogy itthon mindenkinek az informatikus mérnök szak jut először az eszébe, pedig a szak már ránézésre is rosszul van megtervezve, full felesleges tárgyakkal teletömve, ami meg van, azt meg rosszul tanítják...
Az egyesnek szeretnek valaszolni.
Sajnos nincs arra ralatasom, hogy kulfoldon (hol? Ukrajnabol es Romaniabol ide jonnek az ott lako magyarok egyetemre, mert sokkal jobb itt az oktatas, mint naluk) milyen tenylegesen az oktatas szinvonala.
Viszont azt tudom, hogy itthon ugy nagyjabol milyen, megtapasztaltam a sajat boromon es van tobb ismerosom is, akik valamelyik masik egyetemre jartak.
Magyarorszagon van egy rakat OKJ meg code bootcamp suli, el lehet szepen menni es meg lehet tanulni webfejleszteni.
Ezen felul az ELTEn az uj tantervben (de meg a regiben is felvehetted szabadon/kotelezoen valaszthato targykent) van egy rakat webfejlesztes tantargy, ha ugy rakod ossze a felvett orakat.
Tovabba a jatekfejlesztes reszhez pedig mar alapbol barmelyik egyetem jo alapot ad, hiszen mibol all egy jatek nagy resze? Szopsz a matekkal, igen.
Sokan elfelejtik ezt, amikor otthon 18 evesen ket lol meccs kozben felveteliznek egyetemre, aztan jon a koppanas, hogy hu basszameg, szopas az egesz.
A tobbi resze pedig halozatok, fizika, ha esetleg egy MMORPG-t akarsz csinalni, akkor ott mar gazdasagtudomany is beficcen, stb. Szerinted mindezt le lehet fedni egy 6 + 4 feleves tantervben? Egy-egy reszet tanuljak emberek ennyi ideig...
Linearis algebra mar van BSc alatt, ez ugyanugy igaz az analizisre, numerikus modszerekre.
De tanulsz ez ido alatt szamitogepes grafikat is, ahol egyszerubb 3D-s dolgokat kell *kodbol* kirajzolni/animalni.
Az, hogy te unityben vagy unrealben behuzogatod a boltbol a modelleket nem jatekfejlesztes.
A BSc az ELTE-n hasonloan van felepitve, mint barmelyik masik nyugati egyetemen. Korulbelul ugyanazok a tantargyak talalhatoak meg. Oprendszerek, halozatok, elosztott rendszerek, rohadt sok calculus meg par targy programozas.
Ezen felul mehetsz MSc-re, ahol van mesterseges intelligencia szakirany.
Aztan ott is jon a koppanas, mint ahogyan egyik oktatom meselte, hogy mennyire orult neki, hogy van ilyen irany mesteren, aztan amikor beult az elso orara, akkor tudatosult benne, hogy az egesz igazabol matek es statisztika, logtak a tablas a hatalmas integralok, o meg csak pislogott, hogy mi van.
Szoval semmi koze nincs ennek ahhoz, hogy megkered Siri-t, hogy mondja el neked a mai idojarast.
A tobbi szakirany kozott van meg data science, ugye ez az adattudomany, amit emlitettel, van cyber security, es meg par, de felmesz a weboldalra, akkor el tudod olvasni. Ne ijedj meg, ez nem nemetul, hanem angolul van, mert azon a nyelven tartjak. Jol le vannak maradva, ja.
Oké hát én nem akarom más szakját lehúzni, örülök, ha neked tetszik. Csak annyit tennék hozzá, hogy:
1. Adattudomány mesterszakra járok külföldön. A mesterszakon összesen 18 tantárgyunk van, olyan mélységekig lebontva, hogy külön félév idősorelemzés, külön félév monte carlo stb. stb. Több félév R és Python programozás van, a mellett, hogy van C meg SAS is. Ehhez képest a BME-s specializáción ha jól nézem 4 (négy) szakirányos tárgy van összesen. Elképzelhető persze, hogy minden fontos dolog bele van sűrítve ebbe a négy tantárgyba, de csodálkoznék, ha olyan mélységben lenne ez, mint nálunk (ahol pl statistical machine learningből egy lélegzetre fedik az ISLR-t, ESLR-t és Bishopot, és ez csak egy tantárgy). TL;DR: nincs ma Magyarországon adattudomány szak.
2. Rendben, visszavonom azt az amúgy is rosszul megfogalmazott tézisemet, hogy a szak rosszul van megtervezve. Most újraolvastam a jelenlegi tantervet, és nem rossz. Eredetileg azt akartam írni, hogy amikor annak idején nekem kellett döntenem a szak mellett vagy ellen, a riasztott el, hogy mennyi számomra felesleges és érdektelen dolgot kellett volna tanulnom.
3. "Amikor beult az elso orara, akkor tudatosult benne, hogy az egesz igazabol matek es statisztika, logtak a tablas a hatalmas integralok, o meg csak pislogott, hogy mi van." Ehhez lásd: egy (1) félév valószínűségszámítás van a BSc tantervben oszt' szevasz. Ennél még a turizmus-vendéglátósok is többet tanulnak (két félév + szigorlat), nem is beszélve a szociológusokról vagy közgazdasági elemzőkről. De pont erről beszélek, hogy a szak egy ilyen "orientációs vegyesfelvágott", egy kicsit mindenhez értesz, de semmiben sem vagy vérprofi. Ami persze rendben van, "majd a munkában megtanulod", de számomra szimpatikusabbak a kicsit specializáltabb szakok. Ezért is hiányolok pl egy webfejlesztés szakot, ahol ténylegesen erre van felépítve a tanterv (és nem csak érintőlegesen, egy-egy tárgy erejéig).
Persze, teljesen rendben van, ha nem talaltad meg a szamitasaidat.
En a BME-rol nem tudok nyilatkozni, nem ismerem a webolalukat, viszont az ELTE-rol tudok linkelni neked tantervi halot: [link]
1.) Itt azert joval tobb, mint 4 specializalodott targy van, arrol, hogy mit tanitanak rajtuk pontosan most had ne keressek infot, mert annyira azert nem erdekel, hogy itt bizonygassam az igazam :).
2.) Regebben elegge le voltak limitalva, hogy milyen "specializaciot" valaszthattal BSc-n, nalunk egyebkent lehetoseg volt a "hardcore matek", "a nem annyira hardcore matek, pici programozas", "berprogramozo" szakiranyok kozul valasztani. Megjegyzem, hogy azert az utolso kategoriaban is gondoltak az oktatok a hallgatokra es volt 4. darab analizis, meg 2 numanal, csak, hogy biztosan jo legyen nekunk.
De most ahogyan hallottam ismerosoktol tenyleg elegge feludito, hogy hogy ossze tudod magadnak legozni, hogy mit akarsz tanulni.
3.) Ha ennyire statisztikaval akar valaki foglalkozni, akkor lehet nem azon a karon kell kutakodni, ahol jatekfejlesztest is akar tanulni. Arra ott van a matematika tanszek, biztos van valami fincsi szakirany erre is.
De ha nincs is, akkor is a BSc egyebkent pont arra van, - amit mondtal is - hogy mindenbe belekostolj egy kicsit es mesteren dontsd el, hogy amugy mivel akarsz jobban foglalkozni.
Gondold el, hogy mennyi overhead lenne az, ha csinalnank jatekfejleszto BSc-t, meg tozsdeelemzos BSc-t meg krumpliarus BSc-t, erted.
Valamint a realitas az az, hogy az egyetem teged nem azert tanit, hogy 3 (valakinel 7...) ev BSc utan te elmenj heti 40 oraban reactozni, arra vannak a bootcampek meg OKJ stb.
Az a szar szitu van viszont, hogy van ahol nezik a papirt (bar egyebkent talalkoztam self-taught meg OKJ-s fejlesztokkel is, akik szarra kerestek magukat) es ez miatt nagy a demand az egyetemekre bejutasra, holott sok esetben eleg volna valami egyszerubb is az emberek nagy reszenek.
Szoval a lenyeg amire ki akarok lyukadni, hogy a tanterv teljesen rendben van (nagyban hasonlit mas kulfoldi egyetemek hasonlo szakjaira), nyilvan kis orszag kis foci, nem lesz annyi szakirany BSc-n, mint a Stanfordon vagy az MIT-n, viszont MSc-n szerintem eleg korrekten le van fedve minden ami ma "trendi".
Az moge be tudok allni, hogy az oktatas szinvonala finoman szolva hagy kivannivalot maga utan, de en se mennek el egyetemi oktatonak havi 160-200 ezer forintert, es igy sajnos ki van oregedve az oktatok nagy resze, valamint van, hogy BSc-sek tartanak orakat, ami rohadtul nincs jol, de nem az egyetem tehet errol.
Egeszeben ezert nem mennek kulfoldre, viszont azt teljesen megertem es tamogatom, ha valaki munka miatt elmegy, mert az itteni diplomaval is nagyon jol lehet keresni, ezt egyebkent en is tervezem.
Remelem sikeres lesz a diplomad es meg az is megtortenhet, hogy tudtunk nelkul egy cegnel kotunk ki valamikor :D
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!