Elsősegély vizsga jogosítványhoz (van haszna)?
Ugyebár jogosítványhoz szükséges egy elsősegély vizsgát tenni ahol megtanítják az alapokat az emberrel. Újjáélesztéstől kezdve a sebek fertőtlenítéséig, kötözéséig.
De kérdezem én, hogy mi haszna van akkor, ha az ember előtt történik egy csúnya baleset, de nem mer ki se szállni a szemtanú az autóból, mert fél a látványtól, a vértől, és még olyan sokkot is kap, hogy a segélyhívók száma se jut eszébe? Ráadásul biztos vagyok benne, hogy az újjáélesztésen kívül az emberek mindent elfelejtenek belőle.
Ti mit gondoltok erről? Valamint ti tudnátok megfelelően alkalmazni x év után is ezeket az ismereteket egy vértócsában fekvő, rángatózó embernél?
Ha ilyen esetben nem segítesz, nem csinálsz semmit, akkor az a segítségnyújtás elmulasztásának minősül.
Az elsősegélynyújtás nem csak olyan esetben hasznos, ha valaki vértócsában fekszik...
Tehát aki ájuldozós fajta az ne vezessen autót..
Csak azért mert ismerek olyat aki 15 éve vezet, de ha a szeme előtt valaki beüti a fejét már esik be a szeme és ájul elfelé... Nagyon nem bírja ezeket.
Egyébként egyet értek, hogy minden emberi élet felbecsülhetetlen érték és ha már egynek a 10 ezerből megmenti ez az életét, már van haszna.
Én ezt jogsitól függetlenül is kötelezővé tenném az iskolákban, évente ismételve. Kutya kötelessége tudni ezeket az alapokat minden normális embernek, aki képes megtenni ezeket. Életet menthet, bajt előzhet meg, sérülést csökkenthet, családtagjaidnak, barátaidnak is. Azt el sem tudod képzelni, milyen hatással lenne rád egy baleset, amíg nem élted át. Ismerek olyat, aki vérvételen rosszul votl, de amikor ott volt a helyzet, mindent megtett (aztán utólag lett rosszul, amikor már megengedte magának).
Fontos, és alap dolog, tanulj és tudd!!!!
(egy mentős)
#4 Na ebből a szempontból mondjuk igazad van😀
Még ha nincs is meg mindenkinek a lélekjelenléte hozzá, az nem biztos, hogy egy másik embernek nem lesz meg hozzá.
Én olyan csoport közé tartozom akiknek ha egycsepp vérük kifolyik rosszul vannak, sőt én még a saját vérnyomásom ellenőrzésekor is rosszul vagyok...
De láttam már olyat, hogy valaki láncfűrészbe esett bele, ott semmi bajom nem volt... Nézni elnézem kívülről, meg igazából bármilyen sebet bekötök/vérnyomást mérek bárkin, de ha velem történik valami már bajaim vannak és rosszul leszek...
Szerintem hasznosabb lenne iskolákban tanítani, pl. 10.-es gimis sejtbiológia helyett sokkal szívesebben tanultam volna.
Habár én rosszul vagyok a vér gondolatától is, és sajnos biztos nem lennék képes segíteni, azért nem volt rossz végighallgatni egyszer a tanfolyamot, nem csak vezetés közben történhetnek ilyen balesetek. Hátha egyszer pont tudnék segíteni valakinek.
Egyébként meg nem annyira nehéz maga a vizsga, 3 emberrel voltam benn vizsgázni, alig tudtak valamit. Egyiknek nem esett le, hogyha a mellkasi sérült nem is ülhet és nem is feküdhet, akkor talán a félülő helyzet kifejezést kellene modnani. 10 perc rávezetés után sikerült ezt a szót, hogy félülő, kimondani, és át is engedték.
Egy másik egy szegény fuldokló, de még lélegző gyereket a háti ütések után elkezdte volna újraéleszteni. Majd miután furán nézett rá a vizsgáztató, gyorsan kijavította: nem élesztené újra, csak mellkaskompressziót végezne. Hát ő megbukott. Harmadszor is.
A harmadiknak a stabil oldalfekvéssel voltak gondjai, pedig ő sem először volt vizsgán.
Ilyenkor azért elgondolkodom, hogy vajon mit gondolnak az emberek, miután 2x megbuktak, és pontosan tudják, hogy stabil oldalfektetni kötelező, és kb 5 percig tart megtanulni, mégis odamennek vizsgázni így...
Osztálytársammal pont nem jutottunk be egyszerre - szerencsére: meg is beszéltük, hogyha egymásra néztünk volna, biztos nagy röhögésben törünk ki a többiek hülyesége miatt.
Szóval valóban a jogsi szempontjából sajnos nincs nagy haszna, főleg, hogy az emberek nagy része még az alap dolgokat sem képes megtanulni, és így is átengedik őket. Pedig szerintem 1-2 nap alatt bőven fel lehet rá készülni. Még nekem is sikerült, pedig a vér gondolatától is ájulás közelébe kerülök.
Jogosítvány szempontjából ennek azért van haszna, hiszen az ember a közutakon találkozik a legtöbb balesettel! Itt azért elég magas a balesetekre vonatkozó rizikó. Ráadásul ennek azért van egy büntetőjogi háttere is, amennyiben biztonságosnak ítéljük meg a helyszínt akkor ez nem opció kérdése, hanem kötelező segíteni! Én úgy vélem az egész jogosítványt, kompletten a kreszt, az elsősegély ismereteket, valamint a forgalomban való részvételt is legalább öt évente ismételni kellene! Mindenből vizsgát tenni, természetesen ezért már nem kellene fizetni!
Az a véleményem, hogy ezt ma már meg lehetne oldani! Az éves telefonos adategyeztetést érdekes módon mindenkiből ki tudják csikarni, akkor egy teszt kitöltése, amely tartalmazza a kreszt, a műszaki ismereket, valamint az elsősegélyt semmiből sem tartana kitölteni, és visszaküldeni egy adatbázisba! Ezután megtörténne a kiértékelés, ha valaki nem érte el a minimális szintet akkor akár a jogsit is be kellene tőle vonni. Kicsit kemény, de nem a biztonságunk lenne a legfontosabb? Ezeket a dolgokat öt évente szépen meg lehetne szervezni, és akkor talán kevesebb baleset, cserbenhagyás lenne az utakon, nekem ez a véleményem!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!