A szegedi egyetemen milyen a gyógypedagógia szak?
Ha megnézed a felvi-t, láthatod, hogy Szegeden tanulásban akadályozottak pedagógiája (azaz diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, stb.), értelmileg akadályozottak pedagógiája (azaz lényegében a 70 alatti IQ-jú gyerekek), valamint logopédia (beszédhibásak) szakiráyon folyik az oktatás. Az első két szakiránnyal általános iskolai pedagógusként helyezkedhetsz el, elsősorban speciális iskolákban vagy osztályokban, ahol ilyen problémás gyerekek tanítása folyik. 1-8. osztályban ezekben a speciális iskolákban bármilyen tárgyat taníthatsz. Illetve a tanulásban akadályozottak pedagógiájával "normál" iskolákban tanuló diszlexiás, diszkalkuliás gyerekek egyéni fejlesztésére is felvehetnek. A logopédia viszont kizárólag egyéni fejlesztést jelent, vagy intézményekben, vagy magán úton, azaz fogadhatsz egyénileg gyerekeket vagy kijárhatsz hozzájuk magánvállalkozóként. Az elhelyezkedés egyik szakirányon sem gond, de természetesen fel kell vállalnod, hogy állami intézményekben a közalkalmazottu bértábla szerény jövedelmével kell beérned; illetve azt is, hogy a speciális iskolákban elég sok a halmozottan hátrányos helyzetű tanuló.
A szegedi képzés színvonaláról nem tudok, viszont a 380 pont, amiről írsz, nem reális: idén 337 pont volt a határ.
"1-8. osztályban ezekben a speciális iskolákban bármilyen tárgyat taníthatsz. "
Azért nem tanárnak mennék, mert egyedül biológiát taníték. Hogy értve bármilyen tárgyat? Ugyanúgy szükséges 2 tantárgy?
#3: A gyógypedagógiai osztályokban 1-8. osztályban nincsenek szaktanárok, sehol nem is képeznek ilyeneket. Minden gyógypedagógus-jelölttel megtanítják az összes iskolai tárgy módszertanát a magyartól a történelmen és a matematikán keresztül a természettudományokig, 6-tól 14 éves korig. S ha felvesznek egy iskolába gyógypedagógusnak, akkor bármilyen tárgy oktatására kötelezhetnek, bármilyen évfolyamon. Nekem van gyógypedagógus ismerősöm, aki középsúlyos értelmi fogyatékosokat tanít, s abban az iskolában úgy oldják meg, hogy ő két osztályt kapott, s mindkettőben a tárgyakat "elfelezték" egy másik pedagógussal. Vagyis minden osztálynak két pedagógusa van, az egyikük a tárgyaik egyik felét, másikuk a másik felét tanítja.
Szóval lényegében ugyanúgy működnek a gyógypedagógusok az 1-8. osztályban, mint a tanítók a normál iskolák 1-4. osztályában. Generalisták, azaz nincsen szakpárjuk, mindent taníthatnak, és bármilyen tárgy oktatásával megbízhatják őket a feletteseik. Sajnos nem biztos, hogy válogathatsz, bár kérésedet nyilván figyelembe vehetik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!